1. A maximális eredmény a vizsgán 100 pont. Ebből 40-et a zh-n, 60-at a vizsgán lehet megszerezni. A vizsga értékelése: 0-39,9 pont elégtelen, 40-54,9 pont elégséges, 55-69,9 pont közepes, 70-84,9 pont jó, 85-100 pont jeles. A zh alapján megszerezhető 40 pont a zh-n szerzett pontszám (de maximum 50 pont) 0,8-del való szorzásával adódik. IMSc pontok: a zh-n szerzett pontszám 50 fölötti részének kétszerese és a vizsgán szerezhető pontok 50 pont feletti részének kétszerese IMSC pontként realizálódik, de az IMSc pontok összege nem lépheti át a 25-öt.
2. A vizsga első fele tíz feleletválasztós feladatból áll, melyeket 30 perc alatt kell megoldani a Moodle felületen. A feladatokat meghatározott sorrendben kell majd megoldani, visszalépésre nem lesz lehetőség. Ezek a feladatok az alapfogalmak, definíciók, tételek, algoritmusok ismeretét ellenőrzik, bizonyításokra nincs szükség a megválaszolásukhoz. Ebben a részben legalább 6 helyes választ el kell érni, ellenkező esetben a vizsga nem sikerült. Akinek 6 helyes válasza van, az ezzel megszerez 24 pontot a vizsgán elérhető 60 pontból. 7 helyes válasszal 27, 8 vagy több helyes válasszal 30 pont szerezhető. Ezen a ponton a vizsga befejezhető az aktuális összpontszámmal (ami 43,2 és 70 között kell legyen). Az első rész végeztével mindenkinek (akinek van legalább 6 helyes válasza) 15 perc áll majd a rendelkezésére annak eldöntésére, hogy elfogadja-e ezt a végső pontszámot és a vele járó (megajánlott) jegyet vagy megy tovább a vizsga második részére. Ezt a döntést is a Moodle-ben kell majd jelezni.
3. Aki úgy dönt, hogy nem fogadja el a jegyet, mert jobbat szeretne, az részt vesz a vizsga második részén, melyben három, elsősorban bizonyításokhoz kapcsolódó, nehezebb feladatot kell megoldani, ezek mindegyike 10 pontot ér. Ennek a résznek a megoldását egy darab pdf file-ként kell feltölteni a Moodle-ba a beadási határidőig, erre 60 perc áll majd rendelkezésre, melybe a feltöltésnek is bele kell férnie. Természetesen kézzel írott és szkennelt vagy (megfelelő minőségű) fotózott megoldásokat is elfogadunk, a határidőt azonban pontosan be kell tartani. Kivételt képeznek az érvényes határozat alapján többletidővel rendelkező hallgatók: nekik a feltöltést a 60 percre számított többletidő figyelembevételével kell elvégezniük.
4. A vizsga második részére való továbblépés természetesen kockázattal jár: a második részben elért p pontos eredmény esetén 2p-20 pontot adunk hozzá az addig elért pontszámhoz, vagyis a 10 pont alatti eredmények rontással járnak (a 2p-20 lehet több is, mint 30, a többletet IMSc pontként könyveljük el). A végső pontszám a zh alapján hozott 19,2 és 40 közti pontszám, az első részben szerzett 24 és 30 közti pontszám és a második részben szerzett -20 és 30 közti pontszám össszege.
5. A vizsga ideje alatt bármiféle kommunikáció tiltott, írásos segédanyagok használata viszont megengedett, a megoldásokban azonban továbbra is csak az előadás anyagában szereplő tételekre, állításokra lehet bizonyítás nélkül hivatkozni (ez persze csak a vizsga második részében érdekes). Akik a kommunikációra vonatkozó tilalmat megszegik, azokkal szemben a
TVSZ 137. paragrafusában leírtak szerint járunk el, vagyis ebben a félévben a tárgy kreditjét már nem szerezhetik meg. A szabálysértés ténye a Neptunba is bekerül.
1. A zh anyaga a folyamok témájával zárul (ez tehát még szerepel az anyagban).
Feladatsor
Javítókulcs
2. A zh-t a kari Moodle rendszerben (
https://edu.vik.bme.hu) tesszük közzé május 8-án 8 órakor, a megoldásokat ugyanitt kell feltölteni legkésőbb 10 óráig (a 90 perces munkaidőn túl 30 perc áll rendelkezésre a dolgozat digitalizálására és feltöltésére). (Ez alól kivételt képeznek a külön engedéllyel hosszabb ideig dolgozó hallgatók, nekik e-mailben kell elküldeniük a gyakvezérüknek a dolgozatot, az engedélyben szereplő, százalékban meghatározott plusz időmennyiséget a 90 perces munkaidőre vonatkoztatva (tehát pl. akinek 30%
többlet idő jár, annak a határidő 10 óra 27 perc). Az érintett hallgatók a vonatkozó határozatokat is mellékeljék az e-mailhez.) Természetesen ha valaki már előbb elkészül az összes feladat megoldásával, akkor hamarabb is el lehet kezdeni a feltöltést. Érdemes a 90 perc elteltével valóban elkezdeni a beadással kapcsolatos teendőket és nem az utolsó percekre hagyni azokat.
3. A dolgozatot egy darab pdf fájl formájában kell feltölteni, a rendszer semmilyen más formátumot vagy mennyiséget nem fog elfogadni.
4. A zh ideje alatt bármiféle kommunikáció tiltott, írásos segédanyagok használata viszont megengedett, a megoldásokban azonban továbbra is csak az előadás anyagában szereplő tételekre, állításokra lehet bizonyítás nélkül hivatkozni.
5. A megoldásokat kézzel, papírra írva és nyomtatott formában is elfogadjuk, az előbbi esetben a szöveget természetesen megfelelő minőségben
fényképezni vagy szkennelni kell. Okostelefonra számos szkennelő alkalmazás érhető el, pl. CamScanner, TurboScan, Smart Doc Scanner.
Egyes operációs rendszerekben, illetve szövegszerkesztőkben létezik beépített program több fénykép pdf állománnyá alakítására, de ez internetes
oldalak segítségével is megoldható (pl. jpg2.pdf.com, smallpdf.com, ilovepdf.com). Bármelyik megoldás mellett is dönt valaki, célszerű azt
előzetesen kipróbálni. Mindenki győződjön meg róla, hogy a feltöltendő anyaga megfelelő minőségű, jól olvasható (irány, kontraszt, stb.), az olvashatatlan dolgozatokat értelemszerűen nem tudjuk kijavítani. A fájl nevében célszerú (de nem muszáj) megjeleníteni a feltöltő nevét. A 10 órás határidőig a dolgozat újra feltölthető, a korábbi fájlt a rendszer felülírja.
6. Akinek valamilyen technikai probléma miatt a rendelkezésre álló idő alatt nem sikerül a megoldásokat feltöltenie a Moodle-ba, azt arra kérjük, hogy még a határidő (tehát 10.00) lejárta előtt küldje el azokat a gyakorlatvezetője e-mail címére. Nyomatékosan kérjük, hogy ezzel a lehetőséggel mindenki csak a legszükségesebb esetben éljen.