Listázott receptek:


Keresel valamit?


Levesek

Brokkolikrémleves
900g brokkoli
2 dl tejszín
3-4 gerezd fokhagyma
kevés reszelt sajt
szerecsendió, só, bors

A brokkolit sós vízben megfőzzük, úgy, hogy a víz kb. 2/3-áig lepje el a brokkolit. Borssal, szerecsendióval és apróra vágott fokhagymával fűszerezzük, majd a tejszínnel együtt összeturmixoljuk az egészet. Ha nem elég sűrű, egy evőkanál liszttel és kevés tejjel behabarjuk. Reszelt sajttal tálaljuk.


Erdei gombakrémleves
60 dkg erdei gomba (pl. vargánya és csiperke vegyesen)
1 fej hagyma
1 fehérrépa
1 marék zellerzöld
1 marék petrezselyem
1 ek. liszt
2 dl tejszín
kakukkfű
só, bors
olaj

Kevés olajon megpirítjuk a felaprított hagymát és a felszeletelt fehérrépát. A zellerzöldet és a petrezselymet is felaprítjuk, hozzáadjuk, az egészet megfűszerezzük. Kevés vízzel addig dinszteljük, amíg a fehérrépa meg nem puhul. A gombát felszeleteljük, egy keveset félrerakunk belőle, a többit hozzáadjuk a zöldségekhez. Az egészet felöntjük kb. egy liter vízzel, és addig főzzük, amíg a gomba meg nem fő. Közben a tejszínt elkeverjük a liszttel, felöntjük kevés vízzel, majd a leveshez adjuk. Az egészet krémesre turmixoljuk.
A végén a félrerakott gombát megpirítjuk és egy kevés petrezselyemmel együtt a leveshez adjuk. Újra felforraljuk, majd pirított zsemlekockákkal tálaljuk.


Eshkaneh (joghurtleves dióval és sárgabarackkal)
5 dl joghurt
5 dkg dió
6 dkg szárított sárgabarack
1 nagy fej hagyma
1 ek. liszt
2 ek. friss menta (vagy 1 ek. szárított)
1 tk. lepkeszegmag
1 tk. só
olívaolaj

A diót nagyobb darabokra aprítjuk, a sárgabarackot felkockázzuk. Felteszünk forralni egy liter vizet.
Olívaolajon megpirítjuk a felaprított hagymát. Rászórjuk a diót és a lisztet, majd 3 percig pirítjuk. Ezután hozzáadjuk a barackot, a lepkeszegmagot, a sót és a mentát. Rövid ideig pirítjuk, majd folyamatos kevergetés mellett hozzáöntjük a forrásban lévő vizet. 15 percig főzzük.
A joghurtot egy merőkanálnyi forró levessel simára keverjük, majd beleöntjük a levesbe. Néhány percig alatt forráspontig melegítjük. Forrón tálaljuk.


Fehérrépaleves
5 nagy fehérrépa
1 krumpli
1 kis fej (fehér)hagyma
1 csipet sáfrányos szeklice
1/2 dl tejszín
só, bors

A hagymát felaprítjuk, a fehérrépát felkarikázzuk, a krumplit felkockázzuk. Vajon vagy olívaolajon megdinszteljük a hagymát, majd rádobjuk a zöldségeket. Kicsit pirítjuk, majd felöntjük 1 liter vízzel (vagy zöldségalaplével). Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a sáfrányos szeklicét. Ha a zöldségek puhák, az egészet pürésítjük. Hozzáadjuk a tejszínt, megigazítjuk a fűszerezést. Kevés olívaolajjal meglocsoljuk (vagy tehetünk a tetejére petrezselyem gremolátát is, mint Mautner Zsófi, a recept eredeti szerzője).


Frankfurti leves
50 dkg krumpli
2 sárgarépa
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 tk. pirospaprika
1 tk. szárított majoranna
1/4 tk. egész fűszerkömény
1 ek. liszt
1/2 fej kelkáposzta
2 rúd növényi virsli
1 dl növényi tejföl
napraforgóolaj
só, bors

A hagymát felaprítjuk és kevés olajon megpirítjuk. Közben a fokhagymát is felaprítjuk, a répát felkarikázzuk, a krumplit felkockázzuk. Ha a hagyma már puha, hozzáadjuk a fokhagymát, majd 1 perc múlva a répát, krumplit, a fűszereket, kevés borsot és 2 teáskanálnyi sót is. Egy percig kevergetve pirítjuk, majd megszórjuk a liszttel. Kavargatva tovább pirítjuk egy kicsit, majd felöntjük bő másfél liter vízzel. Felforraljuk, és kb. 8 percig főzzük, majd hozzáadjuk az időközben csíkokra vágott kelkáposztát. Újabb 8 percig főzzük, lehúzzuk a tűzről, és beletesszük a felkarikázott virslit. Növényi tejföllel tálaljuk (vagy be is habarhatjuk).


Frijoles borrachos (részeges bab)
2 nagy fej hagyma
3 nagy gerezd fokhagyma
2 paradicsom
2-2 zöld, illetve piros húsú paprika
2 db 400 grammos vörösbabkonzerv
4 dl világos sör
2 tk. római kömény
egy kis csokor korianderzöld
2 ek. citromlé
olívaolaj
só, frissen őrölt bors

A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk, a paprikákat feldaraboljuk. Olívaolajon megpirítjuk a hagymát, majd hozzáadjuk a paprikát és a fokhagymát. Erős lángon pirítjuk pár percig, közben felaprítjuk a paradicsomot, és azt is belerakjuk. Hozzáadjuk a babot is: az egyik konzervet levével, a másikat anélkül. Felöntjük 2 dl sörrel, a római köménnyel, sóval, borssal és a citromlével fűszerezzük. Felforraljuk, és addig főzzük, amíg kicsit be nem sűrűsödik és a zöldségek elég puhák nem lesznek. Végül felöntjük a maradék 2 dl sörrel, felforraljuk, és megszórjuk a felaprított korianderzölddel.
Tejföllel, tortillával tálaljuk; egytálételnek is beillik.


Fűszeres sárgarépa-krémleves
5 nagy sárgarépa
1 fej hagyma
2 közepes krumpli
1,5 dl tejföl
1 marék petrezselyem
1 tk. oregánó
1 tk. fekete mustármag
1 tk. gyömbér
2 tk. őrölt koriander
só, bors, paprika
olívaolaj

Kevés olajon megpirítjuk a felaprított hagymát, és kipattogtatjuk a mustármagot. Ha a hagyma már puha, rászórjuk a pirospaprikát, majd rádobjuk a felkockázott répát és krumplit. Felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje, megsózzuk, és addig főzzük, míg a zöldségek meg nem puhulnak. Az egészet krémesre turmixoljuk, és annyi meleg vizet adunk hozzá, hogy kellemesen krémes állaga legyen. Belerakjuk a porfűszereket és a tejfölt is, melyet előtte érdemes kevés vízzel elkeverni. (Ha nem keveredik el könnyen, a turmixszal rásegíthetünk.) Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd beleszórjuk a finomra aprított petrezselymet. Tálalás előtt még állni hagyjuk 10 percig, hogy a petrezselyem megpuhuljon.
Nagyon finom, fűszeres leves, annak is ízleni fog, aki nem rajong a sárgarépáért!


Gesztenyekrémleves fűszeres shiitake szeletekkel
30 dkg főtt vagy sült (és hámozott) gesztenye
1 nagy fej hagyma
1/2 répa
2 karfiolrózsa
1 dl növényi tejszín
3 ág kakukkfű
250 g friss shiitake
1 ek. szójaszósz
1 tk. szezámolaj
1 ek. olívaolaj
3/4 tk. füstölt paprika
1/4 tk. őrölt bors
1/2 tk. só

A hagymát megdinszteljük, rádobjuk a feldarabolt zöldségeket. Pár perc pirítás után felöntjük vízzel, beledobjuk a kakukkfüvet, és addig főzzük, amíg a zöldségek puhák nem lesznek. Pürésítjük a levest, belekeverjük a tejszínt, sózzuk és borsozzuk. Közben a sütőt előmelegítjük 200 fokra. A shiitake gombának kivágjuk a tönkjét, a kalapokat felszeleteljük. Összekeverjük a szójaszószt, a szezám- és olívaolajat, a füstölt paprikát, borsot és sót. Belekeverjük a gombaszeleteket, és 20 percig hagyjuk ázni. Sütőpapírra tesszük a szeleteket úgy, hogy ne érjenek össze, és 20-25 perc alatt megsütjük őket (az a jó, ha a széle már pirul, de vigyázzunk vele, mert könnyen odaég!).


Hagymaleves
7 fej hagyma
3 szál újhagyma vagy egy 20 cm-es póráhagyma
1 ek. liszt
1,5 dl tejföl
olívaolaj
citromlé
szerecsendió
fehérbors


A hagymát nagyobb kockákra vágjuk, felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, és feltesszük főni. Közben az új- vagy póréhagymát karikákra vágjuk, és egy serpenyőben olívaolajon megpirítjuk. Amikor már kezd barnulni, megszórjuk a liszttel, és néhány percig kevergetve tovább pirítjuk. Kevés vízzel felöntjük, csomómentesre keverjük. Ha a hagyma megfőtt, botmixerrel krémesítjük, elkeverjük benne a tejfölt, és végül az újhagymás keveréket is beleöntjük a levesbe. Sóval, fehérborssal, szerecsendióval és néhány csepp citromlével ízesítjük. Pirítóssal, reszelt sajttal (parmezánnal) tálaljuk.
Köszönet Mayának a receptért!


Háromkincs-leves
450 g tofu
2+2 ek. napraforgóolaj
7 szál újhagyma
2 gerezd fokhagyma
3 cm x 1 cm-es gyömbérdarab
450 g fejeskáposzta
1,5 ek. szójaszósz
4 tk. rizsborecet
3 ek. gombás stir-fry szósz
1,5 ek. kukoricakeményítő

főtt rizs a tálaláshoz

A tofut nagyobb kockákra vágjuk, és 2 evőkanál olajban kisütjük. A káposztát 3 cm-es darabokra vágjuk. Az újhagyma fehér részét apróra karikázzuk, a zöldjét ferdén 2 cm hosszú szeletekre vágjuk. A fokhagymát felaprítjuk, a gyömbért gyufaszálra vágjuk.
A maradék 2 evőkanál olajban 3-4 percig pirítjuk az újhagymát (a zöld és fehér részét is), a fokhagymát és a gyömbért. Hozzáadjuk a káposztát és 1/4 teáskanál sót. Még 3 percig pirítjuk, majd belerakjuk a szójaszószt, rizsecetet és a gombás szószt is. Alaposan összekeverjük, és hozzáadjuk a tofut is. Felöntjük 1 liter vízzel és felforraljuk. A léből kiveszünk egy keveset, elkeverjük a keményítővel, majd visszaöntjük a levesbe. 6-8 percig főzzük, amíg a káposzta meg nem puhul. A végén még ellenőrizzük, hogy elég sós-e.
Főtt rizsre szedve tálaljuk. A recept a zseniális Meera Sodháé.


Indiai paradicsomleves
6 paradicsom (vagy 1 paradicsomkonzerv)
2 dl paradicsompüré
2 kisebb répa
2 lilahagyma
fél zellerszár
3 gerezd fokhagyma
1 tk. friss gyömbér
2 tk. római kömény
1 tk. őrölt koriander
1/2 tk. kurkuma
késhegynyi szárított chili
2-3 tk. cukor
1/3 tk. fahéj
1 dl tejszín
só, bors
olaj
friss bazsalikom

A répát, a zellerszárat és a lilahagymát felkarikázzuk, a fokhagymát és a gyömbért apróra vágjuk. A paradicsomot meghámozzuk és felkockázzuk.
Forró olajban pár percig pirítjuk a fokhagymát és a gyömbért, majd hozzáadjuk a római köményt. Egy perc múlva rádobjuk a répát, a hagymát és a zellerszárat is, majd a koriandert, a kurkumát és a chilit. Négy-öt percig pároljuk a zöldségeket, aztán hozzáadjuk a paradicsomot és a paradicsompürét is. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, felforraljuk, és addig főzzük a levest, amíg minden zöldség meg nem puhul. Ezután pürésítjek az egészet, felöntjük annyi vízzel, hogy krémes állagú legyen. Belekeverjük a tejszínt, és sóval, cukorral, kevés borssal és a fahéjjal ízesítjük. Végül megszórjuk friss aprított bazsalikommal.


Paradicsomleves
60 dkg paradicsom
7 dl paradicsomlé
1 csokor zellerzöld
1 csokor petrezselyem
1 gerezd fokhagyma
1 ek. liszt
2 ek. olaj
3 dkg rizs
bazsalikom
só, bors

A paradicsomot felkockázzuk, kevés vízzel feltesszük főni a felaprított petrezselyem és zellerzöld felével. Közben a fokhagymát felaprítjuk, és világos fokhagymás rántást készítünk az olajból és a lisztből. Kb. fél liter vízzel felöntjük, sűrűre forraljuk. Ha a paradicsom megfőtt, beleöntjük a rántást forrásban lévő levesbe, majd az egészet összeturmixoljuk. Felöntjük a paradicsomlével, hozzáadjuk a rizst, a maradék zöldfűszereket, sózzuk és borsozzuk. Újra felforraljuk, és addig főzzük, míg a rizs meg nem puhul.


Pho leves shiitake gombával
2 fej hagyma
8 cm gyömbér
5 csillagánizs
2 db fahéjrúd
2 kardamommag
4 szegfűszeg
1 ek. egész koriandermag
2 l zöldségalaplé (vagy víz)
300 g tofu
250 g friss shiitake
2 ek. szójaszósz
2 tk. vegán ``halszósz''
2 tk. rizsecet
1,5 tk. barnacukor
1 tk. só
350 g rizstészta
1 répa
1 pakcsoj
2 marék jégsaláta felcsíkozva
2 szál zsenge újhagyma zöldje
1 tk. szezámolaj
korianderzöld
vietnámi koriander/menta
napraforgóolaj

A hagymákat meghámozzuk, elnegyedeljük, a gyömbért hosszában elnegyedeljük. Egy tepsibe rakjuk őket, és a vágott oldalaikat megkenjük egy kevés olajjal. Forró sütőben (230 fokon) 12-15 percig grillezzük őket, amíg a tetejük meg nem feketedik.
A fűszereket egy nagy lábasban 3 percig szárazon pirítjuk, majd hozzáadjuk a hagymát, a gyömbért és az alaplevet vagy vizet. Felforraljuk, és 30 percig kis lángon főzzük.
Közben a zöldségeket felszeleteljük. A tofut felkockázzuk, és kevés olajon megpirítjuk. A felszeletelt shiitake gombát magas hőfokon szintén megpirítjuk. A tésztát kifőzzük, hideg vízzel leöblítjük, és elkeverjük a szezámolajjal, hogy ne tapadjon össze. A 30 perc lejártával a levest leszűrjük, majd belekeverjük a szójaszószt, a vegán halszószt, a rizsecetet, cukrot és sót. Belerakjuk a gombát, a répát, és a tofut és még 5 percig főzzük. A legvégén hozzáadjuk a pakcsojt, a jégsalátát, az újhagymát és a friss zöldfűszereket. Tálkákba szedjük a tésztát és rászedjük a levest.
Az eredeti recept a Gimme some oven blogon található.


Spanyol cigányleves
1 konzerv (400g) csicseriborsó
3 közepes paradicsom
1 (édes) zöldpaprika
30 dkg édesburgonya vagy sütőtök
1 szem krumpli
1 zellerszár
2 nagy fej hagyma
4 gerezd fokhagyma
2 tk. pirospaprika
2 tk. só
1 tk. kurkuma
1/2 tk. fahéj
5 zöld kardamom magja
1 babérlevél
kevés cayenne-bors
1 tk. szárított vagy egy csokor friss bazsalikom
1 csokor petrezselyem
olívaolaj

A paradicsomot meghámozzuk, felkockázzuk. A hagymát és a a fokhagymát apróra vágjuk, a zellerszárat felkarikázzuk. A krumplit, paprikát, sütőtököt apró kockákra vágjuk.
A hagymát és a fokhagymát megpároljuk a felhevített olívaolajon. Hozzáadjuk az édesburgonyát vagy sütőtököt, a krumplit és a zellerszárat, és kevés vízzel tovább dinszteljük. Hozzáadjuk a fűszereket a friss zöldfűszerek kivételével, és még néhány percig pirítjuk, majd felöntjük kb. másfél liter vízzel. Felforraljuk, 10 percig főzzük, aztán belerakjuk a paradicsomot, paprikát, csicseriborsót és az apróra vágott petrezselymet. Még 10-15 percig főzzük, amíg a zöldségek eléggé meg nem puhulnak.


Spárgaleves
75 dkg spárga
1 tojás
1 pohár tejföl
3 ek. liszt
1,5 tk. cukor
1 ek. citromlé
mogyorónyi vaj


A spárgát megtisztítjuk, ujjnyi darabokra vágjuk. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, a vizet cukrozzuk és sózzuk, és forrástól számítva kb. 8 percig főzzük. Közben a tejfölből és egy evőkanál lisztből habarást készítünk. Amikor a spárga nagyjából megfőtt, hozzáadjuk a habarást leveshez, és felöntjük egy kevés vízzel. A vajat eldolgozzuk a tojással, megsózzuk és annyi liszttel összegyúrjuk, amennyit felvesz. Mikor a habarás hozzáadása után újra felforr a leves, beleszaggatjuk a galuskát. Mikor a galuska kész, hozzákeverjük a citromlevet.


Spenótos lencseleves

25 dkg friss spenót
25 dkg lencse, beáztatva
1 nagy fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
20 dkg paradicsom
2,5 dkg vaj
2 tk. só
2 tk. kurkuma
1/2 tk. chilipor
1 tk. római kömény
1 tk. fekete mustármag
1 tk. curry

A spenótot alaposan megmossuk, a szárát eltávolítjuk, a leveleket csíkokra vágjuk. A lencsét kb. másfélszeres mennyiségű vízben feltesszük főni a felkockázott paradicsommal, kurkumával, chiliporral és a sóval együtt. Közben a hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk. Egy serpenyőben közepes lángon puhára pirítjuk a hagymát a vajon, majd hozzáadjuk a fokhagymát és nagylángon tovább pirítjuk egy percig. Beleszórjuk a fekete mustármagot, a római köményt és a curryt, és egy-két percig tovább pirítjuk.
Ha a lencse már puha, beleöntjük a levesbe a hagymás keveréket. Ha krémesre szeretnénk, akkor egy részét összeturmixoljuk. Végül belerakjuk a spenótot, és még 5 percig főzzük.


Spenótkrémleves
60 dkg spenót
1 fej vöröshagyma
2 szál újhagyma
5 gerezd fokhagyma
1 szem krumpli
5 dl tej
5 dl zöldségleves
1,5 dl tejszín
fél citrom reszelt héja
olívaolaj
szerecsendió
só, bors

A spenótot megmossuk, feldaraboljuk, a krumplit meghámozzuk és kockára vágjuk.
Az olívaolajon megdinszteljük az apróra vágott hagymát, majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát. Néhány perc múlva a krumplit is belerakjuk, majd felöntjük a tejjel és a zöldséglevessel. (Ez utóbbit akár egy fél leveskockából is készíthetjük, nem lesz túl erőteljes.) Hozzáadjuk a spenótot, és megfűszerezzük. Kb. 20 percig főzzük, majd botmixerrel pürésítjük. Belekeverjük a tejszínt, és ha kell, megigazítjuk a fűszerezést.
Forrón tálaljuk, esetleg parmezánnal megszórva.


Sütőtökkrémleves
1 kg sütőtök
2 közepes hagyma
3 gerezd fokhagyma
4 ek. vaj
1 ek. curry
1 tk. koriander
5 dl tej
1 tk. só
1/2 tk. bors
1 tk. citromlé
késhegynyi cayenne-bors

A sütőtököt meghámozzuk, felkockázzuk. A felaprított hagymát és fokhagymát a vajon megpároljuk, majd rászórjuk a curryt és a koriandert, és még egy percig pirítjuk. Belerakjuk a felkockázott sütőtököt, és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Addig főzzük, amíg a tök meg nem puhul. Ezután botmixerrel pürésítjük az egészet, és lassan kevergetve beleengedjük a tejet. Ha kell, még felöntjük annyi vízzel vagy tejjel, amennyitől kellemes állaga lesz. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a cayenne-borsot és a citromlét. Ízlés szerintem rakhatunk még bele curryt.


Tavaszi újhagymaleves
2 csokor újhagyma
40 dkg vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
25 dkg zöldborsó
1,5 dl fehérbor
3 ek. olívaolaj
1 kis csokor petrezselyem
2 tk. majoranna
2 babérlevél
só, bors, vegeta

A hagymát vékonyan felkarikázzuk, az újhagymát felaprítjuk. Az olívaolajon 5-6 percig pároljuk a zúzott fokhagymát a többi hagymafélével és a borsóval. Hozzáadjuk a petrezselymet, a babérlevelet, a majorannát, sóval, borssal és vegetával fűszerezzük. Felöntjük másfél liter vízzel és a borral, felforraljuk és még 15 percig főzzük.


Tom yum leves gombával és tofuval
300 g tofu
50 g szárított shiitake, a fele helyett tehetünk bele 200 g csiperkét is
2 l zöldségalaplé
2 szál ázsiai citromfű
6 ek. szójaszósz
1,5 ek. pálmacukor
1/2 lime leve
2 piros chili
2 ek. rizsecet
1 kisebb kínai kel fele (kb. 230 g)
2-3 szál újhagyma
2 ek. korianderzöld

A chilit kimagozzuk, felszeleteljük, és egy órára az ecetbe áztatjuk. A shiitakét leforrázzul és tíz percig főzzük.
A citromfüveket hosszában kettévágjuk, majd összekötözzük az így kapott négy szálat. A gomba áztatólevét, a zöldségalaplét (ez lehet zöldségkockából is), a citromfüveket, a szójaszószt, a cukrot és a zöldcitrom levét felforraljuk és 20-30 percig kis lángon főzzük. Közben a tofut felkockázzuk, és 2 evőkanyálnyi forró olajban 2-3 perc alatt megpirítjuk; papírtörlőre szedjük. A csiperkét és a shiitakét felszeleteljük, az újhagymát felkarikázzuk.
Belerakjuk a levesbe a tofut, a gombát, a chilis ecetet és az újhagyma felét, és még 10 percig főzzük. Végül közvetlenül a tálalás előtt rászórjuk a csíkokra vágott kínai kelt, a maradék újhagymát és a felaprított korianderzöldet.


Tom kha hed
1 kis fej hagyma
1 kis gerezd fokhagyma
1,2 l zöldségalaplé (lehet kockából, leszűrve)
4 dl kókusztej
25 dkg gomba
1 pakcsoj
6 szelet galangagyökér
4 szár citromfű
6 kaffir limelevél
1-2 ek. felkarikázott újhagyma
2 ek. korianderzöld
1/2 tk. só
1/2 tk. cukor
1/2 lime leve (alaposan kicsavarva)

A gombát felszeleteljük, a hagymát és a fokhagymát felaprítjuk. A pakcsoj szárát és leveleit külön-külön felcsíkozzuk. A citromfű fás részeit leszedjük, a maradékra rácsapunk egy bárddal.
A hagymát, fokhagymát kevés olajon üvegesre pirítjuk. Felöntjük a zöldségalaplével, felforraljuk, belerakjuk a galangát, ciktromfüvet, limelevelet. 15 percig kis lángon főzzük. Belerakjuk a gombát és a kókusztejet, 5 perccel később a pakcsoj fehér részét. Még pár percig főzzük, hogy a gomba kicsit megpuhuljon, de a pakcsoj roppanós maradjon. A végén belerakjuk a pakcsoj zöldjét, az újhagymát és a korianderzöldet. Sóval, cukorral, limelével fűszerezzük.


Uborkaleves hidegen
3 kígyóuborka
4 dl zöldségleves
3 gerezd fokhagyma
5 dl joghurt
5 dl tej
1 csokor kapor
só, bors
olaj

Az uborkát meghámozzuk, felkockázzuk. A fokhagymát apróra vágjuk, egy kevés olajon fél percig pirítjuk, majd rádobjuk az uborkát. Sózzuk, borsozzuk, pár percig pároljuk, majd felöntjük a zöldséglevessel. Ha az uborka puha, belerakjuk a joghurtot, a tejet, a felaprított kaprot, és az egészet összeturmixoljuk. Ha kell, megsózzuk vagy felöntjük még egy kis tejjel.
Hűtve tálaljuk.
Vegán opció: szójajoghurtot használhatunk, a tejet vízre vagy növényi tejre cserélhetjük.


Udon leves egyszerűen
6-8 szárított shiitake
300 g tofu
2 gerezd fokhagyma
3 szál zsenge újhagyma zöldje
5 ek. szójaszósz
1 ek. olaj
1 ek. szezámolaj
1 ek. rizsecet
5 csomag (200 g-os) udon tészta
100 g bébispenót
napraforgóolaj

A szárított shiitakét 10 percig főzzük, majd felszeleteljük; a levét megtartjuk. A tofut felkockázzuk és kevés olajban megpirítjuk. Egy tálkában összekeverjük az olajakat, a rizsecetet és a szójaszószt. A megmosott spenótleveleket és a fokhagymát felaprítjuk, az újhagyma zöldjét felkarikázzuk, majd a tofuval és a gombával együtt egy lábasba rakjuk. Meglocsoljuk a szójaszószos keverékkel, majd felöntjük 1 liter forrásban lévő vízzel. Hozzáöntjük a gomba áztatólevét is (vigyázzunk, hogy az alján lévő törmelék nem kerüljön a levesbe). Végül a tésztát sós vízben kifőzzük, tálkákba szedjük, és rászedjük a levest.

Az eredeti recept ebből a könyvből van.


Vöröslencsés, tört búzás mentaleves
1,5 csésze vöröslencse
1/4 csésze bulgur
1/4 csésze hosszúszemű fehér rizs
1 fej hagyma
2 gerezd zúzott fokhagyma
1 paradicsom
2 ek. paradicsompüré
2 ek. őrölt pirospaprika
1/2 tk. törökbors vagy másféle őrölt vörösbors
1 ek. szárított mentalevél
2 ek. szűz olívaolaj
2 ek. vaj
néhány szelet citrom
só, bors

A hagymát apróra vágjuk, a paradicsomot meghámozzuk, felaprítjuk. Az olajat és a vajat felhevítjük, puhára pároljuk benne a hagymát és a fokhagymát. Belekeverjük a paradicsompürét, a paradicsomot, a pirospaprikát és a törökborsot. Hozzáadjuk a lencsét, a rizst és felöntjük 6 csésze (1,5 liter) vízzel. Felforraljuk, majd kis lángon 30-35 percig főzzük, hogy a rizs megpuhuljon, a lencse pedig szétmálljon. Hozzáadjuk a bulgurt, a mentát, sózzuk, borsozzuk, és még 10 percig főzzük. Ha túl sűrű, öntsünk hozzá egy kis vizet.
Forrón tálaljuk, citrommal a tetején. Köszönjük, Nei!


Zöld felesborsóleves kókusztejjel
50 dkg zöld felesborsó
30 dkg friss spenót
400 ml kókusztej
2 zöld chili
2 tk. friss gyömbér
2 tk. kurkuma
4 tk. őrölt koriander
3 tk. só
2 tk. citromlé

A felesborsót egy fél napra beáztatjuk. Egy nagy lábasban kb. 2 liter vízzel felforraljuk a felesborsót a chilivel, gyömbérrel, kurkumával és korianderrel. Lassú tűzön főzzük kb. 45 percig, amíg a felesborsó meg nem puhul. Belerakjuk a durvára vágott spenótot. Ha a spenót megpuhult és a felesborsó szétfőtt, belerakjuk a kókusztejet és a sót. Még öt percig forraljuk, végül hozzáadjuk a citromlét.



Tészták, lepények

Dan dan tészta shiitake gombával, tahinis szósszal
1 tk. szecsuáni bors
250 g friss shiitake gomba
40 g csemegeuborka
2 szál újhagyma
1 ek. Shaoxing rizsbor
2 ek. szójaszósz
300 g teljes kiőrlésű tészta
300 g pakcsoj (lehet egy része zöldspárga)

Szósz:
3 ek. szójaszósz
3 ek. tahini
3 ek. Chinkiang rizsecet
1 ek. chiliolaj (vagy 1 ek. napraforgóolaj + 1/2 tk. chilipehely)

A szecsuáni borsot pirítsuk szárazon, alacsony hőmérsékleten 4-6 percig, amíg illatozni nem kezd. Mozsárban törjük porrá. Az uborkát vágjuk egészen kicsi darabokra, az újhagymát karikázzuk vékonyra. A zöldségeket mossuk meg. A pakcsojt negyedeljük hosszában (ha apró) vagy szedjük leveleire (ha nagyobb). Ha spárgát is használunk, pattintsuk le a fás végét, de hagyjuk egyben.
A gombát tisztítsuk meg, válasszuk szét a tönköket a kalapoktól. Aprítógépben aprítsuk a gombát nagyjából lencse méretű darabokra, de vigyázzunk, hogy semmiképp se pürésítsük! A tönköket külön dolgozzuk fel (mert keményebbek), és ha szükséges, egyszerre csak kisebb adagnyi gombát aprítsunk. Forrósítsunk fel egy nagy serpenyőt magas hőfokon, és 1 evőkanálnyi olajban pirítsuk a gombát 8-10 percig, míg erősen megpirul; a legjobb, ha ropogóssá válik. Adjuk hozzá az uborkát, az újhagymát és a szecsuáni borsot, és süssük még 2 percig. Utána locsoljuk meg a 2 evőkanálnyi szójaszósszal és a rizsborral, és pirítsuk még 2 percig; száraznak és morzsalékosnak kell lennie. Tegyük félre, de tartsuk melegen.
A tésztát bő sós vízben főzzük ki, de az utolsó 2 percre tegyük mellé a pakcsojt; ha használunk spárgát, azt 3-4 perccel a tészta elkészülte előtt tegyük a főzővízbe. Míg a tészta fő, készítsük el a szószt. Mielőtt leszűrnénk a tésztát és a zöldségeket, merjünk ki egy bögrényit a főzővízből és tegyük félre.
A leszűrt tésztából szedjük ki a zöldségeket, a tésztát pedig keverjük össze a szósszal. Tegyünk hozzá annyit a főzőléből, hogy kellemesen szószos legyen (kb. 7-8 evőkanálnyit). Tálaláskor tegyük a tészta mellé a zöldségeket, rá pedig a pirított gombás keveréket.
A recept csak nyomokban emlékeztet a klasszikus szecsuáni dan dan tésztára, ez Meera Sodha adaptációja.


Brokkolis spagetti
0.5 kg brokkoli
8 gerezd fokhagyma
2 dl tejszín
1 csapott ek. liszt
10 dkg reszelt sajt
5 dkg parmezán
kevés tej
kevés olaj
spagetti
só, bors, szerecsendió

A brokkolit sós vízben megfőzzük. A feldarabolt vagy zúzott fokhagymát kevés olajon megpirítjuk, és hozzáadjuk a liszttel elkevert tejszínt. A mártásba beleolvasztjuk a reszelt sajtot és a parmezán egy részét. A kész brokkoli egy részét a mártáshoz keverjük és pürésítjük. Ha a mártás túl sűrű, egy kevés tejjel hígíthatjuk. Végül belerakjuk a megmaradt brokkolit is a mártáshoz adjuk. A kész spagettire szedve tálaljuk, a tetejét megszórjuk a maradék parmezán sajttal.


Cajun karfiol fokhagymás spagettivel
600 g karfiol
3 tk. cajun fűszerkeverék
6 gerezd fokhagyma
2,5 dl növényi tej
2.5 dl növényi tejszín
1 ek. liszt
1 ek. sörélesztőpehely
500 g spagetti
olívaolaj


Cajun fűszerkeverék:

1 tk. édes pirospaprika
1 tk. erős füstölt pirospaprika
1/4 tk. cayenne-bors
1/2 tk. őrölt bors
1/2 tk. kakukkfű
1 tk. oregánó
1 tk. fokhagymapor
1/2 tk. só

A karfiolt rózsáira szedjük, összeforgatjuk 3 ek. olívaolajjal, a cajun fűszerkeverékkel és 1/2 tk. sóval. Sütőpapíron 210 fokos sütőben 25-30 percig sütjük.
A fokhagymát egészen apróra vágjuk. A lisztet és a sörélesztőpelyhet habverővel elkeverjük a növényi tejben. A tésztának vizet forralunk.
A fokhagymát kevés olívaolajon megfuttatjuk, majd felöntjük a tejjel és a tejszínnel, és hozzáadunk fél tk. sót. Lassú tűzön felforraljuk, és 2-3 percig főzzük. Közben kifőzzük a spagettit is, belekeverjük a szószba. A sült, fűszeres karfiollal tálaljuk.
A recept eredetije Vegan Richa oldaláról van.


Egyszerű lepény
45 dkg liszt
3 ek. olívaolaj
1,5 tk. só
kb. 2,5 dl langyos víz

A lisztet és a sót összekeverjük, összegyúrjuk az olajjal és annyi langyos vízzel, hogy jól formálható tésztát kapjunk. 8 gombócot formázunk belőle. Egy serpenyőt szárazon felforrósítunk, a gombócokat egészen vékonyra (1-2 mm) kinyújtjuk, és mindkét oldalukat 1-1 percig sütjük. Akkor jó, ha kicsit felhólyagosodik és megbarnul.
Tortilla, pita vagy csapati helyett...


Édesburgonyás vegán quiche
20 dkg édesburgonya (pucolt súly)
20 dkg lisztes burgonya (pucolt súly)
2 ek. margarin
2 tk. szójaszósz
4 kisebb vörös- vagy fehérhagyma
3 gerezd fokhagyma
20 cm-nyi póréhagyma
4 bébicukkini
1 csomag leveles tészta
olívaolaj
só, bors

Az édesburgonyát és a krumplit meghámozzuk, felkockázzuk, és kevés vízben megfőzzük. Ha megpuhult, akkor leszűrjük és krémesre törjük. Még melegen belekeverjük a margarint és a szójaszószt, sózzuk és borsozzuk.
Egy serpenyőben lassú tűzön megpirítjuk a félfőre vágott hagymát, közben meg is sózzuk. Ha már majdnem kész, akkor hozzáadjuk a póréhagymát és a fokhagymát, pár perc múlva a bébicukkinit is. Kicsit még pirítjuk, amíg a cukkini is kicsit meg nem puhul.
A leveles tésztát kinyújtjuk, és kibélelünk vele egy alaposan kivajazott piteformát úgy, hogy a peremére is jusson. Az édesburgonyát pürét és a hagymás zöldségeket összekeverjük, és a masszát a piteformába töltjük. Előmelegített sütőben 180 fokon addig sütjük, amíg szépen meg nem pirul.
Zöldsalátával tálaljuk.


Fideuà
350 g spagetti
5 ek. olívaolaj
1 nagy hagyma
1 nagy édeskömény
2-3 piros kaliforniai paprika
1,75 tk. só
6 gerezd fokhagyma
2 tk. édes füstölt paprika
2 ek. paradicsompüré
125 ml fehérbor
1 üveg articsókaszív (280 g)
20 szem kalamata olajbogyó
egy kis csokor kapor
1 citrom

A spagettit egy nagy tálban 3 cm-es darabokra tördeljük. A hagymát és az édesköményt felszeleteljük, a paprikát 3 cm-es darabokra vágjuk. Az olajbogyókat kimagozzuk, az articsókaszíveket leszűrjük és félbevágjuk.
Felforrósítjuk az olívaolajat, és 12 percig pirítjuk benne a hagymát, az édesköményt és a paprikát a sóval együtt. Közben felaprítjuk a fokhagymát is. Hozzáadjuk a fokhagymát, és pirítjuk még pár percig, majd belerakjuk a füstölt paprikát és a paradicsompürét, és további 5 percig pirítjuk, gyakran megkeverve. Hozzáadjuk a fehérbort, felkapargatjuk a leragadt darabokat, és belekeverjük a spagettit. Alaposan elkeverjük, majd a tetején elrendezgetjük az olívabogyót és az articsókát. Felöntjük 700 ml vízzel, és kicsit megrázzuk, hogy a víz nagyjából mindent ellepjen. Felforraljuk, majd kis lángon, félig lefedve 15 percig főzzük.
Megszórjuk a felaprított kaporral, és 4 citromgerezddel díszítjük.
Meera Sodha receptje.


Gnocchi tejszínes-gombás szósszal
1 kg krumpli
30 dkg liszt
2 tojás
50 dkg gomba
4 gerezd fokhagyma
2 dl tejszín
friss bazsalikom, petrezselyem
olívaolaj
vaj
só, bors

A krumplit héjában egészen puhára főzzük. Hagyjuk langyosra hűlni, meghámozzuk, majd kevés vajjal és a tojásokkal együtt pürésítjük. Sózzuk, és összedolgozzuk annyi liszttel, hogy formázható, de még lágy masszát kapjunk. Lisztezett területen maroknyi adagokból kígyókat sodrunk, majd ezeket késsel falatnyi darabokra aprítjuk. Kézzel gombóccá formázzuk a darabkákat, lisztezett tálcára fektetjük őket. Aki ráér, villával nyomhat rájuk kis bemetszést is. A gnocchit végül bő, sós vízben több menetben kifőzzük; amint a gombócok feljöttek a víz színére, lehet őket kiszedni. A kész gnocchit kevés olvasztott vajjal locsoljuk meg.
A szósz elkészítéséhez felszeleteljük a gombát, felaprítjuk a fokhagymát és a zöldfűszereket. A fokhagymát olívaolajon pár pillanatig pirítjuk, majd hozzáadjuk a gombát. Amint levet ereszt, belerakjuk a tejszínt. Sóval, borssal és a zöldfűszerekkel ízesítjük, és pár percig főzzük, hogy a szósz besűrűsödjék.
A gnocchit a szósszal meglocsolva, reszelt parmezánnal meghintve tálaljuk.

Vegán verzió: a toját és a vajat egyszerűen elhagyjuk a gnocchi tésztájából, a tejszínt növényi tejszínnel helyettesítjük.


Joghurtban sült tészta (arshda madznov)
25 dkg csavart tészta
2 közepes padlizsán (vagy 1 padlizsán, 1 cukkini)
2 tojás
5 dl joghurt
1 gerezd fokhagyma
1 tk. ánizsmag vagy édeskömény
1 csokor kapor
3 nagy paradicsom
10 dkg feta
3 dkg szeletelt mandula
olívaolaj
só, bors

A padlizsánokat felszeleteljük, olívaolajban aranybarnára pirítjuk. A tésztát kifőzzük. A sütőt bekapcsoljuk (200 fokra állítva). A joghurtot elkeverjük a tojással, az ánizsmaggal, a felaprított fokhagymával és kaporral, és sózzuk-borsozzuk. Beleforgatjuk a tésztát, és az egészet egy kiolajozott tepsibe öntjük. A paradicsomot felszeleteljük, és a padlizsánkarikákkal felváltva a tészta tetejére rétegezzük. Végül rámorzsoljuk a fetát és rászórjuk a mandulát. Addig sütjük, amíg nem bugyborékol és a teteje meg nem pirul. (Ha nagyon pirulna, takarjuk le alufóliával.)
Zöldsalátával tálaljuk.

Vegán verzió: a joghurt helyett vagy szójajoghurtot használunk, vagy 2,5 dl zabtejszín és 1 dl szójatejszín keverékét, és annyi citromlét adunk hozzá, hogy kissé savanykás legyen. A tojást és a fetát elhagyjuk, viszont ekkor a padlizsán- és paradicsomkarikákat megsózzuk.


Mediterrán zöldséges penne
50 dkg penne tészta
1 padlizsán
1 cukkini
2 kisebb fej lilahagyma
15 dkg fekete olajbogyó
60 dkg paradicsom (lehet konzerv is)
4 gerezd fokhagyma
oregánó
bazsalikom
kakukkfű
olívaolaj
reszelt parmezán
só, bors

A padlizsánt hosszában elnegyedeljük, majd felszeteljük és besózzuk, hogy a levét kiengedje. A cukkinit hasonló módon felszeleteljük, az olajbogyókat félbevágjuk, a lilhagymát nagyobb darabokra szeleteljük. A paradicsomot enyhén darabos szósszá aprítjuk egy robotgépben. A pennét sós vízben kifőzzük.
A fokhagymát vékony szeletekre vágjuk, és forró olívaolajban néhány percig pirítjuk. Rádobjuk a leöblített padlizsánt, a cukkinit, a lilahagymát és az olajbogyót. Megszórjuk a (lehetőleg frissen aprított) zöldfűszerekkel, és addig pirítjuk a zöldségeket, amíg kissé meg nem puhulnak. Ekkor ráöntjük a paradicsomszószt, sózzuk, borsozzuk. Néhány percnyi főzés után összekeverjük a kifőtt pennével. Reszelt parmezánnal megszórva tálaljuk.


Medvehagymás spagetti
20 dkg medvehagyma
1 fej fehérhagyma
6 szem (egész) szárított paradicsom
2 dl tejszín
400 g spagetti
napraforgómag
olívaolaj
só, bors

A hagymát szeletekre, a szárított paradicsomot apróra vágom. A medvehagymát megmosom, nagyobb darabokra vágom. A spagettit felteszem főni.
Olívaolajon megpirítom kicsit a hagymát és a szárított paradicsomot, majd hozzáadom a medvehagymát is. Ha összeesett, akkor felöntöm a tejszínnel, összeforralom, majd sózom, borsozom. Ha kész, hozzákeverem a kész spagettihez. Pirított napraforgómaggal megszórva tálalom.


Mie goreng (indonéz sült tészta)
250 g kínai tojásos búzametélt
kb. 50 dkg vegyes zöldség (pl. 15 dkg bambuszrügy, 1 répa, 15 cm-nyi póréhagyma, 20 dkg kelkáposzta)
30 dkg tofu
1 tojás
2,5 ek. friss gyömbér
2 gerezd fokhagyma
3 ek. szezámolaj
3 tk. sambal oelek, vagy 1,5 tk. nyers darált erőspaprika és 1 tk. só
3 ek. kecap manis, vagy 3 ek. szójaszósz és 1 tk. cukor
3 ek. citromlé
olaj

A tofut 2 cm oldalhosszúságú kockákra vágjuk, és forró olajban kisütjük. A tojást enyhén felverjük, a gyömbért és a fokhagymát felaprítjuk. A zöldségeket azonos alakú vékony lapokra vagy csíkokra vágjuk. Ha van, használjunk minél több Indonéziában is gyakori zöldséget (pl. csoj szum, bambuszrügy).
A szezámolajat felforrósítjuk, egy perc alatt megpirítjuk benne a gyömbért és a fokhagymát. Hozzáadjuk a zöldségeket, és magas hőfokon addig pirítjuk az egészet, amíg a zöldségek meg nem puhulnak. Közben a tésztát sós, forró vízben addig főzzük, hogy majdnem teljesen megpuhuljon. Hideg vízzel átöblítjük, félrerakjuk. Ha a zöldségek megpuhultak, belerakjuk a citromlét, a sambal oeleket és a kecap manist (vagy a darált erőspaprikát, szójaszószt, sót és cukrot), végül a sült tofut. Pár perc múlva belerakjuk a metéltet és a tojást is, és még néhány percig pirítjuk.
Nagyon csípős, fűszeres étel!

Vegán verzió: a tojásos tésztát tojásmentesre cseréljük, a tojást elhagyjuk.


Orzottó zöldborsóval
2 ek. olívaolaj
1 fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
330 g orzottó
0.5 dl fehérbor
1 l alaplé
330 g zöldborsó (fagyasztott)
50 g vegán parmezán
friss bazsalikom


A hagymát felaprítjuk, és az olívaolajon 5 perc alatt puhára dinszteljük. A fokhagymát összezúzzuk, hozzáadjuk a hagymához, és még 3 percig pirítjuk. Belekeverjük az orzottót, 2 perc múlva pedig a fehérbort. Ha elpárolog, hozzáadunk pár merőkanálnyi alaplét; a maradékot kanalanként adjuk hozzá, mikor a nagyját már felszívta, mintha rizottót főznénk. 5 perc múlva hozzákeverjük a borsót is. További 10 percig főzzük, majd a végén belekeverjük a reszelt parmezánt és a bazsalikomot. Még pár percig állni hagyjuk.


Pesztós-paradicsomos orecchiette
A pesztóhoz:

1 csokor bazsalikom (35 g)
35 g mandula
1 kis gerezd fokhagyma
50 ml olívaolaj
1,5 tk. citromlé
só, bors

A tésztához:

50 dkg orecchiette tészta
30 dkg érett paradicsom
az összes pesztó


A pesztó összes hozzávalóját durva péppé aprítjuk. A tésztát kifőzzük, a végén a főzővízből félrerakunk egy keveset. Amíg a tészta fő, a paradicsomot egy mélytányérban durvára reszeljük úgy, hogy a héját és a csumáját a végén kidobjuk. Ha a tészta kifőtt, rögtön összeforgatjuk a lereszelt paradicsommal és a pesztóval. Ha szükséges, kevés főzővízzel még lazíthatunk a szószon.
Zöldsalátával tálaljuk.


Pita
50 dkg liszt
2 tk. só
1 tk. cukor
2 ek. olívaolaj
3 dl langyos víz
3 dkg élesztő

A hozzávalókból kissé lágyabb tésztát dagasztunk, majd kb. 45-60 perc alatt hagyjuk duplájára kelni. Ezután 8 egyforma darabba vágjuk, majd gömbölyítjük a darabokat. A gombócokat hagyjuk 5-10 percig pihenni, majd 2-3 mm vastag ovális formára nyújtjuk őket. Ruhával letakarva 30 percig pihentetjük. Közben a sütőt 220 fokra előmelegítjük. A pitákat a sütő rácsán sütjük ki, egyszerre 2-3 darabot. Figyelni kell, mert 5-6 perc sütés elég nekik. Limara receptje.


Pizza paradicsomos alappal
25 dkg kenyérliszt (BL 80)
20 dkg finomliszt (BL 55)
17 g élesztő
1 tk. só
2 ek. olívaolaj
2,4 dl langyos víz
60 dkg paradicsom (lehet konzerv is)
3-4 gerezd fokhagyma
bazsalikom, oregánó, kakukkfű
20 dkg mozzarella
mediterrán zöldségek (pl. lilahagyma, gomba, olajbogyó, cukkini)

A lisztet a sóval egy nagy tálban elkeverjük, a közepébe mélyedést készítünk, ebbe öntjük a vizet és az olívaolajat, majd rámorzsoljuk az élesztőt is. A tésztát néhány perc alatt összedolgozzuk, és 10 perc alatt ruganyos, homogén tésztává gyúrjuk. Cipót formázunk belőle, amit egy kiolajozott vagy kilisztezett tálba rakunk, majd lefedjük. Legalább két óráig, de akár 5-6 órán át is kelesztjük.
Amíg a tészta kel, elkészítjük a paradicsomszószt. Ehhez a fokhagymát apróra vágjuk, a paradicsomot felkockázzuk. Megpirítjuk a fokhagymát, majd hozzáadjuk a paradicsomot. Sóval, borssal és a zöldfűszerekkel ízesítjük, és nagyjából egy óráig főzzük.
A zöldségeket vékonyra szeleteljük, a sajtot vékony karikákra szeljük.
Ha a tészta megkelt, két cipót gyártunk belőle a két pizzához. A sütőt 250 fokra melegítjük. Lisztes felületen 2-3 mm vékonyra nyújtjuk a tésztát, majd sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk. Vékonyan megkenjük paradicsomszósszal, rárakjuk a sajtot és a zöldségeket. 250 fokos sütőben kb. 8 percig sütjük.

Vegán verzió: a mozzarellát növényi sajtra cserélhetjük vagy el is hagyhatjuk.


Soba tészta földimogyorós szósszal, zöldségekkel és mangóval
250 g sobatészta
1 mangó
30 g kesudió
110 g földimogyorókrém
2 ek. szójaszósz
1 ek. agavészirup
1 tk. juharszirup
1 ek. zöldcitromlé
1 tk. szezámolaj
1 tk. frissen reszelt gyömbér
125 g edamame
2 gerezd fokhagyma
125 g hüvelyes cukorborsó
1 kápiapaprika
2 ek. korianderzöld
napraforgóolaj


A tésztát sós vízben 2-3 percig főzzük, majd hideg vízzel alaposan leöblítjük. A mangót felkockázzuk. A kesudió szemeket nagyobb darabokra vágjuk, majd pár perc alatt szárazon megpirítjuk. A szószhoz összekeverjük a hozzávalókat: a földimogyorókrémet, szójaszószt, agavé- és juharsziruport, zöldcitromlét, szezámolajat és a frissen reszelt gyömbért. Annyi meleg vizet adunk hozzá, hogy önthető legyen.
Az edamamét 5 percig sós vízben főzzük, majd kifejtjük a hüvelyéből. A paprikát 5 cm hosszú, vékony csíkokra vágjuk, a cukorborsó-hüvelyeket átlósan félbevágjuk. A fokhagymát felaprítjuk, kevés olajon megpirítjuk, majd hozzáadjuk a paprikát és a cukorborsót, és 4-5 perc alatt roppanósra pirítjuk. A tésztát kézforró vízbe rakva kicsit megmelegítjük, leszűrjük, majd összeforgatjuk a szósszal, a zöldségekkel, a mangóval és a kesudióval, végül megszórjuk a korianderzölddel.



Soba tészta zöldborsóval, mentával és pisztáciával
50 g hámozott pisztácia
2 gerezd fokhagyma
1 piros chili
300 g zsenge mirelit borsó
25 g mentalevél
3 ek. zöldcitromlé
3 ek. szezámolaj
4/3 tk. só
225 g sobatészta
220 g zöld színű zöldbab vagy hüvelyes cukorborsó
napraforgóolaj

A fokhagymát és a chilit finomra aprítjuk, a mirelit borsót leforrázzuk. A pisztáciát a fokhagymával és a chilivel együtt aprítógépben morzsalékosra aprítjuk. Hozzáadjuk a leszűrt borsót, a mentaleveleket, a zöldcitromlét, a szezámolajat és a sót, majd párszor megpörgetjük az aprítóban; fontos, hogy darabos maradjon.
A sobatésztát sós vízben 2-3 percig főzzük, majd hideg vízzel alaposan leöblítjük. Meglocsoljuk egy kevés (1/2 tk.) szezámolajjal, hogy ne tapadjon össze.
Ha cukorborsót használunk, azt 3 perc alatt pár kanálnyi vízen, olaj nélkül megpároljuk. Ha ceruzababot használunk, azt sós vízben roppanósra főzzük. Végül összeforgatjuk a tésztát a szósszal és a zöldségekkel.



Spagetti fodros kellel, kókusztejes szósszal
150 g fodros kel (a szára nélkül mérve)
1 tk. egész feketebors
1,5 tk. egész koriandermag
1,5 tk. kurkuma
2 zöldcitrom
1 nagy hagyma
2 gerezd fokhagyma
30 g gyömbér
300 g spagetti
400 ml kókusztej (konzerv)
1 csokor korianderzöld


A fodros kelt megmossuk, eltávolítjuk a szár fás részét, a leveleket felcsíkozzuk. A borsot és a koriandermagot mozsárban porrá törjük, majd a kurkumával együtt egy serpenyőben szárazon megpirítjuk, míg illatozni nem kezdenek. Belereszeljük az egyik zöldcitrom héját, és belefacsarjuk mindkettő levét.
A hagymát vékonyra szeleteljük, és 2 evőkanál olajon közepes lángon 8-10 perc alatt áttetszőre és egészen puhára pároljuk. Közben vékonyra szeleteljük a fokhagymát, és lereszeljük a gyömbért. A tésztát feltesszük főni.
Ha a hagyma puha, hozzáadjuk a fokhagymát és a gyömbért, egy percig pirítjuk. Beleöntjük a fűszeres, zöldcitromos keveréket, aztán a kókusztejet is, és felforraljuk. Végül belerakjuk a fodroskel-leveleket, megvárjuk, míg összeesik (egy-két perc), majd lehúzzuk a tűzről. A spagettivel összeforgatva és friss korianderzölddel megszórva tálaljuk. Nigel Slater receptje.


Spaghetti puttanesca
400 g aprítottparadicsom-konzerv
400 g paradicsom
3 gerezd fokhagyma
1 szárított chili
10 dkg magozott fekete olajbogyó
1 nagy ek. kapribogyó
20 szem koktélparadicsom
400 g spagetti
friss bazsalikom
só, bors

A fokhagymát és a (friss) paradicsomot felaprítjuk. Olívaolajon megfuttatjuk a fokhagymát, rámorzsoljuk a chilit is. Hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot, 5 perc múlva a paradicsomkonzervet is, megsózzuk. Közben a spagettit feltesszük főni. A szószt addig főzzük, amíg a paradicsom szét nem fő és a szósz kicsit be nem sűrűsödik. Belerakjuk a felszeletelt olajbogyót, a kapribogyót, és félbevágott koktélparadicsomokat is. Még 3-4 percig főzzük, aztán megborsozzuk, és a spagettire szedjük. Friss bazsalikommal megszórva tálaljuk.


Spenótos – tejszínes tészta
400 g leveles spenót
1 nagy fej hagyma
2 dl tejszín
2 ek. parmezán sajt
1 ek. napraforgómag
2-3 gerezd fokhagyma
300 g szalagtészta
szerecsendió
só, bors
olaj

A hagymát apróra vágjuk, és az összezúzott fokhagymával együtt megpirítjuk. Hozzáadjuk a megmosott, nagyobb darabokra vágott spenótot, megfűszerezzük, és tovább pároljuk kb. 15 percig. Közben a napraforgómagot szárazon megpirítjuk. Amikor a spenót megpárolódott, hozzáadjuk a sajtot, a tejszínt és a napraforgómagot. A kifőtt tésztával összekeverve tálaljuk.


Spenótos – fokhagymás szélesmetélt
25 dkg leveles spenót
40 dkg gomba
1/2 fej hagyma
2 szál újhagyma
5 gerezd fokhagyma
10 dkg lágy fehér sajt, zöldfűszeres vagy fokhagymás ízesítéssel
1 dl tejszín
400 g olasz típusú szélesmetélt
friss bazsalikom
só, bors
olívaolaj

A hagymát és az újhagymát apróra vágjuk, a fokhagymát vékony szeletekre vágjuk, és az egészet együtt 3 percig pirítjuk. Hozzáadjuk a felszeletelt gombát, és 5 percig pároljuk. Ezután belerakjuk a megmosott, csíkokra vágott spenótot, sózzuk, borsozzuk, és addig pároljuk, amíg kicsit össze nem esik. Ekkor hozzáadjuk a sajtot, majd ha elolvadt, a tejszínt is. Egy-két percig még főzzük, majd összekeverjük a közben kifőzött tésztával. Friss bazsalikommal megszórva tálaljuk.

Vegán verzió: a sajtot elhagyhatjuk, a tejszínt 2 dl növényi tejszínre cseréljük.


Szecsuáni tészta
400 g kínai tészta (búzalisztből)
6 shiitake gomba
1,5 fej lilahagyma
4 nagy gerezd fokhagyma
2 répa (250 g)
2 pakcsoj (400 g)
300 g tofu
6 ek. szójaszósz
1 púpos tk. sűrű feketebab-krém
1 púpos tk. szezámkrém
125 ml a gomba áztatólevéből
1/2 tk. chilipehely
1/2 ek. szecsuáni bors
korianderzöld
olaj

Ha a shiitake gomba szárított, akkor leforrázzuk, és tíz percig főzzük. Vékonyra szeleteljük. A répát lereszeljük, a pakcsojt feldaraboljuk, a lilahagymát felszeleteljük, a fokhagymát apróra vágjuk. A tofut felkockázzuk és kevés olajon megpirítjuk. Egy tálkában összekeverjük a szójaszószt, feketebab-krémet, a szezámkrémet és a gomba áztatólevéből 125 ml-t. A szecsuáni borsot és a chilipelyhet mozsárban összetörjük.
Kifőzzük a tésztát és hideg vízzel alaposan leöblítjük. Egy nagy serpenyőben olajat hevítünk, nagy lángon egy percig pirítjuk benne a lilahagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk a szószt és a fűszereket, és ha felforrt, rádobjuk a zöldségeket is. Amikor összeesett a pakcsoj, hozzáadjuk a tofut és a tésztát, alaposan összekeverjük és átforrósítjuk. Ha kell, meglocsoljuk még egy kis szójaszósszal. Tálaláskor megszórjuk a korianderzölddel.
A szecsuáni borsot és a chilipelyhet külön is meg lehet pirítani egy kevés olajon, és csak tálaláskor adni a tésztához.


Thai tésztasaláta
200 g üvegtészta
1 lilahagyma
2 répa
125 g bébikukorica
1 gerezd fokhagyma
150 g babcsíra
4-5 ek. szójaszósz
2 zöldcitrom
2 tk. cukor
1 csapott tk. chilipehely
4 ek. korianderzöld
3 szál újhagyma
40 g pörkölt földimogyoró (pucolt)
olaj

A répát gyufaszálra vágjuk (először érdemes zöldséghámozóval szeletelni), a lilahagymát felszeleteljük, a bébikukoricát hosszában félbevágjuk, majd ujjnyi darabokra aprítjuk. A korianderzöldet felaprítjuk, az újhagymát karikázzuk. A szójaszószt egy tálkában összekeverjük a chilivel, a cukorral, a korianderzöld felével és az egyik zöldcitrom levével. Az üvegtésztát 3-4 perc alatt kifőzzük, leöblítjük és lecsepegtetjük.
Egy nagy serpenyőben olajat hevítünk, egy percig pirítjuk benne a lilahagymát. Rádobjuk a répát és a bébikukoricát, két-három percig kevergetjük. Közben felaprítjuk a fokhagymát is, majd hozzáadjuk a zöldségekhez. Ha már illatozik, akkor belerakjuk a babcsírát, és egy perc múlva az üvegtésztát is. Összeforgatjuk a zöldségekkel, és amint felforrósodott, lehúzzuk a tűzről. Ráöntjük a szószt és összekeverjük. Tálaláskor megszórjuk az újhagymával, a maradék korianderrel és a földimogyoróval.


Tészta szójababbal és sült cukkinivel
100 g szójabab (héja nélkül mérve)
3 cukkini
25+25 g bazsalikom
15 g petrezselyem
50 ml olívaolaj
250 g rövid tészta
200 g selyemtofu
1,5 ek. balzsamecet
1,5 ek. kapribogyó (kisszemű)
1 bio citrom héja
chilipehely
só, bors

A bazsalikom felét, a petrezselymet és az olívaolajat összeturmixoljuk, alaposan megsózzuk és megborsozzuk. Az edamamét forrásban lévő sós vízbe dobjuk és 3 percig (ha héjában főzzük, 5-6 percig) főzzük. A cukkinit szeletekre vágjuk, és adagonként (hogy egy rétegben elférjenek a serpenyőben) nagy lángon 4-5 perc alatt megpirítjuk őket egy kevés olajon. Közben kifőzzük a tésztát. Összekeverjük a tésztát a bazsalikomos szósszal, a balzsamecettel, a cukkinivel, kapribogyóval, a citrom héjával, és egy kevés chilipehellyel. Ha kell, még sózzuk. Végül rászórjuk a darabokra tépkedett selyemtofut.
Az eredeti recept Yotam Ottolengi Vegetáriánus finomságok című könyvéből származik.




Saláták, előételek, köretek

Barackos paradicsomsaláta
4 őszibarack
4 paradicsom
1-2 lilahagyma
1 ek. balzsamecet
1 ek. olívaolaj
1 csokor korianderzöld


A paradicsomot falatnyi darabokra vágjuk, a barackot meghámozzuk és feldaraboljuk. A lilahagymát felszeleteljük, a koriandert apróra vágjuk. Minden hozzávalót összekeverünk, és fél óráig állni hagyjuk.


Céklasaláta csicseriborsóval
3 dl szárított csicseriborsó
10 kisebb céklagumó
1 cukkini
1/4 fej jégsaláta
8 dkg feta
2 ek. petrezselyem
1/2 tk. római kömény
1/2 tk. kurkuma
olívaolaj


A csicseriborsót egy fél napra beáztatjuk. Felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje, alaposan megsózzuk, belerakjuk a kurkumát, és kis lángon addig főzzük, amíg meg nem puhul (kb. 1,5 óra). A céklákat megmossuk, szárazra töröljük. Alufóliába csavarva, 200 fokon sütjük nagyjából egy-másfél óráig. Ha kész, a héját lehúzzuk, és a céklát felkockázzuk. Közben a cukkinit felszeleteljük, olívaolajon megpirítjuk. A jégsalátát és a fetát szintén felkockázzuk, a petrezselymet felaprítjuk. Ha a csicseriborsó már puha, kicsit megpirítjuk a római köménnyel együtt. Összekeverjük a hozzávalókat, ha kell, még kicsit megsózzuk.


Céklasaláta naranccsal
4 kisebb céklagumó (kb. 35 dkg)
3 fej lilahagyma
50 g madársaláta
1 narancs
1 ek. balzsamecet
1 ek. olívaolaj
1 kk. barnacukor
friss petrezselyem, bazsalikom, rozmaring
só, bors

A céklát megmossuk, megszárítjuk, alufóliába csomagoljuk, és 200 fokon nagyjából egy órán keresztül sütjük. Ha megpuhult, kicsit hagyjuk hűlni, majd meghámozzuk és felkockázzuk. A narancsot és a lilahagymát szintén kockára vágjuk. A hagymát az olívaolajon hirtelen megpirítjuk, megsózzuk és megszórjuk a cukorral is, hogy kissé karamellizálódjon. A végén rádobjuk egy percre a céklát is, és hozzáadjuk a balzsamecetet is. A tűzről levéve a céklás-hagymás keveréket hozzáadjuk a narancshoz, sózzuk-borsozzuk, és végül megszórjuk a felaprított zöldfűszerekkel.
Feta- vagy kecskesajttal, pirított magokkal is gazdagíthatjuk.


Cukkinikrém I.
2 kisebb cukkini
1 gerezd fokhagyma
1/4 fej vöröshagyma (vagy édeshagyma)
1 ek. vegán majonéz
vaj
só, fehérbors

A cukkinit meghámozzuk, feldaraboljuk, majd kevés vajon megpároljuk. A levét leöntjük (vagy félrerakhatjuk), a cukkinit pedig szétnyomkodjuk, vagy géppel darabos krémmé aprítjuk. A fokhagymát és a hagymát lereszeljük vagy egészen apróra vágjuk, majd a cukkinihez keverjük. (Ha kevésbé erősre szeretnénk, akkor előtte dobjuk a fokhagymát forró sós vízbe néhány percre.) Belekeverjük a majonézt, és ízlés szerint egy kevés vajat. Sóval és fehérborssal ízesítjük.
A recept eredetileg Adrienn találmánya!


Cukkinikrém II.
1 nagy cukkini
1 hagyma
1 gerezd fokhagyma
1 paradicsom
1 tk. római kömény
olívaolaj


A cukkinit és a paradicsomot felkockázzuk. A hagymát és a fokhagymát apróra vágjuk, olívaolajon megpirítjuk. Rádobjuk a cukkinit, majd néhány perc múlva a paradicsomot. Sózzuk, és megszórjuk a római köménnyel. Ha a zöldségek puhák, pépesítjük (vagy ha egész apróra kockáztuk a cukkinit, ezt ki is hagyhatjuk).



Csicseriborsó-saláta egyszerűen
400 g főtt csicseriborsó
8-10 koktélparadicsom
1 fej lilahagyma
citromlé
szűz olívaolaj
római kömény
só, bors

A lila hagymát egészen vékonyra szeleteljük, majd lesózzuk. A csicseriborsót alaposan leöblítjük, és egy tálba tesszük. A paradicsomot feldaraboljuk, hozzáadjuk a csicserihez. Ha a hagyma már kicsit megizzadt, azt is belekeverjük. Olívaolajat és citromlét keverünk össze úgy, hogy az eredmény eléggé citromos legyen, ezzel locsoljuk meg a salátát. Római köménnyel, frissen őrült borssal és, ha kell, sóval ízesítjük. Tálalás előtt még egy kicsit állni hagyjuk.
Az ötletadó Dolce Vita volt.


Diós tarator
12 dkg dió darálva
1 kk. fokhagyma aprítva
10 dkg zsemlemorzsa
4 ek. olívaolaj
2 ek. balzsamecet
1-2 ek. fehérborecet


A diót, a morzsát és a fokhagymát kevés vízzel együtt egy mozsárban (vagy egy robotgépben) összedolgozzuk; akkor jó, ha még kicsit darabos. Hozzáadjuk az olajat és az ecetet, megsózzuk, és annyi vizet keverünk hozzá, hogy kellemes állaga legyen.
Váncsa Lakomájából van a recept.


Hummusz
1 konzerv csicseriborsó
1 kis gerezd fokhagyma
1 tk. tahini
1 ek. olívaolaj
1 nagy csipet római kömény
1 ek. citromlé


A fokhagymát felaprítjuk, és az összes hozzávalóval együtt aprítóban krémesre turmixoljuk (egy kevés a konzerv levéből is mehet bele). Tálaláskor kevés olívaolajjal locsoljuk meg.


Indiai uborkasaláta
1 lilahagyma
20 dkg uborka
10 dkg paradicsom
3 ek. friss korianderzöld
1 zöld és 1 piros chili
125 g (nem pirított) földimogyoró
1,5 ek. citromlé
1/2 tk. só
1/2 tk. őrölt bors
1,5 tk. chaat masala
1 tk. olaj

A lilahagymát, az uborkát, a paradicsomot, a chiliket és a korianderzöldet finomra aprítjuk, egy tálban összekeverjük őket, és meglocsoljuk a citromlével.
Hevítsük fel az olajat egy serpenyőben, majd süssük benne egy percig a mogyorót a sóval. Szórjuk meg a borssal és a chaat masalával, majd adjuk a zöldségekhez. A legvégén, tálalás előtt nem sokkal még megsózhatjuk, ha szükséges.


Juhtúrós – krumplis saláta
75 dkg újkrumpli
20 dkg juhtúró
1 kis fej saláta
kb. 60 szem fekete olajbogyó
fenyőmag
szezámmag
1-2 ek. olaj

A salátát megmossuk, felszeleteljük, az olajbogyókat félbe vágjuk. A kockára vágott újkrumplit félig megfőzzük, majd jó adag szezámmaggal együtt forró olajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a salátához és az olajbogyóhoz, megszórjuk a fenyőmaggal és rámorzsoljuk a juhtúrót. Forrón a legfinomabb, egytálételnek is beillik.


Kínai uborkasaláta korianderrel
1 kígyóuborka
1 piros vagy zöld paprika
2-3 csokor friss korianderzöld
1 ek. szójaszósz
3 ek. rizsecet
3 ek. (hidegen sajtolt) napraforgóolaj
2 kk. szezámolaj
1 tk. cukor


Az uborkát és a paprikát is gyufaszál alakúra vágjuk, a koriandert felaprítjuk. Egy tálban összekeverjük az olajakat, az ecetet, szójaszószt, cukrot, és egy kevés sót. Beleforgatjuk a zöldségeket, és hűtőben állni hagyjuk legalább fél óráig. Ha kiadósabbra szeretnénk, tehetünk bele 30 dkg szeletekre vágott natúr tofut is.


Kínai uborkasaláta tofuval
1 kígyóuborka
30 dkg natúr tofu
3 gerezd fokhagyma
1,5 tk. barnacukor
2 ek. szójaszósz
2 ek. szezámolaj
2 ek. rizsborecet

Az uborkát megmossuk, majd egy lapos felületen erős ütésekkel kissé szétzúzzuk. A magokat eltávolítjuk, de ez persze kihagyható. Az uborkát falatnyi darabokra vágjuk, besózzuk, majd állni hagyjuk.
A szósz elkészítéséhez a fokhagymát egészen apróra vágjuk. A barnacukrot az ecettel, a szójaszósszal és a szezámolajjal addig keverjük, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik, majd hozzáadjuk a fokhagymát is. Az uborkáról leöntjük a levét, a tofut felkockázzuk, és hozzákeverjük az uborkához. Végül meglocsoljuk a szósszal.


Körtés-almás zöldsaláta
1/2 keményebb körte
1/2 zöldalma
20 db szőlőszem (vagy mazsola, aszalt meggy)
1 marék dió
40 g római vagy más zöldsaláta
40 g rukkola
40 g bébispenót
4 tk. olívaolaj
2 tk. fehérborecet
1 tk. juharszirup
1 tk. mustár
só, bors

A diót szárazon megpirítjuk, nagyobb darabokra aprítjuk. A körtét és az almát egészen vékonyra szeleteljük, a szőlőszemeket megfelezzük. Az öntethez összekeverjük az olívaolajat, a borecetet, a mustárt és a juharszirupot, sózzuk és borsozzuk. A salátát, bébispenótot és rukkolát összeforgatjuk az öntettel, hozzákeverjük a körteszeleteket, a szőlőt és a pirított diót.
Steiner Kristóf receptje alapján, a Kristóf lakomáiból.


Mustáros steakburgonya
4 ek. magos mustár
2 ek. olívaolaj
2 ek. vaj
2 ek. citromlé
3 gerezd fokhagyma
1 ek. szárított oregánó
1 tk. reszelt citromhéj
1 tk. só
1,5 kg kisszemű krumpli

A krumplit alaposan megmossuk, mérettől függően félbe, negyedbe vágjuk, egy nagyobb tálba tesszük. A sütőt előmelegítjük 220 fokra. A fokhagymát felaprítjuk, a vajat megolvasztjuk. A krumplin kívül minden összetevőt egy tálkában összekeverünk. A tálka tartalmát hozzákeverjük a krumplihoz úgy, hogy minden krumplit bevonjon a mustáros massza. Sütőpapírral fedett tepsire öntjük, szétterítjük, betesszük a sütőbe. 20 perc múlva átforgatjuk, majd újabb 25 percig sütjük.


Narancsos babsaláta
20 dkg tarkabab
2-3 lédús narancs
2 szál újhagyma
egy kis csokor friss petrezselyem
egy kis csokor friss bazsalikom
1 szelet vöröshagyma
babérlevél
só, bors

A babot éjszakára beáztatjuk, majd a hagymaszelettel és a babérlevéllel együtt enyhén sós vízben megfőzzük, ez nagyjából egy óra. Egy narancs héját lereszeljük, és egy fél (vagy akár egy egész) narancs kifacsart levébe tesszük. A maradék narancsot meghámozzuk és felkockázzuk, ráöntjük a narancshéjas levet, és összekeverjük a főtt babbal. Ezután hozzáadjuk a felkarikázott újhagymát és a felaprított zöldfűszereket, végül ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.


Pico de gallo
3 nagyobb érett paradicsom
1 (fehér)hagyma
2 zöld chili
egy kis csokor friss korianderzöld
1 ek. zöldcitromlé


A hagymát, paradicsomot és a chilit apróra vágjuk. Megöntözzük a citromlével, megsózzuk, majd rászórjuk a felaprított korianderzöldet. Félórát állni hagyjuk.


Pirított gombás saláta petrezselyemmel
25 dkg gomba
10 dkg fekete olajbogyó
3 szál újhagyma zöldje
egy nagy csokor friss petrezselyem
zöldsaláta
frissen facsart citromlé
3 ek. olívaolaj
só, bors

A gombát meghámozzuk, kisebb darabokra vágjuk. Az olajbogyókat félbevágjuk, az újhagymát apróra, a salátát falatnyi darabokra vágjuk. Egy nagyobb serpenyőben olívaolajat hevítünk, majd magas hőmérsékleten két-három perc alatt megpirítjuk benne a gombát. Rádobjuk az újhagymát és az olajbogyót is, és még egy percig pirítjuk. A tűzről levéve összeforgatjuk a salátával és a felaprított petrezselyemmel. Kicsit sózzuk, borsozzuk, végül megpermetezzük néhány csepp frissen facsart citromlével.


Polenta
300 g kukoricadara
1,5 l víz
1,5 tk. só

Felforraljuk a vizet, beleöntjük a kukoricadarát és a sót. Csomómentesre keverjük egy habverővel. Lassú tűzön, lefedve főzzük bő fél óráig. Nagyjából öt percenként megkeverjük. A végén tapadásmentes sütőedénybe simítjuk, 3 óráig hűvösre tesszük, hogy megszilárduljon. Kiborítjuk a formából, felszeleteljük, és kevés olajon kisütjük a szeleteket.


Sültkarfiol-saláta
1 fej karfiol
30 g törökmogyoró
50 g gránátalmamag (kb. egy fél gránátalmából)
1 zellerszár
1 csomag petrezselyem zöldje (10 g)
1,5 tk. juharszirup
1 ek. fehérborecet
1/3 tk. őrölt szegfűbors
1/3 tk. fahéj
5 ek. olívaaolaj
só, bors

A törökmogyorót sütőpapírral bélelt tepsin 170 fokon 15 percig sütjük. Kicsit hagyjuk kihűlni, majd durvára aprítjuk. A karfiolt kisebb rózsákra szedjük, összekeverjük 3 ek. olívaolajjal, fél tk. sóval és egy kevés borssal, majd 220 fokon 25-30 percig sütjük. Közben a zellerszárat ferdén felszeleteljük, a petrezselyem leveleit letépkedjük (ha nagyok, akkor egy kicsit fel is aprítjuk). Ha a karfiol megsült és kissé meghűlt, összekeverjük az összes többi hozzávalóval. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk még.
Yotam Ottolenghi és Sami Tamimi Jeruzsálem c. könyvéből való recept.


Szicíliai édesköménysaláta naranccsal
1 fej édeskömény
2 narancs
20 szem kalamata olajbogyó
1/2 fej lilahagyma
olívaolaj


Az édesköményről levágjuk a zöldjét, negyedeljük és kivágjuk a torzsáját is. Vékony csíkokra vágjuk. A lilahagymát szintén felszeleteljük, megsózzuk. Az olajbogyókat kimagozzuk és megfelezzük. Összekeverjük az édesköményt, a lilahagymát és az olajbogyót egy nagy tálban. A narancsot késsel meghámozzuk a tál felett úgy, hogy a vékony hártyáját is levágjuk. Karikákra szeleteljük, majd a karikákat falatnyi cikkelyekre vágjuk és a salátához adjuk (a levét igyekezzünk szintén a tálba csorgatni). Végül megsózzuk, és meglocsoljuk egy kevés olívaolajjal.


Tabbouleh (libanoni petrezselyemsaláta)
5 dkg bulgur
10 cm-nyi kígyóuborka
3 paradicsom
2 szál újhagyma
2-3 nagy csokor petrezselyem
1 kis csokor menta
2 ek. szűz olívaolaj
1 ek. citromlé
só, bors

A bulgurt (térfogatra számított) másfélszeres mennyiségű sós vízzel leforrázzuk, fél óráig állni hagyjuk, majd hagyjuk kihűlni.
Az uborkát és a paradicsomot apró kockákra vágjuk, az újhagymát felkarikázzuk. A petrezselymet és a mentát is felaprítjuk, és az egészet összekeverjük a bulgurral. Sózzuk, borsozzuk, majd meglocsoljuk az olívaolajjal és a citromlével. Tálalás előtt egy fél órára hűtőbe rakjuk.


Tahinis karfiol
1,5 fej karfiol (kb. 700 g pucolva)
6 szál újhagyma
120 g tahini
100 g joghurt
1 csomag petrezselyem zöldje (10 g)
1 csomag mentalevél (10 g)
1 nagy gerezd fokhagyma
40 ml citromlé
2/3 tk. gránátalmaszirup
5+2 ek. olívaaolaj
só, bors

A karfiolt kisebb rózsákra szedjük, az újhagymát 5 centis darabokra vágjuk (a zöldjének csak azt a részét használjuk, ami még egyben marad). Összekeverjük 5 ek. olívaolajjal, fél tk. sóval és egy kevés borssal, majd 220 fokon addig sütjük, amíg megpirul; az újhagymát hamarabb kell kivenni, mint a karfiolt! Közben egy nagyobb tálban összekeverjük a tahinit, a joghurtot, citromlevet, gránátalmaszirupot és a maradék 2 evőkanálnyi olívaolajat. Apránként felöntjük annyi vízzel, hogy önthető állaga legyen. Belerakjuk az apróra vágott fokhagymát, mentát és petrezselymet is, sózzuk és borsozzuk. Végül belerakjuk a sült karfiolt és újhagymát.
Yotam Ottolenghi és Sami Tamimi Jeruzsálem c. könyvéből való recept adaptációja.


Vegán "mozzarella"
1/2 csésze (75 g) natúr kesudió
100 ml forró víz
2 ek. tápiókakeményítő
1 tk. (inaktív) sörélesztő
1 csapott tk. stabark (vagy valamilyen más zselésítő)
1/4 tk. só
1/8 tk. fokhagymapor

A kesudiót beáztatjuk egy órára. Minden hozzávalót simára turmixolunk, majd egy tapadásmentes serpenyőben felforrósítjuk, és pár percig folyamatosan kevergetve főzzük, majd egy formába (vagy tálkába) szedve hűtjük ki.
Rakhatjuk pizzára vagy melegszendvicsbe, hűtőben egy hétig eláll.


Vegán "parmezán"
3/4 csésze natúr kesudió
3 ek. (inaktív) sörélesztő
3/4 tk. só
1/4 tk. fokhagymapor

Egy erősebb aprítógépben minden összetevőt finom szemcsésre darálunk.
Nem parmezán persze, de van, ahol jól helyettesíti. Hűtőben hetekig eláll.
A recept a Minimalist Baker blogról való.


Vegán "ricotta"
150 g tofu
1,5 ek. olívaolaj
1 tk. sörélesztőpehely
1 tk. citromlé
só, bors

A tofut az összes hozzávalóval együtt villával pürésítjük.


Zöldborsókrém
400 g fagyasztott zöldborsó
150 g feta jellegű növényi sajt
1 ek. olívaolaj
1 tk. citromlé
1 maréknyi mentalevél
2 nagy csipet só

A zöldborsót forró vízzel leöntjük, majd leszűrjük. Az összes hozzávalót aprítógépben pürésítjük.



Főételek

Aloo gobi (karfiolos – burgonyás curry)
1 közepes fej karfiol
4-5 közepes burgonya
3 közepes paradicsom
3 ek. olaj
1/2 tk. fekete mustármag
1 tk. római kömény
2 tk. friss gyömbér apróra vágva
2 zöld chili apróra vágva
1/2 tk. kurkuma
1/2 tk. garam masala
2 tk. őrölt koriander
1 tk. cukor
2 tk. só
2 ek. apróra vágott koriander (vagy petrezselyem)
1 ek. citromlé

A krumplit meghámozzuk, felkockázzuk, a karfiolt kisebb rózsákra szedjük szét. A paradicsomot kis kockákra vágjuk.
A felforrósított olajban kipattogtatjuk a mustármagot, majd a római köménnyel együtt még egy percig pirítjuk. Hozzáadjuk a gyömbért és a chilit, majd a karfiolt és a krumplit. 3-4 percig pirítjuk, majd hozzádjuk a paradicsomot, a kurkumát, a masalát, koriandert, sót és cukrot. Összekeverjük, kicsit pirítjuk, amíg a paradicsom össze nem esik, majd felöntjük 4-5 dl vízzel. Kisebb lángon időnként megkeverve addig főzzük, míg a zöldségek meg nem puhulnak (kb. 15-18 perc). Ha kész, belekeverjük a koriandert és a citromlét.


Ananászos tofu
30 dkg tofu
1 ananászkonzerv
3 ek. szójaszósz
2 dl tejszín
1 csapott ek. liszt
kevés olaj
kevés méz
kesudió
mazsola

A tofut felkockázzuk, és szójaszószba áztatjuk. A mazsolát a tejszínbe áztatjuk. Az ananászt felkockázzuk, és kevés olajon megpirítjuk. Az ananász levéből kb 10 evőkanálnyit hozzáadunk, és belerakjuk a megmaradt szójaszószt, a mazsolát és a nagyobb darabokra aprított kesudiót. Az egészet összefőzzük, és hozzáadjuk a liszttel elkevert tejszínt. Ha nem elég édes a kapott szósz, akkor adhatunk hozzá egy kevés mézet is. Végül belerakjuk a tofut, és még néhány percig főzzük.


Árpa gombával és sült zöldségekkel

200 g árpa
12 nagyobb fej gomba
2 kápia paprika
4-6 fehérrépa
2 hagyma
3 gerezd fokhagyma
1/3 tk. őrölt római kömény
40 g növényi "feta"
friss kapor
olívaolaj
só, bors

Az árpát leöblítjük, és sós vízben megfőzzük kb. 40-45 perc alatt. A sütőt 200 fokra előmelegítjük légkeveréssel. A fehérrépákat meghámozzuk, keresztben félbe vágjuk őket. Sütőpapírral borított tepsire rakjuk a fehérrépát és az egészben hagyott paprikákat, kevés olívaolajjal meglocsoljuk, megsózzuk őket, és kézzel az egészet összeforgatjuk. Addig sütjük, amíg a paprikák jól meg nem pirulnak.
Közben a gombákat meghámozzuk, a tönköket hosszában félbevágjuk, a fejeket nyolc cikkelyre daraboljuk. Egy nagy serpenyőben 2 evőkanálnyi olívaolajat forrósítunk, és mikor már jó forró, akkor belerakjuk a gomba harmadát. Nagyjából 3-4 perc alatt megpirítjuk, közben csak egyszer keverjük meg, ekkor kicsit meg is sózzuk. Ha szépen megpirult, tányérra szedjük, és két adagban ugyanígy megpirítjuk a maradék gombát.
A hagymát felszeleteljük, és újabb 2-3 evőkanálnyi olívaolajon fél tk. sóval együtt nagyjából 10 perc alatt puhára pirítjuk. A fokhagymát felaprítjuk, és a hagymához adjuk. Még 3 percig nagyobb lángon pirítjuk, megszórjuk a római köménnyel, megborsozzuk, és addig pirítjuk, amíg szépen meg nem barnul. Ha kész, hozzáadjuk a gombát, a sült fehérrépát és a leöblített főtt árpát, és átforrósítjuk. Közben lehúzzuk a paprika héját, eltávolítjuk a csumáját, nagyobb darabokra vágjuk és azt is óvatosan belekeverjük.
Ha kész, megszórjuk aprított kaporral és kis kockákra vágott (növényi) fetával.
Az ételt Ottolenghi egy hasonló recepje ihlette.


Bengáli rojál rizs (puspanna)
375 ml baszmati rizs
1 csipet valódi sáfrány
2 ek. forró tej
7,5 dl víz
2 tk. só
2 tk. frissen őrölt szerecsendió
60 ml vaj (vagy ghí, ha van)
60 ml mandulaforgács
60 ml aprított kesudió
60 ml mazsola
1 tk. édesköménymag
1 tk. római kömény
egy 3 cm-es fahéjrúd
6 zöld kardamomhüvely megroppantva
6 egész szegfűszeg
1 tk. durvára őrölt feketebors
1/2 tk cayenne bors
1/2 tk. hing
2 ek. frissen reszelt kókusz
60 ml főtt zöldborsó
60 ml barnacukor
1,5 l tejből készült panír

A panírt nagyjából fél centi oldalhosszúságú kockákra vágjuk, és egy serpenyőben, kevés olajban és magas hőfokon aranybarnára sütjük.
A sáfrányt 5 percig a forró tejbe áztatjuk, majd hozzáadjuk a vizet, a sót, és a szerecsendiót. Lefedve felforraljuk.
A vaj felét egy vastagfalú lábasban vagy lefedhető serpenyőben felmelegítjük. Megpirítjuk benne a mandulát és a kesudiót, majd ezeket a lábasból kiszedve és félrerakva, a visszamaradt vajban megpirítjuk a mazsolát is, amíg kicsit meg nem duzzad. A mazsolát a mandulával és a kesudióval együtt félrerakjuk.
A megmaradt vaj felét a lábasba tesszük, és 2-3 percig pirítjuk rajta a rizst, majd felöntjük a forrásban lévő fűszeres vízzel. Megkeverjük, majd lefedjük, és kis lángon nagyjából 18 percig főzzük. Ezután lehúzzuk a tűzről, de még 5 percig lefedve hagyjuk.
A maradék vajat egy serpenyőben megolvasztjuk, és mérsékelt lángon egy perc alatt megpirítjuk rajta az édesköményt, a római köményt, a fahéjrudat, a kardamomot és a szegfűszeget. Hozzáadjuk a fekete és a cayenne borsot, a hinget és a kókuszreszeléket, és így is egy percig pirítjuk. Végül belekeverjük a borsót, a barnacukrot, a sült panírkockákat és a félrerakott mandulát, kesudiót és mazsolát. Ha minden átforrósodott, a serpenyő tartalmát hozzákeverjük a kész rizshez.


Borani (iráni sült zöldég joghurtos szószban)
1,5 kg nagyra nőtt cukkini vagy tök
6 ek. olívaolaj
5 dl szójajohgurt
1 gerezd fokhagyma
1 nagy hagyma
400 g apró paradicsom
1/2 tk. szárított oregánó
friss oregánó


A sütőt előmelegítjük 230 fokra, légkeveréssel. A cukkinit (vagy tököt) hosszában félbevágjuk, kikaparjuk a magjait, majd 7-8 mm vastag félholdakra (esetleg negyedekre) vágjuk. Összeforgatjuk 3 evőkanál olívaolajjal, majd szétterítjük két sütőpapírral bélelt sütőlapon. 30 percig sütjük.
Közben a joghurtot egy tálban elkeverjük 1/2 teáskanál sóval, majd belereszeljük a fokhagymagerezdet. A hagymát félfőre szeleteljük, majd egy nagy serpenyőben a maradék 3 evőkanálnyi olívaolajon addig pirítjuk, míg barna és ropogós nem kezd lenni (nagyjából 10 perc). Kiszedünk belőle egy adagot, félretesszük a tálaláshoz. A paradicsomokat félbevágjuk, majd hozzáadjuk a hagymához; megszórjuk a szárított oregánóval. Ha egy kicsit összeesett a paradicsom (4-5 perc), felöntjük 2 dl vízzel, és belerakunk 5/4 teáskanál sót. Felforraljuk, majd belerakjuk a sült cukkinit. Fedő nélkül addig főzzük, amíg az összes víz el nem párolog.
Tálaláskor a joghurtot tesszük alulra, rákanalazzuk a zöldséget, majd megszórjuk friss oregánóval és a félretett hagymával. Meera Sodha receptje.



Brokkoli, zöldbab és edamame
350 g brokkoli
220 g zöldbab
250 g edamame (mirelit, héjjal)
1 nagy fej hagyma
2,5 tk. fekete mustármag
30 curry-levél
3 piros szárított chili
1 zöldcitrom
50 g friss reszelt kókusz (vagy 4 ek. kókuszpehely)
10 g korianderzöld
A brokkolit daraboljuk kisebb rózsákra, a zöldbabot vágjuk 6-8 cm-es darabokra. A hagymát vágjuk apróra. Ha a zöldcitromunk kezeletlen héjú, akkor hámozzuk le a héját vékony csíkokban.
Az edamamét főzzük forrásban lévő sós vízben 5 percig, majd fejtsük ki a héjából. A zöldbabot a brokkolival együtt szintén blansírozzuk 3-4 percig (lehet az edamame főzővizében). Közben a hagymát pirítsuk erősebb lángon 4 perc alatt átlátszóra, majd keverjük hozzá a mustármagot. Várjuk meg, míg pattogni kezd, majd adjuk hozzá a curry-leveleket, a chiliket egészben és a zöldcitrom héját. Süssük még két percig, aztán öntsük a zöldségekre. Végül locsoljuk meg 1 ek. zöldcitromlével, és szórjuk meg a kókusszal és a felaprított korianderzölddel.


Bulgurpiláf paprikával
25 dkg bulgur
10 dkg lencse
6 paprika vegyesen (lehet erős is, édes is, minél többféle)
1 paradicsom
1/2 tk. őrölt bors
1/2 tk. őrölt szegfűbors
4 dl zöldségalaplé
2 nagy fej hagyma
friss menta
vaj


A lencsét sós vízben megfőzzük, lecsepegtetjük. A paprikákat felvágjuk, a paradicsomot lehéjazzuk és felkockázzuk. Egy evőkanál vajon megdinszteljük a paprikát és a paradicsomot. Beleszórjuk a borsot és a szegűborsot, majd hozzáadjuk a bulgurt, 3-4 perc múlva pedig a lecsét is. Felöntjük az alaplével, majd kis lángon tíz percig főzzük. A sütőt közben 80 fokosra előmelegítjük. Ha kell, megsózzuk, majd a sütőbe tesszük fél órára.
A hagymát felaprítjuk, majd négy evőkanál vajon megdinszteljük. Mikor kész, pár pillanatra rádobjuk a felaprított mentát is. Mikor a piláf kész, belekeverjük a mentás hagymát.
Az eredeti recept Váncsa Lakomájában szerepel.


Caponata: padlizsán és paprika sütőben sütve
2 kisebb padlizsán (kb. 550 g)
5 kaliforniai paprika (kb. 750 g)
1 lilahagyma
3 gerezd fokhagyma
1 dl olívaolaj
1,5 tk. só
3 ek. kapribogyó
1 tk. cukor
25 g petrezselyem
1,5 ek. balzsamecet

A sütőt előmelegítjük 220 fokra. A padlizsánt és a paprikát is 3 cm-es darabokra vágjuk, a hagymát vastagabb szeletekre vágjuk, a fokhagymát összezúzzuk vagy felaprítjuk. Egy nagy tálban összekeverjük az olívaolajjal és a sóval a zöldségeket (padlizsánt, paprikát, hagymát és fokhagymát), majd egy rétegben szétterítjük két sütőpapírral bélelt nagy sütőlapon. 40-45 percig sütjük, közben egyszer átkeverjük. Amíg a zöldségek sülnek, alaposan elkeverjük a balzsamecetet, a cukrot és a kapribogyót, amíg a cukor fel nem oldódik, majd belerakjuk a felaprított petrezselymet is. A megsült zöldségeket beleforgatjuk az ecetes szószba. Friss kenyérrel tálaljuk.
Meera Sodha receptje.


Chana masala (csicseriborsó curry)
250 g csicseriborsó
1 nagy hagyma
2 gerezd fokhagyma
egy 5 cm-es friss gyömbér
1 zöld chili apróra vágva
1 ek. őrölt koriander
1 ek. római kömény
2 ek. joghurt
2 és külön 1/4 ek. garam masala
2 tk. tamarindpüré
1 tk. chilipor
fél citrom
3 egész zöld chili
3 tk. só
1/4 tk. őrölt fekete bors
2 tk. chat masala
fél lilahagyma, karikára vágva
friss koriander, felaprítva

A csicseriborsót éjszakára beáztatjuk, majd friss vízben lassú tűzön megfőzzük (kukta nélkül kb. másfél óra). A tetején képződő habot le kell szedni. Ha kész, a borsót leszűrjük, a vizet félrerakjuk. A hagymát, a fokhagymát, a gyömbért és a felaprított zöld chilit felaprítjuk (aprítógépben is lehet).
Olajat forrósítunk, és aranybarnára sütjük benne a hagymás keveréket. Hozzáadjuk a római köményt, a chilit és a koriandert. Egy perc múlva belerakjuk a joghurtot is, majd 2 evőkanálnyi garam masalát. Kicsit pirítjuk, majd apránként felöntjük a csicseriborsó félretett főzővizéből 8-9 dl folyadékkal. Felforraljuk, majd hozzáadjuk a citromot, az egész chiliket, a tamarindpürét, a csicseriborsót, a sót és borsot. Lassú tűzön főzzük tovább, részben lefedve, 30 percig. Ekkor kivesszük a citromot, és újabb 30 percig főzzük. Akkor van kész, amikor a szósz már besűrűsödött. A végén belekeverjük a chat masalát, a maradék garam masalát, a koriandert és a lilahagymát.


Chilis bab
1 nagy hagyma
2 nagy gerezd fokhagyma
400 g édesburgonya vagy sütőtök
150 g cukkini
1,5 kaliforniai paprika
1 ek. római kömény
1/2 tk. füstölt erős pirospaprika
1/2 tk. füstölt édes pirospaprika
1/2 tk. cayenne-bors
1,5 tk. só
240 g főtt csicseriborsó
240 g főtt fehérbab
240 g főtt vörösbab
400 g aprított paradicsom
120 g paradicsomszósz
240 g főtt kukorica
friss korianderzöld
napraforgóolaj
bors

A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk, kevés olajon 4-5 perc alatt üvegesre pároljuk. Közben a paprikát, az édesburgonyát és a cukkinit feldaraboljuk, majd rádobjuk a hagymára. Megszórjuk a fűszerekkel és a sóval, alaposan megborsozzuk, és 3-4 percig pirítjuk. Utána hozzáadjuk a paradicsomot és a paradicsomszószt, majd leöblítve a csicseriborsót, a vörös- és a fehérbabot is. Felöntjük 6 dl vízzel, felforraljuk. Ellenőrizzük, hogy elég sós-e, majd belerakjuk a kukoricát is; 30 percig főzzök. Tálaláskor megszórjuk a felaprított korianderzölddel.


Colombo curry (karibi sütőtök curry)
1 kg sütőtök
2 fej hagyma
2 kisebb zöldpaprika (erős)
3 közepes paradicsom
400 ml kókusztej
4 ek. olaj
1/2 tk. szerecsendió
1/2 tk. fahéj
1 rúd fahéj
1/2 tk. chilipor
1/2 tk. cayenne-bors
1 tk. sáfrány
8 szem szegfűszeg
2 tk. őrölt koriander
1/2 tk. tengeri só
2 nagy gerezd fokhagyma
só, bors

A hagymát és paprikát apróra vágjuk, és az olajon üvegesre pároljuk. Hozzárakjuk a fűszereket (a só, bors és a fokhagyma kivételével) és egy percig pirítjuk, amíg illatozni nem kezd. Belerakjuk a felaprított paradicsomot és a kb. másfél centis kockákra vágott sütőtököt. Addig főzzük, amíg a paradicsom meg nem puhul. Ekkor kicsit megsózzuk, megborsozzuk, majd ráöntjük a kókusztejet. Lassú tűzön addig főzzük, amíg meg nem puhul a sütőtök (kb. 15-20 perc). A végén a fokhagymát a tengeri sóval egy mozsárban összetörjük, és belerakjuk a currybe. Még 3 percig forraljuk. Párolt rizs illik hozzá.


Cserkesz piláf
25 dkg hosszú szemű rizs
1 hagyma
4 gerezd fokhagyma
1 tk. cukor
2 ek. kókuszreszelék
1/2 l zöldségalaplé
friss korianderzöld
vaj
só, frissen őrölt bors

A hagymát felkockázzuk, majd vajon megpirítjuk. Közben a fokhagymát felaprítjuk, a sütőt bekapcsoljuk. Mikor a hagyma kicsit megbarnult, hozzáadjuk a fokhagymát és a cukrot, és még egy percig pirítjuk. Ezután megszórjuk a kókuszreszelékkel, és belerakjuk a rizst is, majd rövid kavargatás után felöntjük az alaplével. Öt percig forraljuk, majd az előmelegített sütőbe tesszük, amit újabb öt perc múlva el is zárunk. Húsz perc múlva kivesszük, megszórjuk az apróra vágott korianderzölddel.
Váncsa Lakomájából való recept.


Egusi csicseriborsóval, mángolddal, napraforgómaggal és polentával
150 g napraforgómag
200 g kukoricadara
2 ek. olaj
2 fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
3 cm gyömbér
1 piros chili apróra vágva
1/2 tk füstölt paprika
2 ek. paradicsompüré
500 g mángold
400 g főtt csicseriborsó


A napraforgómagot durva lisztté daráljuk, majd felöntjük 150 ml vízzel; elkeverjük és félrerakjuk.
A polentához 800 ml vizet forralunk, majd habverővel elkeverjük benne a kukoricadarát és 3/4 teáskanál sót. Lassú tűzön, lefedve 30 percig főzzük, 4-5 percenként megkeverve. Ha kész, hideg vízbe mártott evőkanállal gombócokat szaggatunk belőle, melyeket sütőpapírra teszünk megdermedni.
Közben a hagymát vékony szeletekre vágjuk, a fokhagymát összezúzzuk vagy felaprítjuk, a gyömbért lereszeljük. A mángold szárait 2 cm-es darabokra aprítjuk, a leveleit felkockázzuk.
Egy nagy serpenyőben 20 perc alatt teljesen puhára és kissé barnára pirítjuk a hagymát, fokhagymát és gyömbért 1 teáskanál sóval. Hozzáadjuk a füstölt paprikát, a mángoldszárakat és a paradicsompürét, és még 2 percig pirítjuk. Utána beletesszük a leöblített csicseriborsót, további egy percig pirítjuk, majd felöntjük 5 dl forró vízzel. Felforraljuk, és belekeverjük a napraforgómag-pasztát. A tetejére halmozzuk a mángoldleveleket, meghintjük 1/2 tk. sóval, majd lefedve még 5 percig főzzük. A végén megkeverjük, majd belefektetjük a polentagombócokat. Még néhány percig főzzük, hogy a gombócok alaposan átmelegedjenek.
A recept afrikai ihletésű, szerzője Meera Sodha.


Csicseriborsó-ragu spenóttal
1 közepes padlizsán
4 közepes paradicsom
1/2 kg friss spenót
1/2 kg (2 konzerv) főtt csicseriborsó
3 zöld chili apróra vágva
1 ek. friss aprított gyömbér
2 gerezd fokhagyma apróra vágva
3 ek. olaj
1/2 tk. fekete mustármag
1 tk. római kömény
1 tk. curry
1 tk. kurkuma
1 1/2 tk. só
1 tk. barnacukor
1 tk. citromlé

A felforrósított olajban kipattogtatjuk a mustármagot, majd megpirítjuk a római köményt, a chilit, a gyömbért, a fokhagymát és curryt. Hozzáadjuk a felkockázott padlizsánt és fedő nélkül puhára pároljuk. Hozzáadjuk a megmosott, felaprított spenótot, a felkockázott paradicsomot, a sót és a kurkumát. Kisebb lángon addig főzzük, míg a spenót meg nem puhul. Ekkor belerakjuk a csicseriborsót, ízesítjük a cukorral és a citromlével, és még 5 percig főzzük.


Diós vörösbab
2 konzervnyi vörösbab (480 g)
1 hagyma
50 g dió
1 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyem
1 csokor korianderzöld
1/2 tk. fahéj
1/2 tk. kakukkfű
1/2 tk. csilipehely
csipetnyi őrölt szegfűszeg
3 ek. gránátalmamelasz
2 ek. gránátalmamag
napraforgóolaj


A diót a fokhagymával és a felaprított zöldfűszerekkel együtt aprítóban vagy mozsárban durva péppé törjük; adhatunk hozzá egy kevés vizet. A hagymát felaprítjuk és kevés olajon megpirítjuk, rádobjuk a leöblített vörösbabot, a porfűszereket, és megsózzuk. Addig pirítjuk, amíg a bab át nem forrósodik. Ekkor hozzáadjuk a diós pépet és a gránátalmamelaszt, alaposan elkeverjük, majd lehúzzuk a tűzről. Megszórjuk a gránátalmamaggal és egy kevés korianderzölddel.


Dongbei padlizsánragu
60 dkg krumpli
60 dkg padlizsán
80 ml olaj
2 kaliforniai paprika
6 gerezd fokhagyma
4 szál újhagyma
4 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál rizsbor
3 tk. nádcukor
2 evőkanál szezámolaj
1 dl víz
2 tk. kukoricakeményítő
1 ek. szezámmag
só, bors

A sütőt 230 fokra előmelegítjük, légkeveréssel. A krumplit és a padlizsánt nagyobb falatnyi darabokra (2,5 cm vastagra) daraboljuk, összeforgatjuk 1 tk. sóval, kevés borssal és az olajjal, majd sütőpapírral bélelt tepsibe borítjuk. 20 percig sütjük, ha megsült, hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni. Közben a paprikát is hasonló méretűre daraboljuk, az újhagymát felkarikázzuk, a fokhagymát felaprítjuk. Egy tálkában elkészítjük a mártást: összekeverjük a szójaszószt, a rizsbort, a szezámolajat és a cukrot, egy másik tálkában pedig a keményítőt elkeverjük a vízzel. A szezámmagot megpirítjuk.
A paprikát kevés olajban magas hőmérsékleten dobva-rázva pár percig pirítjuk (maradjon roppanós), a többi zöldséghez adjuk. A visszamaradt olajban megpirítjuk az újhagymát és a fokhagymát. Beleöntjük a szószt, és pár percig forraljuk, amíg alaposan besűrűsödik. Lejjebb vesszük a lángot, hozzáöntjük a keményítős vizet, alaposan összekeverjük. Ha besűrűsödött a mártás, belerakjuk a sült zöldségeket, óvatosan összeforgatjuk, és alaposan átforrósítjuk. Rizzsel, a pirított szezámmaggal megszórva tálaljuk.
A recept Mautner Zsófitól származik.


Drinápolyi csicseriborsó
25 dkg főtt csicseriborsó
15 dkg friss spenót
3-4 paradicsom
2 vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
2 ek. olívaolaj
1 tk. frissen őrölt római kömény
1 tk. frissen őrölt édeskömény
1 tk. barnacukor
1 ek. citromlé
1/2 tk. szárított erőspaprika elmorzsolva
friss petrezselyem, kapor, menta
vaj


A hagymákat félbevágjuk és felszeleteljük, a fokhagymát felaprítjuk. A paradicsomot lehéjazzuk, felkockázzuk.
A hagymát, a fokhagymát, a római köménnyel és az édesköménnyel együtt megpirítjuk az olajon és kevés vajon. Rászórjuk a cukrot, majd egy perc múlva hozzáadjuk a citromlét, az erőspaprikát és a paradicsomot. Erős lángon addig főzzük, míg a paradicsom pépessé nem válik. Akkor belerakjuk a spenótot és a csicseriborsót, kevés vizet adunk hozzá. Addig főzzük, amíg a spenót össze nem esik (az eredeti recept szerint fél óráig). Végül megsózzuk, és belekeverjük a felaprított zöldfűszereket. Joghurttal, citromgerezdekkel kínáljuk.
Váncsa Lakomájából való recept.


Empanada babos-kukoricás töltelékkel
Töltelék:
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 tk. őrölt római kömény
1 tk. darált paprikakrém
1 tk. édes chiliszósz
1 piros kaliforniai paprika
1 paradicsom
3 szál újhagyma
1 konzerv feketebab
1 konzerv kukorica
1/2 bögre mazsola
1 ek. zöldcitromlé
1 csokor korianderzöld
napraforgóolaj


Tészta:
500 g finomliszt
100 g durumliszt
1,75 tk. só
3,5 dl víz
5,25 ek. olívaolaj

A mazsolát 10 percre forró vízbe áztatjuk, majd leszűrjük. A hagymát, fokhagymát felaprítjuk, a paradicsomot és a paprikát egészen apró kockákra vágjuk. Az újhagymát felkarikázzuk.
Egy nagy serpenyőben 3 evőkanálnyi olajon puhára pároljuk a hagymát, fél teáskanál sóval együtt. Hozzáadjuk a fokhagymát, a fűszereket, majd egy perccel később a felkockázott paprikát is. Addig pirítjuk, amíg a paprika teljesen megpuhul és kicsit karamellizálódik. Hozzáadjuk az újhagymát és a paradicsomot, és ha összeesett, a feketebabot is. További 5 percig főzzük. Hozzáadjuk a kukoricát, a lecsöpögtetett mazsolát és a zöldcitromlét is, és még 5 percig főzzük. Ha kész, belekeverjük a felaprított korianderzöldet.
A töltelék eredeti receptje itt található. Egy nappal előre is elkészíthetjük.
A tésztához az összetevőket összegyúrjuk, és 5 percig dagasztjuk. Utána 15 percig pihentetjük (vagy hűtőben akár egy egész éjszakán át), majd 50 grammos golyókat formázunk belőle. A golyókat körré nyújtjuk, egyik oldalukra egy evőkanálnyi (kb. 45 g) kihűlt tölteléket halmozunk, majd ráhajtjuk az üres félkört, villával összenyomkodjuk a két szélet (vagy kézzel fonott mintásra hajtogatjuk). Sütőpapírra rakjuk a batyukat, megszúrjuk őket, majd megkenegetjük őket füstölt pirospaprikás vízzel. Előmelegített sütőben 230 fokon kb. 14 percig sütjük.
A tészta eredeti receptje itt található. Ennyiből nagyjából 20 empanada lesz.


Fehérbab és csicseriborsó curry dél-indiai stílusban
240 g főtt csicseriborsó
480 g főtt fehérbab
1 hagyma
3 gerezd fokhagyma
1,5 cm-nyi friss gyömbér
16 curry levél
1/2 tk. római köménymag
2 paradicsom
1 tk. pirospaprika
1/2 tk. cayenne-bors
1/2 tk. kurkuma
1/2 tk. fahéj
1 dl kókusztej
egy csokor korianderzöld

Fűszerkeverék:
1 tk. római köménymag
1 ek. koriandermag
1 tk. édesköménymag
1/2 tk. görögszénamag
2 kardamom magjai

A fűszerkeverék hozzávalóit porrá őröljük vagy mozsárban összetörjük. A hagymát és a paradicsomot felaprítjuk. A gyömbért a fokhagymával és egy kevés sóval együtt mozsárban pépesítjük.
Olajat forrósítunk, és addig pirítjuk benne a római köményt, amíg pattogni nem kezd. Hozzáadjuk a hagymát, a gyömbéres-fokhagymás pépet és a curry leveleket. Közepes lángon pirítjuk, míg a hagyma teljesen meg nem puhul. Belerakjuk a paradicsomot és az összes maradék fűszert (beleértve a fűszerkeveréket is). Mikor a paradicsom leve elpárolog, hozzáadjuk a leöblített csicseriborsót és fehérbabot. Felöntjük 4 dl vízzel, megsózzuk, forralás után még 10 percig főzzük. A végén belekeverjük a kókusztejet, tálaláskor pedig megszórjuk korianderzölddel.
A recept eredetije csak csicseriborsóval készül, és a Holy Cow! blogról ered.


Földimogyorós zöldségragu
15 dkg pirított, natúr, földimogyoró (héj nélkül)
1 fej hagyma
1-2 zöld chili
2 répa
40 dkg édesburgonya
1 paradicsomkonzerv (420 grammos)
12 dkg okra (vagy bébicukkini)
10 dkg friss spenót
olaj, só, bors

Ha kell, meghámozzuk a földimogyorót. A répát és az édesburgonyát nagyobb darabokra vágjuk, a hagymát felaprítjuk, a chilit felkarikázzuk.
Olajon megdinszteljük a hagymát, majd hozzáadjuk a répát, édesburgonyát, chilit, a paradicsomot. Sózzuk, borsozzuk, és felöntjük 7,5 dl vízzel. Felforraljuk, és 15 percig főzzük. Közben a mogyorót megőröljük, az okrát is feldaraboljuk. A raguba tesszük a mogyorót és az okrát (vagy cukkinit), és még 10 percig főzzük. Végül belerakjuk a spenótot, és még 3 percig főzzük.
Forrás: Celia Brooks Brown, Öt világrész vegetáriánus konyhája.


Fűszeres padlizsán
2 padlizsán (kb. 800 g)
1 fej lilahagyma
1 zöld chili
1 nagy gerezd fokhagyma
2,5 cm-nyi gyömbér
80 ml olaj
1/4 tk. chilipor
1/2 tk. garam masala
2 tk. őrölt római kömény
2 tk. őrölt koriander
1 tk. só
1/2 tk. őrölt bors
2 paradicsom
1 nagy csokornyi friss korianderzöld

A padlizsánokat 200 fokon megsütjük (még jobb, ha nyílt tűzön sütjük). Ha kihűlt, meghámozzuk őket, a húsukat nagyobb darabokra vágjuk.
A hagymát felaprítjuk, a fokhagymát, a chilit és a gyömbért egészen apróra vágjuk (aprítógépben is lehet). Az olajon közepes lángon addig sütjük ezeket, míg kicsit megbarnulnak. Ekkor belerakjuk a fűszereket és a sót, és pár percig pirítjuk. Hozzáadjuk a paradicsomot, és pépesre főzzük. Beletesszük a padlizsánt is, és a fakanállal kicsit szétnyomkodjuk. Még 10 percig főzzük.
Forrás: Egy falat India című könyv.


Gombafasírt
1 kg gomba
3 ek. zsemlemorzsa + amennyi a panírozáshoz kell
3 gerezd fokhagyma
3 ek. lenmagpehely
1 csokor petrezselyem
1 púpos tk. mustár
só, bors
kevés növényi tej

A fokhagymát felaprítjuk, kevés olajon megpirítjuk, majd rádobjuk a felszeletelt gombát is. Amikor a gomba összeesik, elforraljuk a levét, majd aprítóban kissé darabosra összedolgozzuk. Hozzáadjuk a további összetevőket, gombócokat formálunk belőle, a gombócokat pedig zsemlemorzsába forgatjuk. Előmelegített sütőben, sütőpapíron 180 fokon addig sütjük, amíg kicsit meg nem barnul (ez kb. 40-45 perc).


Gombás rizottó
40 dkg gomba
330 g rizottórizs
30+20 g vaj
5 dkg parmezán
1 csokor petrezselyem
1 fej hagyma
1 gerezd fokhagyma
olívaolaj
1,1 l zöldségalaplé
bors

A gombát megpucoljuk, felszeleteljük, a hagymát és a fokhagymát felaprítjuk. Az alaplét felforraljuk, és végig forrásban tartjuk.
30 g vajon üvegesre dinszteljük a hagymát, majd hozzáadjuk a rizst, és egy perc múlva felöntjük 2-3 merőkanálnyi alaplével. Folyamatos kavargatás mellett, merőkanalanként adagoljuk az alaplét a rizshez. Közben olívaolajon megfuttatjuk a fokhagymát, és (maximum 5-6 perc alatt) megpirítjuk rajta a gombát is. Sózzuk, borsozzuk, rászórunk 2 evőkanálnyi petrezselymet. Amikor a rizst már 8-10 perce főzzük, akkor belerakjuk a gombát. Összesen kb. 18 percig főzzük a rizottót, a végén lefedve állni hagyjuk pár percig. A végén belekeverünk 40 g parmezánt, 20 g vajat és újabb 2 evőkanálnyi petrezselymet. További parmezánnal, petrezselyemmel tálaljuk.

Vegán verzió: a vajat jó minőségű margarinra vagy olívaolajra cseréljük, a parmezánt elhagyjuk vagy kevés vegán parmezánnal helyettesítjük.


Gombavadas zsemlegombóccal
A vadasszószhoz:
1 nagy hagyma
4 sárgarépa
2 fehérrépa
1 kis darab zeller (egy átlagos harmada)
2-3 tk. mustár
4 babérlevél
10 szem bors
só, kevés őrölt bors
olívaolaj

A zsemlegombóchoz
5 zsemle
4 dl tej
3 tojás
20-25 dkg liszt
5 dkg vaj
olaj
só, bors, szerecsendió

A gombavadashoz:
1 kg gomba
1 kis fej hagyma

A szószhoz megpucoljuk és feldaraboljuk a répákat és a zellert. A hagymát apróra vágjuk, megdinszteljük, majd kicsit megpirítjuk rajta a többi zöldséget. Felöntjük annyi vízzel, ami ellepi, hozzáadjuk a babérlevelet és az egész borsot. Addig főzzük, amíg a zöldségek meg nem puhulnak. Kivesszük belőle a babérlevelet (esetleg az egész borsot is), és botmixerrel pürésítjük a szószt. Végül sóval, borssal és a mustárral ízesítjük.

A zsemlegombóchoz felszeleteljük és megpirítjuk a zsemléket, apró darabokra tépkedjük, majd hozzáadjuk a tejet. Negyed óráig, időnként megforgatva áztatjuk a zsemléket a tejben. A tojásokat felverjük, jól megsózzuk, megborsozzuk, és egy csipet szerencsendiót is rakunk bele. A lágy vajat a tojással együtt hozzáadjuk a zsemlékhez, jól összekeverjük, és annyi lisztet adunk hozzá, hogy jól formázható, nem túl lágy masszát kapjunk. Vizes kézzel gombócokat formázunk belőle, melyeket bő, lobogó vízben kifőzünk. A gombócokat 1-2 perccel azután ki lehet venni a vízből, hogy feljöttek a tetejére.

A maradék hagymát apróra vágjuk, sózzuk, kevés olajon megdinszteljük. A gombát megpucoljuk, felkockázzuk, és megpirítjuk a hagymán. Elforraljuk a gomba levét, majd hozzáadjuk a vadasszószt, és összeforraljuk az egészet.


Gyökérzöldségek tahiniszósszal és dukkah fűszerrel
400 g zellergumó
500 g krumpli
500 g sütőtök
2 ek. paradicsomszósz
5 dl zöldségalaplé
240 g csicseriborsó (vagy nagyszemű fehérbab)
1,5 ek. rózsaharissza
75 g tahini
140 g szójajoghurt
2 gerezd fokhagyma
2,5 ek. citromlé
1 csokor kapor
1 citrom
3 ek. dukkah
olívaolaj
só, bors

Dukkah:
1/2 bögre dió
1/3 bögre mandula
2 ek szezámmag
1 tk. őrölt római köménymag
1 tk. őrölt koriandermag
1/8 tk. szegfűbors
1/2 tk. só
20 tekerésnyi őrölt bors

A dukkah elkészítése: a diót és mandulát 3 percig pirítjuk, míg illatosak nem lesznek. Hozzáadjuk a szezámmagot, és még egy kicsit pirítjuk. Öntsük a magokat egy aprítógépbe, adjuk hozzá a fűszereket és a sót, és daráljuk durvára. Ez a változat a Cookie and Kate blogról való.

A sütőt előmelegítjük 220 fokra. A zellert, krumplit, sütőtököt meghámozzuk, nagyobb szeletekre vágjuk. Egy nagyobb tepsiben összeforgatjuk 1 teáskanál sóval, 2 evőkanál olívaolajjal és a paradicsomszósszal, alaposan megborsozzuk, és felöntjük 5 dl alaplével (vagy vízzel). 30 percig sütjük. Közben a csicseriborsót vagy babot összekeverjük a rózsaharisszával, 1/4 teaskanál sóval és 2 evőkanál olívaolajjal. (Rózsaharissza helyett más csípőspaprika-krémet is használhatunk, kevés paradicsomszósszal, esetleg miszóval, és ha van, rózsavízzel elkeverve.) A 30 perc lejártával rákanalazzuk a csicseriborsót a zöldségekre, a sütőt feljebb állítjuk 240 fokra, és még 20 percig sütjük.
Az egész citromot meghámozzuk, feldaraboljuk, és egy tálkában összekeverjük a felaprított kaporral és egy evőkanál olívaolajjal. Elkészítjük a tahinis mártást: összekeverjük a tahinit, joghurtot, citromlét, hozzáadjuk a fokhagymát felaprítva, sózzuk és borsozzuk. Ha kell, egy kevés vízzel önthető sűrűségűre hígítjuk. Ha a zöldségek megsültek, meglocsoljuk egy jó adag tahinimártással, eloszlatjuk rajta a kapros citromot, majd megszórjuk a dukkah fűszerrel. A maradék tahinimártással tálaljuk.
Ottolenghi receptje ez is.


Hagymás rostélyos tofu
30 dkg füstölt tofu
2 fej hagyma
4-5 gerezd fokhagyma
1 ek. szójaszósz
olívaolaj
pirospaprika, só

A tofut felszeleteljük lapokra (kb 8 jön ki egy csomagból), és bepácoljuk a következő módon. Mindkét oldalukat jól megsózzuk és megpaprikázzuk. A fokhagymát apróra vágjuk, a hagymát felkarikázzuk. A fokhagymát a tofukra nyomkodjuk, és a hagymakarikákkal felváltva elrendezgetjük a tofut egy mélytányéron, megöntözzük olívaolajjal, és egy kevés szójaszósszal. Állni hagyjuk néhány óráig. Az így előkészített tofuszeleteket serpenyőben, olajon aranybarnára sütjük. Végül a pácból megmaradt hagymás-fokhagymás keveréket is megsütjük. Rizibizivel nagyon finom.


Kadai szejtán
500 g szejtán
10-12 szárított piros chili
3 ek. koriandermag
2 hagyma
2 tk. gyömbér
2 tk. fokhagyma
800 g paradicsom (lehet konzerv is)
2 zöld kaliforniai paprika
3-4 zöld chili
1 tk. garam masala
2 tk. görögszénalevél (methi)
4 ek. apróra vágott koriander
5 cm gyömbér
só, olaj

A szejtánt csíkokra vágjuk és kevés olajon két részletben megpirítjuk. A szárított chiliket és a koriandermagot megdaráljuk. A paprikát szintén csíkokra szeleteljük.
A hagymát, fokhagymát, és 2 teáskanálnyi gyömbért felaprítunk. A hagymát forró olajban megpirítjuk. Hozzáadjuk a fokhagymát és a gyömbért, majd egy perc múlva belerakjuk a paradicsomot és chilis-korianderes fűszerkeveréket. Addig pirítjuk, amíg a paradicsom nagyjából pépessé nem válik (4-5 perc). Belerakjuk a szejtánt és a paprikát, majd 4 perc múlva a chilit is. Felöntjük egy deci vízzel, megsózzuk, hozzáadjuk a garam masalát, és addig főzzük, amíg a paprika készre nem puhul. Végül belekeverjük a gyufaszálra szeletelt gyömbért és a görögszénalevelet, megszórjuk a korianderzölddel.
Hagyományosan paneerral készül.


Kakaós – chilis sült karfiol
1 fej karfiol
1 fej lilahagyma
3 gerezd fokhagyma
kakaópor (nem cukrozott)
őrölt chili vagy cayenne-bors
olívaolaj
só, bors

A karfiolt megmossuk, rózsáira szedjük, ezeket félbevágjuk, megszárítjuk. A sütőt előmelegítjük 220 fokra. A karfiolt belerakjuk egy kisebb nejlonzacskóba, sózzuk, borsozzuk, és meglocsoljuk olívaolajjal. A zacskó szárát összefogjuk, és az egészet alaposan összerázzuk, hogy mindenhová kerüljön a fűszeres olajból. Egy tepsit alufóliával kibélelünk, belerakjuk a karfiolt. Egy szűrő segítségével megszórjuk kakaóporral és egy kevés chilivel, majd az egészet berakjuk a sütőbe.
A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, és vastagabb szeletekre vágjuk. A zacskó segítségével a fenti módon bevonjuk a szeleteket sóval, borssal, olívaolajjal, majd a sütési idő felénél (kb. 20 perc) hozzáadjuk a karfiolhoz. Ha szép pirosra sült, forrón, tejföllel tálaljuk.
A recept eredeti változatáért a Chili & Vanilia szerzőjét illeti köszönet.


Karfiolos burgonya joghurtos szószban
1 közepes fej karfiol
5 közepes burgonya
1/4 tk. őrölt fekete bors
1/4 tk. cayenne bors
1/2 tk. római kömény
1/2 tk. kurkuma
1/2 tk. gyömbérpor
3/4 tk. só
1,5 dl joghurt
1 dl tejföl
1 ek. apróra vágott koriander (vagy petrezselyem)
olaj

A krumplit meghámozzuk, másfél cm-es kockákra vágjuk, a karfiolt szétszedjük közepes méretű rózsákra. Bő, forró olajban kisütjük a karfiolt, majd a krumplit is. Lecsöpögtetjük a zöldségekről az olajat, majd egy nagy lábosban összekeverjük a porfűszerekkel.
A joghurtot, a tejfölt és a koriandert összekeverjük, és tálaláskor a fűszeres zöldségekre öntjük. (Ha nem esszük meg az egészet egyszerre, akkor érdemes a joghurtos szószt egy külön tálkában tálalni, és csak a tányéron beleforgatni a zöldségeket.)

Vegán verzió: a tejfölt és a joghurtot is szójajoghurtra cseréljük.


Karfiolos csicseriborsó curry
1 nagy fej karfiol
3 fej hagyma
4 gerezd fokhagyma
2 ek. reszelt gyömbér
2 tk. őrölt koriandermag
2 tk. őrölt római kömény
2 csillagánizs
nagy csipet chilipehely
800 g (2 konzervnyi) szilvaparadicsom
480 g (2 konzervnyi) főtt csicseriborsó
2 tk. garam masala
2 dl kókusztej
2 ek. apróra vágott friss koriander (vagy petrezselyem)
só, bors
napraforgóolaj

A karfiolt rózsákra szedjük, majd hideg, sós vízzel teli lábasba tesszük. Felforraljuk, majd leszűrjük és melegen tartjuk.
A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk, a gyömbért lereszeljük. Egy nagy lábasban két evőkanálnyi olajat hevítünk, majd 10 perc alatt puhára pároljuk benne a hagymát a fokhagymával és a gyömbérrel együtt. Közben a paradicsomot feldaraboljuk, a csicseriborsót leöblítjük.
Ha a hagyma megpuhult, hozzáadjuk a koriandert, római köményt, csillagánizst és chilipelyhet, megborsozzuk, és még pár percig pirítjuk. Belerakjuk a paradicsomot levével együtt, a leöblített csicseriborsót, majd a karfiolt is. Annyi vizet adunk hozzá, hogy épp ellepje, és megsózzuk. Felforraljuk, majd lassú tűzön 10-15 percig főzzük, amíg a karfiol megpuhul.
Ha kész, belekeverjük a garam masalát, a kókusztejet és a friss korianderzöld felét; a maradékkal megszórva tálaljuk.


Karfiolos kuszkusz
1 nagy karfiol
3 lilahagyma
5 szál újhagyma
6 szem szárított paradicsom
4 dl kuszkusz
10 dkg érlelt, száraz jellegű kecskesajt (elhagyható)
olívaolaj
só, bors

A karfiolt rózsáira szedem, a lilahagymát nagyobb darabokra vágom. A sütőt előmelegítem 220 fokra. A karfiolt alaposan összeforgatom két-három evőkanálnyi olívaolajjal, sózom és borsozom. Egy alufóliával bélelt tepsibe öntöm, majd a forró sütő középső részébe rakom. A lilahagymát is meglocsolom egy kevés olívaolajjal, majd 15 perc múlva berakom a karfiol mellé. Ha a zöldségek puhák, kivesszük őket a sütőből és félrerakjuk.
Közben a szárított paradicsomot apróra vágom, az újhagymát felkarikázom, a zöld részét félrerakom. Az újhagyma fehér részét és a szárított paradicsomot egy kevés olajon két percig pirítom, majd felöntöm 4 dl forrásban lévő vízzel. Egy kevés sót rakok bele, és hozzáöntöm a kuszkuszt is. Elkeverem, majd lehúzom a tűzről és lefedve állni hagyom pár percig. Utána villával fellazítom, és ha kell, megsózom. Amíg még forró, belekeverem az apró kockákra vágott kecskesajtot, az újhagyma zöldjét, valamint a sült karfiolt és lilahagymát.
Tálaláskor bőven megszórom frissen őrölt borssal.


Karfiolos-mustáros orzottó
2 lilahagyma
1 kg karfiol (pucolt súly 800 g)
5 gerezd fokhagyma
1/2 fej citrom
2 ek. dijoni(!) mustár
250 ml növényi tejszín
400 ml zöldségalaplé
300 g orzó
friss petrezselyem
olívaolaj
só, bors

A lilahagymát felszeletelem, és 3 evőkanálnyi olívaolajon, 3/4 tk. sóval megszórva közepes lángon 20 perc alatt megpirítom: a végére összeesik és karamellizálódik. Közben a karfiolt 3 cm-es rózsákra vágom. A sütőt előmelegítem 240 fokra. A karfiolt sütőpapírral bélelt tepsire rakom, mellé teszem a fokhagymagerezdeket és a fél citromot. Összeforgatom három evőkanálnyi olívaolajjal, 1/2 tk. sóval, és alaposan megborsozom. A forró sütőben 15 percig sütöm. A mustárt, a zöldségalaplevet (ami lehet zöldségkockából is) és a növényi tejszínt összekeverem.
Ha a karfiol kész, kiveszem a sütőből és félrerakom, a sütő hőmérsékletét 210 fokra állítom. Az orzót egy közepes tepsiben alaposan összeforgatom a lilahagymával, majd hozzáadom a megsült karfiolt is. A fokhagymákat kinyomom a héjukból, felaprítom és azt is a tepsibe rakom. Ráfacsarom a sült citromot, felöntöm a mustáros-tejszínes lével, és alaposan összekeverem. 10 percig sütöm, jól megkeverem, majd újabb 15 percig sütöm.
Tálaláskor megszórom petrezselyemmel.
A recept Meera Sodháé.


Kelbimbós rizottó
30 g margarin
2 ek. olívaolaj
200 g hagyma
2 nagy gerezd fokhagyma
2 ek. friss kakukkfűlevél (vagy 2 tk. szárított)
2 kezeletlen citrom
300 g rizottórizs
500 g kelbimbó
2 dl fehérbor
9 dl zöldségalaplé
2-4 dl napraforgóolaj
40 g (vegán) parmezán
10 g friss tárkony (vagy 1 tk. szárított)
2 tk. citromlé
só, bors

A kelbimbót megtisztítjuk; 200 g-ot vékony csíkokra vágunk belőle, a maradékot felnegyedeljük. Az alaplevet felforraljuk és forrón tartjuk. A hagymát felaprítjuk, majd a margarin és az olívaolaj keverékén 10 perc alatt puhára dinszteljük úgy, hogy kissé karamellizálódjon. Közben felaprítjuk a fokhagymát, és az egyik citrom héját vékony csíkokban lehámozzuk. A kakukkfüvet, a fokhagymát és a citromhéjat hozzáadjuk a hagymához, és 2 percig pirítjuk. Rádobjuk a rizst és a felcsíkozott kelbimbót is, további 1 percig pirítjuk. Hozzáöntjük a bort, és még egy percig forraljuk. Adjunk hozzá egy teáskanálnyi sót és egy nagy csipet frissen őrölt borsot. Ezután merőkanalanként adagoljuk hozzá az alaplevet, gyakori kevergetés mellett; mindig várjuk meg, míg az előző adagot beissza a rizs.
Közben öntsük a napraforgóolajat egy lábasba, nagyjából 2 cm magasan. Forrósítsuk fel magas hőfokon, és ha már jó forró, akkor tegyük bele a negyedekre vágott kelbimbó harmadát. Egyetlen perc alatt süssük ropogósra, majd tegyük át egy papírtörlővel bélelt tányérra, tartsuk melegen. Süssük meg így a maradék kelbimbót is.
Óvatosan keverjük a kész rizottóba a parmezánt, a tárkonyt, és a sült kelbimbó felét. Locsoljuk meg a citromlével, kanalazzuk rá a maradék kelbimbót, és szórjuk meg a második citrom lereszelt héjával.
A recept Yotam Ottolenghi Újabb csodás zöldségételek című könyvében jelent meg.


Kelbimbó tofuval
500 g kelbimbó
400 g tofu
2 ek. szójaszósz
2 ek. szezámolaj
1 ek. juharszirup
1 tk. rizsecet
1 ek. édes chiliszósz (vagy 1/2 ek. agavészirup)
100 g újhagyma
1 piros chili
6 nagyobb szárított shiitake gomba
1 csokor (15 g) korianderzöld
1 ek. pirított szezámmag


A tofut 1 cm vastag szeletekre, a szeleteket pedig kettévágjuk, majd bepácoljuk a szójaszósz, szezámolaj, juharszirup, rizsecet és chiliszósz keverékébe. A shiitakét 5 percig főzzük, további 10 percig hagyjuk ázni. A kelbimbót közben megtisztítjuk, és hosszában 4-5 mm vastag szeletekre vágjuk. Az újhagymát átlósan vágva hasonló vastagságúra szeljük. Ha a shiitake megpuhult, azt is felszeleteljük. A chilit felaprítjuk.
Egy serpenyőben 4 ek. olajat forróra hevítünk, belerakjuk a kelbimbó felét, megsózzuk és nagy lángon két perc alatt megpirítjuk; ne nagyon kevergessük, a kelbimbók piruljanak meg, de maradjanak roppanósak. A maradék kelbimbót ugyanígy elkészítjük, majd 1-2 perc alatt megpirítjuk az újhagyma, a gomba és a chili keverékét. Végül a forró serpenyőben először nagy, majd közepes lángon több részletben megpirítjuk a bepácolt tofuszeleteket, időnként lehet rá tenni keveset a pácléből. Ha minden tofu szelet szépen megpirult, akkor visszarakjuk a serpenyőbe a kelbimbót és a többi zöldséget, meglocsoljuk a páclével, és kicsit összekeverjük. Tálaláskor megszórjuk a korianderzölddel és a szezámmaggal.
A receptet Yotam Ottolenghi Vegetáriánus finomságok című könyvében találtam.


Kókuszos vöröslencse dahl sambollal
1 1 lilahagyma
20 curry levél
2 gerezd fokhagyma
1 db zöld chili
1 szál citromfű
1 fahéjrúd kettétörve
150 g vöröslencse
1/3 tk. kurkuma
1 kókusztejkonzerv (400 ml)
5/4 tk. só
1/2 ek. zöldcitromlé
olaj

A sambolhoz:
40 dkg kókuszreszelék
1 piros chili
100 g koktélparadicsom (vagy uborka)
1 ek. zöldcitromlé
1/2 tk. só

A lilahagymát, a fokhagymát és a zöld chilit apróra vágjuk, a citromfüvet ferdén kettévágjuk. Egy közepes lábasban kevés olajat forrósítunk, majd belerakjuk a lilahagyma 3/4-ét (a maradékot félrerakjuk a sambolhoz), a fokhagymát, a zöld chilit, a curry-levelek felét, a citromfüvet és a fahéjrudat. Közepes lángon 5 percig pirítjuk, majd belerakjuk a kurkumát és a lencsét. Hozzáöntjük a kókuszkonzervet, és felöntjük még 4 dl vízzel. Forralás után 20-25 percig főzzük, amíg a lencse teljesen meg nem puhul. A végén belerakjuk a sót és a zöldcitrom levét.
Közben elkészítjük a sambolt: a kókuszreszeléket egy tálban felöntjük 3 ek. forrásban lévő vízzel. A piros chilit felaprítjuk, a paradicsomot (vagy uborkát) felkockázzuk. Összekeverjük a maradék lilahagymát a kókuszreszelékkel, a chilivel, a paradicsommal, végül sóval és zöldcitromlével ízesítjük.
Tálalás előtt közvetlenül egy kis serpenyőben hevítsünk fel egy teáskanálnyi olajat egészen forróra, pirítsuk meg benne a maradék curry-leveleket, és szórjuk rá a kész dahlra. Rizzsel és a sambollal tálaljuk.
A receptet Meera Sodha East című könyvében találtam.


Kínai serpenyős zöldségek
30 dkg brokkoli
30 dkg karfiol
1 közepes répa
5-8 shiitake gomba
1 nagyobb fej pakcsoj
1 lilahagyma
2 gerezd fokhagyma
1 cm gyömbér
3 ek. szójaszósz
1 ek. rizsbor
1 tk. só
1 tk. melasz (vagy barnacukor)
1 tk. szezámolaj
1 tk. rizsecet
1 tk. tahini
1 tk. keményítő
olaj

A brokkolit és a karfiolt kis rózsákra daraboljuk. Ha nem friss shiitakét használunk, akkor 20 percre forró vízbe áztatjuk, utána szeleteljük (a tönkjét nem használjuk fel). A pakcsojt feldaraboljuk, a zöld részét félretesszük. A répát zöldséghámozóval szeleteljük, majd csíkokra vágjuk.
A hagymát félfőre, a fokhagymát és a gyömbért apróra vágjuk. Forró serpenyőben kevés olajon 3-4 percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a karfiolt, brokkolit, shiitakét és a pakcsoj fehér részét. Nagy lángon, időnként kevergetve 6-7 percig pirítjuk. Közben egy kis tálban összekeverjük a szójaszószt, rizsbort, sót, melaszt, szezámolajat, rizsecetet, tahinit és a keményítőt. Ráöntjük a szószt a zöldségekre, majd hozzáadjuk a répát és a maradék pakcsojt is. Sűrűn kevergetve készre pirítjuk, a zöldségek maradjanak roppanósak.


Körteszószos tofu
600 g tofu
4 ek. szójaszósz
3 ek. méz
2 ek. szezámolaj
2 érett körte
3 cm-nyi gyömbér
6 gerezd fokhagyma
4 szál újhagyma
3 tk. gochujang szósz (vagy: 1-1 tk. misopaszta, barnacukor, víz, és 1/2 tk. chilipor keveréke)
1-1 tk. fehér és fekete szezámmag

A tofut kézzel kicsit kipréseljük, majd konyhai papírtörlőbe csomagoljuk. A körtét, a gyömbért és a fokhagymát lereszeljük, az újhagyma fehér részét apróra vágjuk. A szószhoz mindezt összekeverjük, majd hozzáadjuk a szójaszószt, a mézet és a szezámolajat is.
A tofut 1 cm vastag szeletekre vágjuk. Két evőkanál olajat egészen forróra hevítünk, majd kb. 8 perc alatt aranybarnára pirítjuk a tofuszeletek mindkét oldalát; ha kész, papírtörlőre szedjük. Egy evőkanálnyira egészítjük ki a visszamaradt olajat, beleöntjük a körtés szószt, két percig forraljuk. Belerakjuk a tofuszeleteket és még 5 percig főzzük. Tálalás előtt megszórjuk az újhagyma felkarikázott zöldjével és a szezámmaggal. A receptet Meera Sodha East című könyvében találtam.


Kukoricás hamburgerpogácsa
240 g (1 konzerv) főtt csicseriborsó
4/3 bögre (330 ml) kukorica
2 ek. lenmagpehely
6 ek. víz
1/4 bögre (60 ml) kukoricadara
1/2 bögre (125 ml) teljes kiőrlésű liszt
1 tk. sütőpor
2-3 szál újhagyma
só, bors, olaj

A lenmagpelyhet beáztatjuk a 6 evőkanál vízbe. A csicseriborsót leöblítjük, majd aprítóban pürésítjük; hozzáadhatjuk a beáztatott lenmagpelyhet is. A kukoricát megfőzzük (ha mirelit, akkor elég leforrázni), lecsöpögtetjük. Összekeverjük az összes hozzávalót, sózzuk és borsozzuk. Kicsit hagyjuk állni, majd vizes kézzel ujjnyi vastag korongokat formázunk belőlük. Lassú tűzön annyi olajban sütjük ki, ami félig ellepi a pogácsákat.
A recept Daniel Nadav könyvéből van.


Lencse indiai stílusban
30 dkg lencse
1 hagyma
2 gerezd fokhagyma
2 cm gyömbér
1 tk. római kömény
1 tk. madras curry
1 paradicsom
1 tk. tamarindpüré
5 currylevél
2 tk. keményítő
1 lilahagyma vékonyra szeletelve
1 csokor korianderzöld
1/2 tk. garam masala
só, olaj

A lencsét egy éjszakára vízbe áztatjuk, majd leöblítjük. A paradicsomot felkockázzuk. A hagymát, fokhagymát, gyömbért apróra vágjuk, és forró olajban megpirítjuk. Hozzáadjuk a római köményt és a madras curryt, egy percig még pirítjuk, majd belerakjuk a paradicsomot is. Amikor a paradicsom kicsit szétfő, hozzáadjuk a lencsét, majd felöntjük kb. 1 liter vízzel. Beletesszük a tamarindpürét, a curryleveleket is, és megsózzuk. Addig főzzük, míg a lencse elég puha nem lesz (nagyjából 45 perc). Lehúzzuk a tűzről, és belekeverjük a garam masalát, a felszeletelt lilahagymát, végül a tetejére szórjuk a felaprított korianderzöldet.


Lencsepüré tahinivel
200 g lencse
4 ek. olívaolaj
3 gerezd fokhagyma
1 tk. őrölt római kömény
3 paradicsom
1 nagy csokor (25 g) korianderzöld
4 ek. (50 g) tahini
2 ek. citromlé
1 lilahagyma
1 tk. só
bors

Az előzőleg beáztatott lencsét 15-20 perc alatt megfőzzük. A paradicsomot meghámozzuk és felkockázzuk, a fokhagymát szétzúzzuk és felaprítjuk, a korianderzöldet szintén apróra vágjuk.
Az olívaolajban egy percig pirítjuk a római köményt és a fokhagymát. Hozzáadjuk a paradicsomot, a lencsét és 20 gram korianderzöldet. Pár percig kevergetve főzzük, majd hozzáadjuk a tahinit, citromlevet, sót, és alaposan megborsozzuk. Felöntjük bő fél dl vízzel, majd közepes lángon még egy kicsit főzzük, hogy besűrűsödjön. Végül krumplinyomóval kicsit szétnyomkodjuk a lencsét (ha szeretnénk). Tálaláskor rászórjuk a felszeletelt lilahagymát és a maradék korianderzöldet.
Ez is a zseniális Yotam Ottolenghi receptje.


Mandulás – mazsolás rizs
2,5 dl hosszúszemű rizs
85 ml szeletelt mandula
3/4 tk. só
1/4 tk. kurkuma
4 zöld kardamomhüvely
6 egész szegfűszeg
4 cm egész fahéj
3 ek. olaj
5 dl víz
3 ek. mazsola

A vizet a kurkumával és a sóval felforraljuk. A mazsolát vízbe áztatjuk, a kardamomot enyhén szétmorzsoljuk. Az olajat felhevítjük, és addig pirítjuk benne a kardamomot, a szegfűszeget, a fahéjat és a mandulát, amíg a mandula aranybarna nem lesz. Ekkor belerakjuk a rizst, és üvegesre pirítjuk (kb. 2 perc). Ráöntjük a forrásban lévő fűszeres vizet, és kis lángon, fedő alatt 15-20 percig főzzük. Amíg még forró, belekeverjük a lecsepegtetett mazsolát, és hagyjuk fedő alatt párolódni pár percet.


Mángoldos csicseriborsó
300 g mángold
75 ml olívaolaj
4 sárgarépa
1 tk. rómaiköménymag
250 g főtt csicseriborsó
1 gerezd fokhagyma
1 ek. menta
1 ek. korianderzöld
1 ek. citromlé
100 g szójajoghurt
só, bors

A mángold szárát különválasztjuk a zöld levelektől. Forrásban lévő vízben blansírozzuk 3 percig a szárakat, majd adjuk hozzá a leveleket is még 2 percre. Szűrjük le, öblítsük le hideg vízzel és daraboljuk fel. A répát hámozzuk meg, és vágjuk fel 1 cm-es oldalhosszúságú kockákra. Egy tálkában keverjük el a joghurtot egy evőkanál olívaolajjal, kicsit sózzuk meg.
Forrósítsuk fel az olívaolajat egy serpenyőben, és 5 percig pirítsuk benne a rómaiköményt a répával. Közben aprítsuk fel a fokhagymát és a zöldfűszereket. Adjuk a répához a mángoldot és a leöblített csicseriborsót, pirítsuk még 6 percig. Végül keverjük el benne a fokhagymát, a citromlét, a zöldfűszereket, sózzuk-borsozzuk meg alaposan, és húzzuk le a tűzről. Tálaljuk a joghurttal.
Az eredeti recept Yotam Ottolengi Vegetáriánus finomságok című könyvéből származik.


Marinált tofu brokkolival és karfiollal
60 ml szójaszósz
40 ml juharszirup
1 ek. zöldcitromlé
1+1 ek. szezámolaj
450 g tofu
600 g brokkoli és karfiol vegyesen
3 gerezd fokhagyma
2 ek. korianderzöld
napraforgóolaj


A marinádhoz összekeverjük a szójaszószt, juharszirupot, zöldcitromlét és 1 evőkanál szezámolajat. A tofut felkockázzuk és lehetőleg 1 óráig (de legalább 10 percig) marináljuk. A zöldségeket feldaraboljuk, a fokhagymát felaprítjuk.
A tofut kiszedjük a marinádból, majd egy nagy serpenyőben kevés napraforgóolajban aranybarnára pirítjuk. Tányérre szedjük és félrerakjuk. A visszamaradt olajhoz hozzáadjuk a maradék 1 evőkanál szezámolajat és további 1-2 evőkanál napraforgóolajat. Ha forró, akkor megfuttatjuk rajta a fokhagymát, majd rádobjuk a zöldségeket is. Megsózzuk, és 1-2 percig kevergetve pirítjuk. Hozzáadjuk a marinád maradékát, ebben fedő alatt pirítjuk a zöldségeket további 3 percig. Végül hozzáadjuk a tofukockákat is, összeforgatjuk, és még egy kicsit pirítjuk.
Aprított korianderzölddel tálaljuk. A recept eredetije az Everyday cooking című könyvből származik.


Napraforgómagos gombóc (svéd húsgombóc helyett)
140 g hántolt napraforgómag
1 nagy hagyma
2 ek. útifűmaghéj
30 g kenyérmorzsa
1 ek. szójaszósz
1/2 tk. őrölt fehérbors
1 csipetnyi őrölt szegfűbors
1 tk. só
napraforgóolaj

A napraforgómagot száraz serpenyőben megpirítjuk, több adagban, hogy nagyjából egy rétegben elférjenek a magok a serpenyőben. Az útifűmaghéjhoz egy tálban 150 ml vizet öntünk. A hagymát apróra vágjuk. Ha kihűlt a napraforgómag, akkor egy robotgéppel megőröljük, és elkeverjük az összes többi hozzávalóval. Kisebb golyókat formázunk belőle (kb. 25 db lesz), majd forró olajban adagonként 4-5 perc alatt kisütjük őket; ehhez elég, ha az olaj félig lepi el a gombócokat, és sütés közben egyszer megfordítjuk őket.
A recept eredetije Karoline Jönsson Happy Vegan Christmas című könyvében található meg.


Nyári tekercs
25 g szárított shiitake
25 cm répa
25 cm uborka
1/4 jégsaláta
450 g tofu
150 g vermicelli
thai bazsalikom
24-26 db 22 cm-es rizslap (17 cm-esből akár 40-45 is kellhet)
napraforgóolaj

mogyorós mártogatós:

125 ml földimogyorókrém
125 ml kókusztej (konzervből)
2 ek. szójaszósz
2 ek. zöldcitromlé
1 tk. szezámolaj
2 tk. sriracha (vagy más erőspaprikakrém)
1 gerezd fokhagyma

A shiitakét 10-15 percig főzzük, majd felszeleteljük. A répát, uborkát gyufaszálra, a jégsalátát csíkokra vágjuk. A tofut 4 mm vastag, szűk 2 cm széles szeletekre vágjuk, kevés olajon magas hőfokon kisütjük. A rizstésztát megfőzzük. A mártogatóshoz a fokhagymát felaprítjuk és a többi hozzávalóval összeturmixoljuk. Tálaláskor minden rizslapot pár másodpercre meleg vízbe mártunk, megpakoljuk a tofuval, rizstésztával, zöldségekkel és a thai bazsalikommal, majd tekercset formázunk belőle. A szósz receptjét itt találtam.


Nyári zöldségragu citromos kuszkusszal
1 nagy cukkini
2 kaliforniai vagy kápia paprika
6 szem paradicsom
150 g csemegekukorica
1 fej hagyma
5 gerezd fokhagyma
3 dl paradicsomszósz
1 csokor bazsalikom
350 g kuszkusz
3 ek. vaj
3 szál újhagyma
1 csokor petrezselyem
fél csokor menta
1 citrom leve
1/2 tk. római kömény
1/2 tk. őrölt koriander
1/2 tk. kurkuma
só, bors
olívaolaj

A paprikát, a cukkinit és a paradicsomot nagy kockákra vágjuk. A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk. Az újhagymát felkarikázzuk.
Egy lábosban felforralunk 3,5 dl vizet egy teáskanál sóval és egy teáskanál olajjal. Ha felforrt, beleöntjük a kuszkuszt, összekeverjük, és a tűzről levéve saját gőzében állni hagyjuk pár percig. Közben a vajat felolvasztjuk, egy percig pirítjuk rajta az újhagymát, majd az egészet belekeverjük a kuszkuszba. Hozzáadjuk a citromlét is, és villával alaposan fellazítjuk a kuszkuszt. Felaprítjuk a petrezselymet és a mentát, majd azt is hozzákeverjük a kuszkuszhoz. Még hagyjuk fedő alatt párolódni, időnként villával átkeverjük. Ha kell, rakhatunk még bele citromlét vagy vajat.
A zöldségraguhoz egy nagy serpenyőben olívaolajon megpirítjuk a hagymát, majd hozzáadjuk a felaprított fokhagyma felét is. Ha már illatozni kezd, megszórjuk a római köménnyel, korianderrel, kurkumával, és hagyjuk tovább pirulni egy percig. Hozzáadjuk a cukkini- és paprikakockákat, megsózzuk és nagy lángon továbbpirítjuk. Ha egy picit már megpuhult (ez alig pár perc), belerakjuk a paradicsomkockákat, a kukoricát és a maradék fokhagymát is. Tovább pirítjuk, és ha már összeesett a paradicsom, felöntjük az egészet a paradicsomszósszal. Vigyázzunk, hogy a zöldségek roppanósak maradjanak! Sózzuk, borsozzuk, és ha kell, igazítunk a fűszerezésen. Végül megszórjuk aprított bazsalikommal.
A ragut a kuszkuszra halmozva tálaljuk.


Padlizsános bhurta
1 nagy padlizsán
2 kisebb fej hagyma
2 tk. fokhagyma
2 tk. gyömbér
1 csésze zöldborsó
2 paradicsom
1/2 tk. chilipor
1 tk. őrölt koriander
1 tk. só
1 tk. cukor
3 tk. citromlé
2 ek. olaj
friss koriander

A padlizsánt megsütjük sütőben (kb. 30 perc). Ha megpuhult, hagyjuk kicsit kihűlni, majd lehúzzuk a héját. Pépesítjük mixerrel vagy villával szétnyomkodjuk. A hagymát, a fokhagymát, a gyömbért és a paradicsomot felaprítjuk.
Az olajat felforrósítjuk, és megpirítjuk rajta a hagymát, a fokhagymát és a gyömbért. Utána rárakjuk a borsót is pár percre, és ha kicsit megpuhult, hozzáadjuk a paradicsomot, sót, cukrot, chilit és a citromlevet. Ha a paradicsom és a borsó is megfőtt, hozzákeverjük a padlizsánt, és még 5 percig főzzük. Ha kész, friss korianderrel ízesítjük.
Zöldborsó helyett rakhatunk bele egészen apróra kockákra vágott cukkinit és/vagy csicseriborsót is.


Padlizsános-zöldbabos tofu thai bazsalikommal
2 padlizsán (kb. 650 g)
300 g zöldbab
300 g tofu
200 g salottahagyma
2 cm-nyi gyömbér
7 gerezd fokhagyma
3 piros chili (vagy 1 tk. chilipor)
1 ek. rizsecet
2 ek. sötét szójaszósz
2 ek. kecap manis
1 ek. szezámolaj
1 ek. zöldcitromlé
25 g thai bazsalikom
napraforgóolaj


A sütőt 220 fokra (vagy légkeveréssel 200 fokra) előmelegítjük. A padlizsánt 2 cm-es kockákra vágjuk, sütőpapírral bélelt tepsire borítjuk, és összeforgatjuk 4 evőkanál olajjal és 1 teáskanál sóval. 20 percig sütjük, majd a megpucolt zöldbabot összeforgatjuk a padlizsánnal és még további 20 percig sütjük.
A hagymát vékonyra szeleteljük, a gyömbért lereszeljük, a fokhagymát és a chilit felaprítjuk. A tofut 1,5 cm-es kockákra vágjuk, majd egy nagy serpenyőben 2 evőkanál olajon megpirítjuk. Ha kész, tányérra szedjük és félrerakjuk.
A serpenyőben újabb 2 evőkanálnyi olajon közepes lángon 10 perc alatt puhára dinszteljük a hagymát, fokhagymát, gyömbért és chilit. (Ha chiliport használunk, azt csak az utolsó egy percre adjuk hozzá.) Ha a hagymás alap már puha, adjuk hozzá a rizsecetet, szójaszószt, kecap manist és szezámolajat. Két percig főzzük, majd keverjük hozzá a tofut és a zöldségeket, és a thai bazsalikom felét összetépkedve, és forgassuk alaposan össze. Ha átforrósodott, vegyük le a tűzről, locsoljuk meg a zöldcitromlével, és szórjuk meg a maradék thai bazsalikommal. Párolt rizzsel tálaljuk.
Meera Sodha receptje.


Paradicsomos tofu újhagymával, miso szósszal
300 dkg tofu
6 szál újhagyma
2 gerezd fokhagyma
500 g kemény paradicsom
2,5 ek. világos szójaszósz
0,5 ek. fehér miso
napraforgóolaj


Az újhagyma fehér részét vékonyra karikázzuk, a zöldjét átlósan 3 cm-es darabokra vágjuk. A fokhagymát felaprítjuk, a paradicsomot nyolcadokra vágjuk. A tofut kisebb darabokra tépkedjük. A misót és a szójaszószt elkeverjük 1 dl vízben.
Egy serpenyőben 2 evőkanál olajat forrósítunk, majd belerakjuk az újhagyma zöldjét 1/4 tk. sóval, és egy percig pirítjuk, hogy a színe élénk világoszölddé váljon. Hozzáadjuk a tofut, krumplinyomóval szétnyomkodjuk (a cél, hogy rántotta állagot érjen el), és 3 percig pirítjuk. Ha kész, tányérra szedjük és félrerakjuk. A serpenyőt tisztára törüljük, majd egy újabb evőkanál olajat forrósítunk. Beletesszük a paradicsomot, és keménységtől függően 3-5 percig pirítjuk, közben egyszer óvatosan megkeverve. Hozzadjuk a fokhagymát és az újhagyma fehér részét, majd egy perc után a ráöntjük a misós vizet. Erős lángon forraljuk 3 percig, majd beletesszük a tofut, és még további 5 percig forraljuk.
Meera Sodha receptje.


Pásztortarhonya
30 dkg tarhonya
1 fej hagyma
1 nagy paradicsom
2 paprika
4 szem krumpli
olaj
só, bors

A hagymát apróravágjuk, a paradicsomot és krumplit felkockázzuk (nem túl nagy darabokra). A paprikát felszeleteljük.
A hagymát olajban egy-két percig pirítjuk, utána hozzáaduk a tarhonyát is. Ha a tarhonya barnára pirult, akkor hozzáadjuk a krumplit, a paradicsomot és a paprikát. Néhány percnyi párolás után felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, és megsózzuk. Addig főzzük, amíg a krumpli és a tarhonya is meg nem puhul. Időnként kavargassuk meg, és ha kell, pótoljuk az elfőtt vizet is. Ha kész, borsozzuk meg.
Savanyúsággal tálaljuk.


Roppanós kínai brokkoli
450 g brokkoli
4 gerezd fokhagyma
1 tk. só
1/2 tk. frissen őrölt bors
6 ek. víz
2 tk. pirított szezámolaj
1-2 ek. olaj

A brokkolit rózsáira szedjük, a fokhagymát apróra vágjuk.
A serpenyőt egészen felforrósítjuk, a tűzhelyet végig magas hőfokon használjuk. Amikor már forró a serpenyő, akkor beleöntjük az olajat, majd 30 másodpercig pirítjuk benne a fokhagymát a sóval és a borssal. Hozzáadjuk a brokkolit, és 2 percig pirítjuk. Ráöntjük a vizet, lefedjük, majd 4-5 percig pároljuk (még mindig magas hőfokon). Meglocsoljuk a szezámolajjal, és még 30 másodpercig pirítjuk.
Forrón, rizzsel tálaljuk.


Sárgaborsó dahl
350 g sárgaborsó
4 ek. kókuszzsír
2 fej hagyma
6 gerezd fokhagyma
20 db currylevél
2 ek. ras-el-hanout
1 tk. őrölt római kömény
1 tk. őrölt koriander
1 tk. édesköménymag
1 tk. kurkuma
1 tk. currypor (pl. kormához való)
1 tk. füstölt pirospaprika
2 tk. só
1/2 kg paradicsom
2 répa
1 kápia paprika
1/2 cukkini
10 dkg fodros kel
3 dl zsíros kókusztej
egy csokor friss korianderzöld

A sárgaborsót leöblítjük, majd friss vízben feltesszük főni.
A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk, a paradicsomot nagyobb darabokra vágjuk. A répát meghámozzuk és felkarikázzuk. A cukkinit nagyobb kockákra vágjuk, a fodros kelt (szára nélkül) csíkokra vágjuk.
Felforrósítjunk a kókuszzsírt, és közepes lángon puhára dinszteljük benne a hagymát. Ha már teljesen puha és kezd megpirulni, hozzáadjuk a fokhagymát, majd két perc múlva a curry leveleket, az összes fűszert és a sót. Egy perc múlva beletesszük a paradicsomot is. Körülbelül öt percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a répát is, és felöntjük kevés vízzel. Kb. 6-7 perc múlva belerakjuk a paprikát, majd két perc múlva a cukkinit és a fodros kelt is. Közben figyeljük a sárgaborsót, és ha puhára főtt, akkor leszűrjük.
A dahlt addig főzzük, amíg a zöldségek megpuhulnak, de még nem főnek szét. Ekkor hozzáadjuk a sárgaborsót és a kókusztejet, felforraljuk, és lehúzzuk a tűzről. Végül friss, aprított korianderzöldet keverünk bele. A receptért köszönet Holup Orsinak!


Spárgás rizottó
500 g zöld spárga
30 g jó minőségű margarin
1 nagy hagyma
2 gerezd fokhagyma
1/2 citrom héja
350 g rizottórizs
160 ml száraz fehérbor
1,2 l zöldségalaplé
2-3 dkg vegán "parmezán"
olívaolaj
só, bors

A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk, a citrom feléről zöldséghámozóval 4-5 csíknyi héjat lehámozunk. Az alaplét felforraljuk, és végig forrásban tartjuk.
Egy lábasban vagy magasfalú serpenyőben 2-3 evőkanálnyi olívaolajat forrósítunk, belerakjuk a margarint és a felaprított hagymát. Lassú tűzön 6-8 perc alatt puhára dinszteljük a hagymát, majd belerakjuk a fokhagymát és a citromhéjcsíkokat. Két percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a rizst is, és további egy percig kevergetjük. Felöntjük a fehérborral, hozzáadunk 1 tk. sót, és alaposan megborsozzuk. Ha a rizs felszívta a bort, felöntjük 2-3 merőkanálnyi alaplével. Gyakori kavargatás mellett, merőkanalanként adagoljuk az alaplét a rizshez. A spárgát megtisztítjuk (levágjuk a fás végeket, és ha az alján túl vastag a héja, kicsit meghámozzuk), 3-4 centis darabokra szeleteljük. Amikor már 8-10 perce fő a rizottó, belekeverjük a spárgát. Összesen kb. 18 percig főzzük, majd belekeverjük a parmezánt, és lefedve állni hagyjuk pár percig.


Spárgás tarhonya
fél csomag zöld spárga
fél csomag fehér spárga
6 szárított paradicsom
4-5 szál újhagyma
30 dkg tarhonya
2-3 dkg parmezán (elhagyható)
olaj
só, bors

A spárgát megtisztítjuk, és a spárgafejek kivételével vékony (kb. 7-8 mm vastag) karikákra vágjuk. A szárított paradicsomot apróra vágjuk, az újhagymát felkarikázzuk. Felteszünk 6 dl vizet forrni.
Olajon néhány percig pirítjuk a szárított paradicsomot és az újhagymát. Rádobjuk a tarhonyát, addig pirítjuk, míg kicsit meg nem barnul, majd felöntjük a forrásban lévő vízzel. Sózzuk, és fedő alatt kis lángon addig főzzük, amíg a tarhonya meg nem fő. A végén beledobjuk a fehér, majd egy perc múlva a zöld spárgát. Két-három percig hagyjuk párolódni; vigyázzunk, hogy a spárga roppanós maradjon! Ha kész, borssal ízesítjük, és hozzákeverjük a parmezánt.
A recept eredetije Mautner Zsófitól származik.


Spárgás thoran
750 g zöld spárga
12 curry-levél
1/2 tk. fekete mustármag
1/2 tk. egész római kömény
1 fej lilahagyma
2 cm-nyi gyömbér
1 zöld chili
2 paradicsom
20 db kesudió
3/4 tk. só
1 ek. citromlé
30 g szárított kókuszreszelék
napraforgóolaj

A zöldspárgát mossuk meg, pattintsuk le a fás végeket, és vágjuk ferdén 4 cm-es darabokra. A hagymát és a chilit aprítsuk finomra, a gyömbért reszeljük le, a paradicsomot aprítsuk fel.
Egy nagy serpenyőben hevítsünk 2 evőkanálnyi olajat, és süssük benne a mustármagot, a római köményt és a curry-leveleket addig, míg pattogni nem kezdenek. Adjuk hozzá a hagymát, és magas hőfokon süssük még 5 percig. Rakjuk bele a gyömbért és a chilit, pirítsuk 3 percig, amíg meg nem puhul és pirulni nem kezd. Adjuk hozzá a paradicsomot, spárgát, kesudiót és a sót, és pirítsuk még további 4 percig. Ha kész, keverjük bele a kókuszreszeléket és a citromlét.
A recept Meera Sodháé.


Spenótos bao
30 g élesztő
1,25 dl növényi tej
625 g liszt
2,25 dl víz
625 g spenót
1 nagy fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
2 szál újhagyma
190 g tofu
napraforgó olaj


Az élesztőt kevés tejben felfuttatjuk. A lisztet elkeverjük 2 csipet sóval, hozzáadjuk az élesztőt, a maradék tejet és a vizet. Rugalmas tésztát gyúrunk belőle, amit egy órán keresztül letakarva pihentetünk.
Közben elkészítjük a tölteléket: a spenótot megmossuk, majd forró serpenyőben (olaj nélkül) megfonnyasztjuk. Hideg vízzel átöblítjük, majd apróra vágjuk. A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk, kevés olajon megdinszteljük. Az újhagymát is felkarikázzuk, hozzáadjuk a hagymához. A tofut egy nagy tálba morzsoljuk, hozzáadjuk a megpirított hagymát és a spenótot is. Sózzuk, borsozzuk meg. Körülbelül 60 dkg tölteléket kell kapnunk.
Ha megkelt a tészta, osszuk 20 egyenlő részre, és készítsünk belőle 20 gombócot. Minden gombócot egyesével lapítsunk ki, tegyünk a kör közepére két teáskanálnyi (kb. 30 g) tölteléket, majd a tészta szélét a töltelék fölött ráncokba gyűjtve készítsünk belőle egy kis batyut. A batyu száját kicsit tekerjük meg, hogy ne nyíljon nagyon szét, amíg tovább kel a tészta. A gombócokat egy nagy, lefedhető serpenyőben készítsük el 2-3 adagban: kevés olajon 2 percig pirítjuk őket, majd az átforrósodott serpenyőbe töltünk egy kevés (kb. 50 ml) vizet, és gyorsan rárakjuk a fedőt. Az így keletkezett gőzben még 8 percig gőzöljük a gombócokat; ha letapadnak, mozgassuk át őket, és szükség szerint öntsünk még alájuk egy kis vizet. Tálaláskor adjunk mellé mártogatni (esetleg chiliszósszal kevert) szójaszószt.
A recept az Így főzünk mi című könyvből van.


Spenótos krumpli pakisztáni stílusban
1 kg spenót (friss vagy fagyasztott)
1 tk. római köménymag
1 tk. fekete mustármag
2 fej hagyma
6 gerezd fokhagyma
3 cm gyömbér
2 zöld chili
200 g paradicsom
1,5 tk. őrölt római kömény
2 tk. őrölt koriander
1/2 tk. chilipehely
1/2 tk. kurkuma
2 tk. só
60 dkg krumpli
1 citrom
napraforgó olaj

Ha friss spenótot használunk, akkor megmossuk, majd olaj nélkül egy nagy, forró serpenyőben addig pároljuk, amíg össze nem esik. Hideg vízben leöblítjük, kinyomkodjuk belőle a vizet, feldaraboljuk (nem kell nagyon apróra).
A hagymát felaprítjuk, a fokhagymát és chilit szintén, a gyömbért lereszeljük. Bő fél deciliter olajat forrósítunk, majd ha már igazán forró, beledobjuk a római köménymagot és a fekete mustármagot. Egy percig hagyjuk sisteregni, majd hozzáadjuk a hagymát. Közepes lángon nagyjából 8 percig pirítjuk, közben felaprítjuk a paradicsomot és a krumplit is. Ha a hagyma már puha, hozzáadjuk a fokhagymát, a chilit és a gyömbért is. További 3 percig pirítjuk, majd belerakjuk a paradicsomot, a porfűszereket és a sót. Még öt percig pirítjuk, aztán hozzáaduk a spenótot és a krumplit, és felöntjük annyi vízzel, ami szűken ellepi. Nagyjából 25-30 percig főzzük, öt percenként megkeverve, a végén fedő nélkül, hogy elfője a víz nagyját. Tálaláskor meglocsoljuk egy kevés citromlével.
A recept szerzője Meera Sodha.


Spenótos töltött gomba
18-20 fej nagyobb gomba
300 g spenót
1 nagy fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
fél csésze (125 ml) dió
fél csésze (125 ml) vegán parmezán
2 db szárított paradicsom
olaj
só, bors

A hagymát felaprítjuk, aranybarnára pirítjuk, majd hozzáadjuk a felaprított fokhagymát is. A spenótot 2 percig blansírozzuk (forró vízben főzzük), aztán hideg vízben lehűtjük, majd alaposan kinyomkodjuk és felaprítjuk. A diót megdaráljuk, a szárított paradicsomot apróra vágjuk. Összekeverjük a hagymát, a spenótot, a szárított paradicsomot, a diót és a vegán parmezánt, majd sózzuk és borsozzuk.
A gombákat megpucoljuk, kiszedjük a tönköket, és sütőpapírral borított sütőlapon 10 percig sütjük. Az elősütött gombákat megtöltjük a töltelékkel, és készre sütjük.


Sült karfiol spenótos paradicsomszószban
800 g paradicsom (vagy 600 g paradicsompüré)
1 nagy fej karfiol (850 g)
8 kardamom magjai
1/2 tk kurkuma
1/2 tk. őrölt római kömény
1 ek. őrölt koriandermag
1 tk. fahéj
1/8 tk. őrölt szegfűszeg
3 cm gyömbér
5 gerezd fokhagyma
1 lilahagyma
1 zöld chili
1 tk. feketemustármag
1,5 tk. paradicsomsűrítmény
30 g korianderzöld
200 g zsenge spenót
100 g koktélparadicsom
olívaolaj, só

A paradicsomot lereszeljük, a héját kidobjuk. A karfiolt rózsáira szedjük. A kardamommagokat mozsárban összetörjük, elkeverjük a porfűszerekkel. A sütőt előmelegítjük 220 fokra. A fűszerek harmadát, 1 tk. sót és 4-5 ek. olívaolajat adunk a karfiolhoz, elkeverjük. Ha forró a sütő, sütőpapírral borított tepsire tesszük és kb. 30 percig sütjük. Közben a gyömbért és a fokhagymát 1/4 tk. sóval a mozsárban pépesítjük. A lilahagymát felaprítjuk, a spenótot szintén. 4 ek. olívaolajban megpirítjuk a lilahagymát (6-7 perc), majd beletesszük a gyömbéres-fokhagymás pépet, a feketemustármagot és a felaprított chilit. Egy perc múlva belerakjuk a paradicsomsűrítményt és a fűszerkeverék maradékát, újabb egy-két perc múlva pedig a paradicsomot és 1/2 tk. sót. Kicsit pirítjuk (5 perc), majd hozzáadjuk a spenótot és a felaprított korianderzöldet. A végén belekeverjük a sült karfiolt és a félbevágott koktélparadicsomokat, csak annyira, hogy árforrósodjanak.
A recept Yotam Ottolenghié.


Sütőtökös-cukkinis thai curry
800 g sütőtök
500 g cukkini
1 fej lilahagyma
1 ek. szójaszósz
3 tk. curry paszta
400 ml kókusztej (konzerv)
korianderzöld
napraforgóolaj

A sütőtököt hámozzuk meg, kockázzuk fel 2 cm-es darabokra, és süssük 200 fokos sütőben légkeveréssel 30 percig. A lilahagymát szeleteljük vékonyra, a cukkinit vágjuk félholdakra.
Forrósítsunk egy evőkanál olajat egy nagy serpenyőben, és pirítsuk rajta a curry pasztát és a szójaszószt 5 percig, majd adjuk hozzá a felszeletelt cukkinit, és pirítsuk további 5 percig, amíg a hagyma meg nem puhul. Adjuk hozzá a cukkinit is, pirítsuk még 3 percig, majd öntsük fel a kókusztejjel és rakjuk bele a sült sütőtökkockákat. Főzzük addig, amíg a cukkini épp jó állagú nem lesz. Rizzsel és korianderzölddel tálaljuk.
Mirabel ajánlotta a receptet, aminek az eredetije az Eat your way clean blogról való.


Sütőtökös burgonya marwari módra
1 kg sütőtök
1 kg burgonya
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 tk. fekete mustármag
2 db 5 cm hosszú fahéjrúd
5 kardamomhüvely magja
5 szegfűszeg
4 babérlevél
1 tk. lepkeszegmag
150 g joghurt
1 tk. őrölt chili
1 tk. kurkuma
2 tk. koriander
2 tk. római kömény
2 tk. citromlé
2 tk. só
1 tk. cukor
olaj

A burgonyát és a sütőtököt meghámozzuk, felkockázzuk. A krumplit érdemes kisebb kockákra vágni, mint a sütőtököt. A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk.
Forró olajban kipattogtatjuk a mustármagot, majd belerakjuk a hagymát és a fokhagymát is. Néhány perc után beledobjuk a fahéjrudakat, a babérlevelet, a kardamommagokat, és a lepkeszeget. Kicsit megpirítjuk, majd hozzáadjuk a joghurtot, a római köményt, a koriandert, a chilit és a kurkumát. Két perc múlva belerakjuk a krumplit és a sütőtököt is, és felöntjük annyi vízzel, hogy félig ellepje (kb. 8dl). Többször megkeverve, kis lángon főzzük, amíg a zöldségek meg nem puhulnak. Végül belerakjuk a citromlét, a cukrot és a sót.


Szecsuáni zöldbab morzsolt tofuval
400 g zöldbab
1 tk. szecsuáni bors
300 g tofu
250 g friss shiitake
4 gerezd fokhagyma
2 cm gyömbér
4 szál újhagyma
2 piros chili
3 ek. Shaoxing főzőbor
3 ek. világos szójaszósz
napraforgó olaj

A zöldbabot megmossuk, levagdossuk a kocsányos végeket, majd konyharuhára terítjük száradni. A szecsuáni borsot mozsárban összetörjük. A friss shiitakét aprítógépben lencseméretű darabokra aprítjuk: inkább maradjon néhány nagyobb darab, de vigyázzunk, hogy ne pépesítsük a gombát. A tofut is hasonló állagúra aprítjuk.
Egy nagyobb serpenyőben 3-4 ek. olajat forrósítunk, és ha már jó forró, beletesszük a zöldbab felét, egy rétegben elhelyezve őket. 3 percig pirítjuk, majd megforgatjuk őket, és további 6 percig pirítjuk, szükség szerint még egyszer megforgatva őket. A cél, hogy megpuhuljanak és helyenként megfeketedjenek. Tányérra szedjük őket, és hasonlóan megpirítjuk a zöldbab maradékát is. A maradék olajat szükség szerint kicsit kipótoljuk, felforrósítjuk, majd beletesszük a shiitakét és a tofut. Magas hőfokon, időnként megkeverve nagyjából 10 percig pirítjuk, míg teljesen összeesik és helyenként ropogóssá válik. Közben apróra vágjuk a fokhagymát, a chilit és az újhagymát, a gyömbért lereszeljük, majd a szecsuáni borssal együtt ezeket is a gombás keverékhez adjuk, és még 3 percig pirítjuk. Végül hozzáadjuk a pirított zöldbabot, a főzőbort és a szójaszószt, és néhány perc alatt összepirítjuk az egészet.
Főtt jázminrizzsel tálaljuk.
A recept Meera Sodha találmánya.

Székelykáposzta tofuval
70 dkg savanyú káposzta
30 dkg füstölt tofu
1,5 pohár tejföl
1 ek. liszt
2 közepes fej hagyma
olaj
pirospaprika
4-5 babérlevél
só, bors

A hagymát apróra vágjuk, majd megdinszteljük az olajon. A káposztát kicsit összevágjuk, és kinyomkodjuk a levét. Ha nagyon savanyú, kicsit átmossuk. A hagymát sóval és sok pirospaprikával fűszerezzük, kicsit megpirítjuk, és hozzáadjuk a felkockázott tofut. Pár percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a káposztát. Fűszerezzük, és felöntjük annyi vízzel, hogy majdnem ellepje. Kis lángon addig főzzük, amíg puha nem lesz (15-20 perc). A lisztből és a tejfölből habarást készítünk, kis vízzel felengedjük, majd hozzáadjuk a káposztához, és mégegyszer átforraljuk.


Tarhonya édesköménnyel és olajbogyóval
2 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
2 édeskömény
40 dkg tarhonya
1 l zöldségalaplé
nagy csipetnyi sáfrány
20 dkg fejete olajbogyó
6 dkg érett juhsajt (pl. pecorino)


Olívaolajon üvegesre pároljuk a finomra aprított hagymát, fokhagymát és a felkockázott édesköményt. Hozzáadjuk a tarhonyát, majd felöntjük a zöldségalaplével. Hozzáadjuk a sáfrányt is. Körülbelül 20 percig főzzük, amíg a tarhonya megpuhul, közben ellenőrizzük, hogy elég sós-e. A kész tarhonyához hozzákeverjük az olajbogyót. Tálaláskor a juhsajtból zöldséghámozóval forgácsokat szelünk, ezzel szórjuk meg a tarhonyát. A recept Mautner Zsófié.


Tarhonya sült paprikával és paradicsommal
1 fej lilahagyma
6 db szárított paradicsom
40 dkg tarhonya
1 l zöldségalaplé
5 piros kápiapaprika
20 szem koktélparadicsom
10 dkg fekete olajbogyó
2 újhagyma zöldje
friss bazsalikom
só, bors, olívaolaj

A sütőt előmelegítjük 230 fokra.
Olívaolajon üvegesre pároljuk a finomra aprított hagymát és a felkockázott szárított paradicsomot. Hozzáadjuk a tarhonyát, két percig pirítjuk, majd felöntjük a zöldségalaplével. Körülbelül 20 percig főzzük, amíg a tarhonya megpuhul, közben ellenőrizzük, hogy elég sós-e.
Közben a paprikákat sütőpapíron addig sütjük, amíg meg nem feketednek. A koktélparadicsomokat félbevágjuk, egy kevés olajjal összforgatjuk. Ha a paprikák készre sültek, a helyükre berakjuk a paradicsomot 7-8 percre. A paprikákat meghámozzuk, feldaraboljuk, majd a sült paradicsommal, az olajbogyóval és az újhagyma felkarikázott zöldjével együtt a kész tarhonyához keverjük.
Tálaláskor megszórjuk friss bazsalikommal.


Tepsis krumpli olajbogyóval
7-8 közepes krumpli
10 dkg olajbogyó
5 szárított paradicsom
1 nagy fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyem
olívaolaj
só, bors

A krumplit alaposan megmossuk, majd sós vízben, a héjával együtt puhára főzzük. Közben az olajbogyókat félbevágjuk, a szárított paradicsomot felaprítjuk. A hagymát karikára vágjuk, a fokhagymát felszeleteljük. A hagymaszeleteket kevés olajon megpirítjuk, majd rádobjuk a fokhagymát és a szárított paradicsomot. Egy percig még pirítjuk, majd félrerakjuk.
Ha a krumpli megfőtt, félbevágjuk, és valamilyen lapos eszközzel kissé szétnyomkodjuk őket héjukkal lefelé. (Ehelyett persze egyszerűen fel is vághatjuk őket kisebb-nagyobb darabokra.) Az így szétnyomkodott krumplikat egymás mellé rakosgatjuk a tepsiben. Megsózzuk, megborsozzuk, meglocsoljuk olíaolajjal, rászórjuk az olajbogyókat, és végül a hagymás keveréket is. Előmelegített sütőben kb. negyed óráig sütjük.
Ha kész, megszórjuk frissen aprított petrezselyemmel. Tejföllel vagy valamilyen savanyúsággal tálaljuk.


Tofu citromfüves mártással
3 ek. zöldcitromlé
3 ek. szójaszósz
30-35 g pálmacukor
2 szál ázsiai citromfű
1 kisebb hagyma
1 nagy gerezd fokhagyma
1 piros chili
60 dkg tofu

A zöldcitromlét és a szójaszószt simára keverjük a pálmacukorral (ez eltart egy darabig). A hagymát, fokhagymát, chilit apróra vágjuk, a citromfű szálak nedves részét lereszeljük, és mindezt aranybarnára pirítjuk egy kevés olajon. Belerakjuk a szójaszószos lébe.
A tofut 1 cm vastag szeletekre vágjuk, a szeleteket egy serpenyőben 2 ek. olajon megpirítjuk. Rizzsel és a mártással együtt tálaljuk.


Tofu és pakcsoj shaoxing borral
8 szárított shiitake
450 g tofu
1 ek. kukoricakeményítő
2 ek. shaoxing rizsbor
3 ek. szójaszósz (2 világos, 1 sötét)
1 tk. (por)cukor
3 cm gyömbér
5 gerezd fokhagyma
6 szál újhagyma
2 piros chili
250 g pakcsoj
olaj

A tofut kicsit préseljük le, hogy kieressze a levét. A shiitakét forrázzuk le 3 dl vízzel, és főzzük 10 percig. Szeleteljük fel, a főzővizét tegyük félre. A keményítőt keverjük el 2 evőkanálnyival a gomba főzővizéből, adjuk hozzá a szójaszószt, a rizsbort és a cukrot. A pakcsojt vágjuk darabokra. A fokhagymát és a chilit aprítsuk fel, a gyömbért reszeljük le, az újhagymát éles szögben vágjuk hosszúkás szeletekre.
A tofut vágjuk 1,5 cm vastag szeletekre. Forrósítsunk fel egy nagy serpenyőt alaposan, majd 2 evőkanálnyi olajban nagyon magas hőmérsékleten süssük a tofuszeletek oldalanként 3-5 perc alatt aranybarnára. Szedjük ki és tegyük félre a tofut. A maradék olajon pirítsuk meg a fokhagymát, gyömbért, újhagymát és a chilit 4 perc alatt. Vegyük a hőfokot alacsonyra, majd öntsük a serpenyőbe a keményítős szószt és a gomba maradék főzőlevét (kivéve az alján összegyűlő homokos részt). Ha felforrt, tegyük bele a pakcsojt, a gombát és a tofut, és főzzük még 5 percig, amíg a tofu átmelegszik és a pakcsoj összeesik.
Meera Sodha receptje.


Töltött káposzta tofuval
600 g füstölt tofu
1,5 kg szálas savanyú káposzta
1 kisebb fej savanyú káposzta egészben
2 hagyma
5 gerezd fokhagyma
150 g rizs
2 tojás (elhagyható)
2 tk. füstölt pirospaprika
1-2 tk. pirospaprika
4 babérlevél
szójajoghurt vagy tejföl
olaj
só, bors

Egy hagymát és két fokhagymát apróra vágunk, hozzáadjuk a rizst, a két tojást, rámorzsoljuk a tofut. Sóval, borssal, egy kevés pirospaprikával ízesítjük. Amíg ez a töltelék kicsit pihen, felvágjuk, és egy nagy fazékban olajon megdinszteljük a maradék hagymát és fokhagymát. Lehúzzuk a lábast a tűzről, és 2 tk. füstölt és 1 tk. hagyományos pirospaprikát szórunk rá. A hagymás alapon szétterítjük a szálas savanyú káposzta felét (ha nagyon savanyú, akkor kimoshatjuk kicsit).
Ezután elkészítjük a gombócokat: a töltelékből hengereket formázunk, ezeket a káposztalevelekbe csavarjuk, a levelek végét behajtogatjuk. Az így kapott gombócokat is a lábasba helyezzük, majd ráhalmozzuk a maradék savanyú káposztát. A tetejére szórhatunk még pirospaprikát, borsot, és beletesszük a babérleveleket is. Felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi. Lassú tűzön legalább fél, de inkább egy óráig főzzük; közben megsózzuk, és ha elfőne a leve, pótoljuk.
Tejföllel vagy szójajoghurttal tálaljuk. Ez így egy nagy lábasnyi adag, 8-10 főre is elég.
Az eredeti recept Nagy Zitáé.


Töltött tök fafülegombával
3 zsenge tök (lehet 2 tök és 2 kaliforniai paprika is)
20 g szárított fafülegomba
1 pritamin- vagy kaliforniai paprika
6 szárított paradicsom
1 fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
1 cm-nyi gyömbér
25-30 dkg főtt rizs
1 tk. őrölt koriander
1,5 tk. őrölt római kömény
fél csokor petrezselyem
olaj
só, bors

A fafülegombát leforrázzuk, 20 percig békén hagyjuk, majd csíkokra vágjuk. A hagymát, fokhagymát, gyömbért, szárított paradicsomot is felaprítjuk, a töltelékbe való paprikát 2-3 mm vékony és 3-4 cm hosszú csíkokra vágjuk. A tököket meghámozzuk, félbe vágjuk, a belsejüket kivájjuk. Kevés olajon megdinszteljük a hagymát, amikor puha, hozzáadjuk a fokhagymát és a gyömbért. Egy percig pirítjuk, majd belerakjuk a gombát, a szárított paradicsomot és a paprikát, és rászórjuk a porfűszereket is. Addig pirítjuk, míg a zöldségek össze nem esnek. Hozzákeverjük a rizst, sózzuk-borsozzuk, és még egy percig pirítjuk.
Kicsit hagyjuk hűlni a tölteléket, aztán megtöltjük vele a tököket. Előmelegített sütőben 180 fokon 15 percig alufóliával lefedve sütjök, aztán a fólia nélkül tovább sütjük, hogy a teteje megpiruljon, a tök pedig megpuhuljon.


Uborkacurry kesudióval
1 fej hagyma
10 curry-levél
2 gerezd fokhagyma
1 zöld chili
1 szál citromfű
1 rúd fahéj
600 g uborka
100 g kesudió
1/2 tk. kurkuma
400 ml kókusztej (konzerv)
1/2 ek. zöldcitromlé
napraforgóolaj


A hagymát aprítsuk fel. Forrósítsunk 2 evőkanál olajat egy nagy serpenyőben, és pirítsuk meg rajta a curry-leveleket. Adjuk hozzá a hagymát, és alacsony hőfokon pároljuk 10 percig. Közben a fokhagymát szeleteljük fel, a chilit aprítsuk finomra, a citromfűre pedig csapjunk párat egy bárd lapjával, hogy alaposan összenyomódjon. A kesudiót pirítsuk meg szárazon. Az uborkákat vágjuk hozzában ketté, egy kiskanállal vájjuk ki a magvas részét, majd vágjuk 1,5 cm vastag félholdakra (kb. 500 g maradjon a végén).
Ha a hagymát megpároltuk, addjuk hozzá a fokhagymát, chilit, citromfüvet, és a fahéjrudat, és főzzük további 5 percig. Adjuk hozzá az uborkát, kesudiót, kurkumát és 1 teáskanál sót. Állítsuk feljebb a hőfokot és süssük kevergetve 2 percig. Öntsük fel a kókusztejjel, és főzzük még 8 percig; a cél, hogy az uborka puha legyen, de ne főzzük szét. A végén keverjük bele a zöldcitromlét.
Sri Lanka-i eredetű étel, ebben a formában Meera Sodha receptje.


Újburgonya, zöldborsó és mángold kókuszos szószban
1 tk. római kömény
3 gerezd fokhagyma
2,5 cm gyömbér
2 zöld chili
30 g kókuszreszelék
400 ml kókusztej (konzerv)
3 ek. napraforgóolaj
1 fej hagyma
600 g apróbb (új)krumpli
1,5 tk. garam masala
1 tk. só
1/2 tk. kurkuma
250 g mángold
250 g (fagyasztott) zöldborsó

A fokhagymát, gyömbért és chilit nagyobb darabokra vágjuk, majd aprítóban a kókuszreszelékkel és kb. 1 dl kókusztejjel együtt pürésítjük. A krumplit hosszában kettészeljük, a túl nagy darabokat nagyobb falatokra vágjuk. A hagymát vékony szeletekre vágjuk. A mángoldot megtisztítjuk, a szárakat különválasztjuk a levelektől, mindkettőt nagyobb darabokra vágjuk.
Egy nagy serpenyőben felforrósítjuk az olajat, és 5 perc alatt közepes lángon áttetszőre pirítjuk a hagymát. Hozzáadjuk a krumplit, és megpróbáljuk a vágott felével lefelé fordítgatni. Időnként átmozgatva nagyjából 10 perc alatt addig pirítjuk, míg minden darab kicsit meg nem pirul és a hagyma barna és puha nem lesz. Ekkor hozzákeverjük a kurkumát, garam masalát és a sót, majd beleöntjük a kókuszos fűszerpasztát a maradék kókusztejjel együtt. Ha felforrt, hozzáadjuk a mángold szárát, főzzük 5 percig (ha vékonyabbak a szárak, 2-3 perc is elég lehet). Végül belerakjuk a mángold levelét és a zöldborsót is, és még 5 percig főzzük. Rizzsel, lepénykenyérrel vagy magában is finom.
Meera Sodha receptje East című könyvéből.


Vöröslencse curry medvehagymával
1 csokor újhagyma
2 gerezd fokhagyma
4 cm-nyi gyömbér
1 ek. kurkuma
1 ek. őrölt római kömény
1 ek. őrölt koriandermag
1 tk. fekete mustármag
350 g vöröslencse
4 dl kókusztej (konzerv)
420 g darabolt paradicsomkonzerv
2 csokor medvehagyma (vagy spenót)
citromlé
korianderzöld
napraforgóolaj
só, bors

Az újhagymát felkarikázzuk, a fokhagymát és a gyömbért lereszeljük, és kevés olajon 3-4 percig pirítjuk. Hozzáadjuk a porfűszereket, és még 1-2 percig pirítjuk. Közben leöblítjük a vöröslencsét, majd hozzáadjuk a fűszeres alaphoz. Kicsit kevergetjük, majd felöntjük a kókusztejjel és 5 dl vízzel. Belerakjuk a paradicsomkonzervet is, sózzuk és borsozzuk. Forralástól számítva 25 percig főzzük. A végén belekeverjük a darabokra vágott medvehagymát (vagy spenótot), meglocsoljuk egy kevés citromlével, és megszórjuk a korianderzölddel.
A recept Mautner Zsófié.


Zöldbab thoran
600 g futóbab vagy zöldbab (tisztított súly)
2 ek. kókuszreszelék
1 tk. fekete mustármag
15 friss curry-levél (ha nincs friss, hagyjuk ki)
4 gerezd fokhagyma
2,5 cm-nyi gyömbér
1 zöld chili
2 fej hagyma
120 g (szilva)paradicsom
1/2 tk. kurkuma
3/4 tk. só
1/2 tk. bors
napraforgóolaj

Ha szárított kókuszreszeléket használunk, akkor egy kis tálban locsoljuk meg 5-6 evőkanálnyí forró vízzel, és hagyjuk állni. A hagymát, a fokhagymát és a chilit szeleteljük vékonyra, a gyömbért reszeljük le.
Egy nagy serpenyőben hevítsünk 2 evőkanálnyi olajat, és süssük benne a mustármagot és a curry-leveleket addig, míg pattogni nem kezdenek. Adjuk hozzá a gyömbért, chilit és fokhagymát, pirítsuk két percig, majd adjuk hozzá a hagymát is. Pároljuk fedő alatt 12-15 percig, amíg a hagyma teljesen meg nem puhul és barnulni nem kezd. Közben aprítsuk fel a paradicsomot, és készítsük elő a babot: mossuk meg, vágjuk le a végeket, és vágjuk 4 cm-es darabokra. Ha a hagyma kész, adjuk hozzá a paradicsomot, majd pár perc múlva a kurkumát, sót és borsot. Tegyük bele a babot is, és öntsünk rá bő fél dl vizet. Főzzük fedő alatt 6-8 percig, míg a bab meg nem puhul. A kókuszreszeléket szűrőben csepegtessük le, majd keverjük a kész zöldbabhoz.
A recept Meera Sodháé.


Zöldséges kuszkusz mazsolával
1 fej hagyma
3 tk. ras-el-hanout
1 tk. római kömény
1 tk. garam masala
1 rúd fahéj
3 sárgarépa
2 kisebb szem krumpli
1 nagy cukkini
1,5 tk. só
420 g darabolt, főtt paradicsom (konzerv)
2 ek. paradicsompüré
1 ek. méz
1 konzerv (kb. 250 g) főtt csicseriborsó
400 g kuszkusz

olívaolaj

A répát, a krumplit és a cukkinit felkockázzuk: a répát 0,5 cm, a krumplit 1 cm-es, a cukkinit 1,5-2 cm oldalhosszúságú darabokra. A hagymát apróra vágjuk, felforrósított olívaolajon üvegesre pirítjuk. Rászórjuk a porfűszereket és a fahéjat, egy percig pirítjuk, majd belerakjuk a répát. Négy perc múlva hozzáadjuk a krumplit és a cukkinit is, megsózzuk, majd további 4-5 percig tovább pirítjuk az egészet. Belerakjuk a paradicsomkonzervet, a paradicsompürét, a csicseriborsót és a mézet, majd lassú tűzön, időnként megkeverve 30 percig főzzük.
Közben elkészítjük a kuszkuszt: 4 dl vizet 1 teáskanálnyi sóval és egy evőkanál olívaolajjal felforralunk, és folyamatosan kavargatva beleszórjuk a kuszkuszt. Lefedjük, 5 percig állni hagyjuk, majd villával fellazítjuk.
Ha van, harisszával tálaljuk.


Zöldséges makhanwala
1 kg vegyes zöldség
3 zöld chili
3 gerezd fokhagyma
1 kis darab (2 cm-es) gyömbér
2 nagyobb fej hagyma
3 ek. kesudió
2 ek. mazsola
2 ek. törökmogyoró
1 tk. őrölt koriander
1 tk. római kömény
1 tk. garam masala
1/4 tk. kurkuma
1/2 tk. fahéj
6 szegfűszeg
6 szárított piros chili
400 g paradicsompüré
1,5 dl tejföl vagy aludttej
2,5 dl tejszín
2 dl tej
3 ek. olaj
1/2 tk. cukor


A vegyes zöldséget (ez lehet például krumpli, répa, karfiol, brokkoli, borsó, zöldbab) felkockázzuk és megpároljuk. A zöld chilit, gyömbért, fokhagymát, és 1 ek. kesudiót pépesre turmixolunk. A maradék kesudiót és a törökmogyorót vízben áztatjuk, amíg kicsit meg nem puhul. A szárított chilit összemorzsoljuk, a hagymát szintén pépesre turmixoljuk.
Az olajat felforrósítjuk, és megpirítjuk benne a hagymát. Ha már pirulni kezd, hozzáadjuk a fokhagymás-gyömbéres keveréket és az összes többi fűszert a cukor és a só kivételével. Pár percig pirítjuk, aztán belerakjuk a tejfölt, a mazsolát és a lecsöpögtetett kesudiót, mogyorót. Néhány perc múlva hozzáadjuk a paradicsompürét, majd kis idő múlva a tejszínt, a tejet és a zöldségeket is. Még 5-10 percig főzzük. Ha a zöldségek mind puhák, belerakjuk a cukrot és ízlés szerint sózzuk.


Zöldséges vindaloo
1 konzerv főtt csicseriborsó
4 kis krumpli
25 dkg zöldborsó
2 nagy paradicsom
20 dkg gomba
1 nagy hagyma
6 gerezd fokhagyma
10 db chili
2 tk. római kömény
1 tk. kurkuma
1 tk. koriander
1 tk. fahéj
1 tk. kardamommag
1 tk. cayenne-bors
1 tk. gyömbér
1 tk. mustármag
1 babérlevél
2,5 ek. ecet
2 ek. paradicsompüré
1 tk. barnacukor
1,5 tk. só
olaj

A hagymát apróra vágjuk, kevés olajon kevergetve barnára pirítjuk. Turmixgépben egy kevés vízzel együtt pépesítjük, félrerakjuk. A fokhagymát és a kimagozott chilit felaprítjuk, és a kardamommagokkal együtt szintén összeturmixoljuk. (A chilit ne puszta kézzel magozzuk ki, mert erősen irritálja a bőrt!)
Kevés olajat hevítünk, és megpirítjuk benne a porfűszereket, a babérlevelet és a fokhagymás-chilis keveréket. Néhány perc múlva hozzáadjuk a hagymás szószt is, és kicsit még pirítjuk. Ezután belerakjuk a meghámozott, felkockázott paradicsomot és a felszeletelt gombát, majd megvárjuk, amíg elfő a leve. Ekkor beleöntjük az ecetet és a paradicsompürét, cukrozzuk, sózzuk, és belerakjuk a kicsi darabokra felkockázott krumplit. Felöntjük annyi vízzel, hogy a krumplit ellepje. Lassú tűzön főzzük, majd amikor a krumpli megpuhult, hozzáadjuk a borsót és a csicseriborsót. Néhány percig még forraljuk. Rizzsel tálaljuk.



Sütemények

Almakompót
1,5 kg alma
3 ek. citromlé
4 ek. cukor
1 rúd fahéj
8 szegfűszeg
6 kardamom magja
1/2 vaníliarúd

Az almát meghámozzuk, feldaraboljuk, és egy nagy fazékba tesszük. Felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, majd belerakjuk a citromlét, a cukrot és a fűszereket. Addig főzzük, amíg az alma meg nem puhul.



Almás – mákos sütemény
10 dkg mák
9 dkg cukor
10 dkg liszt
1 csapott tk. sütőpor
2 közepes alma
70 ml olaj
1 tojás (elhagyható)
200 g joghurt

A mákot a cukorral együtt megdaráljuk. Összekeverjük a liszttel és a sütőporral. Az almát meghámozzuk, eltávolítjuk a magházát és nagylyukú reszelőn lereszeljük. Előmelegítjük a sütőt 180 fokra. A joghurtot, a tojást és az olajat összekeverjük, hozzáadjuk az almát, és belekeverjük a lisztes keveréket is. Kivajazott tortaformában kb. 35 percig sütjük.


Almás morzsasüti
75 g cukor
17,5 dkg liszt
10 dkg hideg vaj vagy margarin
kétszer 1/2 tk. fahéj
60 dkg alma
10 dkg mandula (vagy mazsola)
3 ek. barnacukor
2 ek. citromlé

A 75 g cukrot, a vajat, a lisztet és fél teáskanál fahéjat összemorzsolunk, és a hűtöbe tesszük.
Az almát meghámozzuk és felkockázzuk. Hozzáadjuk a citromlét, a barnacukrot, a mandulát és a másik fél teáskanál fahéjat. Az egész almás keveréket egy kivajazott hőálló tálba tesszük, majd rászórjuk a morzsa-tésztát. Egyenletesen szétterítjük, majd 200 fokon addig sütjük, amíg a teteje kicsit meg nem pirul (kb. 30 perc).
Mindenképpen forrón tálaljuk, vaníliafagylalttal! Utána pedig köszönjük meg Brittának a receptet.


Almáspite
2 kg alma
1/2 kg liszt
1/4 kg margarin
csipet só
2-3 ek. dió durvára törve
3 tk. barnacukor
2 ek. növényi tej

A lisztet a csipet sóval elkeverem, összemorzsolom a margarinnal. Kevés hideg vízzel tésztát gyúrok belőle, kicsit dagasztom. Betakarva a hűtőbe rakom.
Az almát vagy lereszelem (akár héjastul), vagy szeletekre vágom és kevés margarinon megpárolom. A tésztát kétfelé osztom, az egyik felét kinyújtom, kiolajozott tepsibe fektetem. Villával megszurkálom, megszórom a dióval. Szétterítem rajta az almát. A maradék tésztát is kinyújtom, a tetejére teszem és megszurkálom. 175 fokra előmelegített sütőbe teszem. A cukrot alaposan elkeverem a tejben, majd 30-35 perc sütés után meglocsolom vele a pite tetejét. Még 10 percig sütöm.
Egy nagy tepsi sütemény lesz belőle.


Amerikai palacsinta (teljes kiőrlésű)
1 ek. lenmagpehely
1 ek. olívaolaj
1 ek. juharszirup
1 csipet só
1 tk. sütőpor
1/2 tk. szódabikarbóna
1 bögre + 1 ek. növényi tej
2 ek. apróra vágott dió (lehet másféle olajos mag vagy zabpehely is)
3/4 bögre teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1/4 bögre finomliszt

A lenmagpelyhet 2,5 evőkanálnyi vízbe áztatjuk pár percre, közben felaprítjuk a diót. Hozzáadjuk az olajat, a juharszirupot, sót, sütőport, szódabikarbónát és a tejet. Habverővel összekeverjük, majd belekeverjük a diót és lisztet is. 10 percnyi pihentetés után sütjük ki a palacsintákat: szilikonecsettel vékonyan beolajozunk egy serpenyőt (1 ek. olaj elég az összeshez), beleöntünk egy kisebb merőkanálnyit tésztát, és alacsony hőmérsékleten addig sütjük, amíg buborékok lesznek rajta és a széle száraznak tűnik; ekkor megfordítjuk és még egy percig sütjük. Összesen 6-7 darab lesz belőle.
Tálalhatjuk gyümölccsel, juharsziruppal, lekvárral, mézzel és citrommal, vagy akár magában is.
A recept a Minimalist Baker blogról való.


Ananászos sütemény
2 ek. őrölt lenmag (vagy: 1 ek. chiamag)
280 g liszt
1 ek. sütőpor
1 tk. szódabikarbóna
1,5 tk. fahéj
120 ml olaj
100 g barna nádcukor
240 ml ananászpüré (konzervből is lehet)
120 ml almapép

Az őrölt lenmagot 5 evőkanálnyi vízzel elkeverjük, öt percig állni hagyjuk. A sütőt 175 fokra melegítjük. A lisztet, sütőport, szódabikarbónát és a fahéjat összekeverjük. Egy másik tálban összekeverjük az olajat, a cukrot, az ananászpürét és az almaszószt. Elkeverjük a száraz és nedves összetevőket (ne keverjük túl!), sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, és az előmelegített sütőben 35 percig sütjük.
A recept eredetijét a Cooking with Books blogon találtam.


Barackos galette
A tésztához:
300 g liszt
1,5 ek. nádcukor
1 csipet só
1 csipet fahéj
200 g hideg margarin
4 ek. szójajoghurt

A töltelékhez:
3 őszibarack
6 sárgabarack
30 g nádcukor
1,5 ek. kukoricakeményítő
1/2 tk. szódabikarbóna
1 tk. vaníliakivonat
1-2 ek. zöldcitromlé

A tetejére:
1 ek. szójajoghurt
opcionális: szeletelt mandula

A tésztához a lisztet, sót, cukrot és a fahéjat összekeverjük, majd elmorzsoljuk a margarinnal. Hozzáadjuk a joghurtot, és ha kell, egy kevés hideg vizet is. Csak addig gyúrjuk, amíg összeáll formázható gombóccá. Letakarva hűtőbe tesszük 15 percre. A barackokat felszeleteljük, összeforgatjuk a cukorral, keményítővel, vaníliakivonattal és a zöldcitromlével. A sütőt 200 fokra melegítjük. A tésztából belisztezett felületen 30-32 cm átmérőjű kört nyújtunk. Margarinnal kikenünk egy piteformát, beleillesztjük a tésztát; a szélénél nagyjából 6 cm-nyire túl kell nyúlnia. Belekanalazzuk a barackos tölteléket, és visszahajtjuk rá a túlnyúló tésztát. A tészta tetejét megkenjük szójajoghurttal, megszórjuk pár csipetnyi nádcukorral, esetleg szeletelt mandulával. 40-45 perc alatt megsütjük.
Ha éppen érik otthon a kalamondin, abból is tehetünk bele 1-2 darabot! ;)
A recept Bianca Zapatka blogjáról való.


Cukkinikenyér
240 g cukkini
128 g finomliszt
64 g teljes kiőrlésű liszt
1/2 tk. szódabikarbóna
1/4 tk. sütőpor
1 tk. fahéj
1/2 tk. szerecsendió
csipet só
130 g almapép
90 ml olaj
1 tk. vaníliakivonat
100 g cukor
1,5 ek. lenmagpehely (elhagyható)

A cukkinit lereszeljük, kicsit kinyomkodjuk a levét. A sütőt előmelegítjük 165 fokra. Külön-külön összekeverjük a száraz és a nedves összetevőket, összekeverjük az egészet, és belerakjuk a cukkinit is. Hosszúkás, sütőpapírral bélelt sütőformába öntjük, és 165 fokos sütőben 60-70 percig sütjük.


Cseh gombás rétes
1 kg gomba
5 gerezd fokhagyma
2 ek. petrezselyem
1 ek. friss kakukkfű
3+6 dkg vaj
8 réteslap
3 ek. olívaolaj
7 ek. zsemlemorzsa
2 dl tejföl (vagy joghurt)
1/2 tk. mustár
3 ek. friss zöldfűszer

olaj

A mártáshoz apróra vágjuk a 3 evőkanálnyi vegyes zöldfűszert, ami lehet például bazsalikom, kakukkfű, turbolya. A mustárt hozzákeverjük a tejfölhöz, belerakjuk a zöldfűszereket, és kicsit megsózzuk. Hűtőbe rakjuk egy órára.
A gombát megtisztítjuk, felkockázzuk, és kevés olajon magas hőfokon addig sütjük, amíg az összes leve el nem forr. Kicsit megpirítjuk, alaposan megsózzuk (1 tk. sóval), aztán hozzáadjuk a felaprított fokhagymát, petrezselymet és kakukkfüvet, valamint 3 dkg vajat. Néhány percig tovább pirítjuk, amíg illatozni nem kezd a fokhagyma. Egy kicsit hagyjuk hűlni, aztán egy aprítógépben apróra, majdnem pépesre daraboljuk.
A maradék vajat megolvasztjuk és elkeverjük az olívaolajjal. Egy réteslapot egy konyharuhával leterített sima felületre fektetünk, megkenjük az olvasztott vajjal, majd megszórjuk zsemlemorzsával. Ezzel a módszerrel 4 réteslapot rétegezünk egymásra. A negyedik tetejére az egyik oldal mellé egy 8 cm vastag sávban ráhalmozzuk a gombás töltelék felét. A széleken hagyunk 2-3 cm helyet, az így szabadon hagyott sávokat visszahajtjuk. Végül az egészet feltekercseljük, kivajazott vagy sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, és a tetejét meglocsoljuk olvasztott vajjal. A maradék töltelékkel és a másik négy réteslappal megismételjük az egészet. A réteseket előmelegített sütőben 180 fokon kb. 20 percig sütjük. Még melegen, a tejfölös mártással tálaljuk.


Csokis jégkrém (pálcikás)
400 ml zsíros kókusztej (konzerv)
140 g magozott datolya
40 g kakaópor
1 ek. juharszirup

Homogénre turmixoljuk az összes összetevőt, majd jégkrémformákba töltjük. Négy órán keresztül fagyasztjuk. 6 darab jégkrémre elég (a szokásos, kb. 80 ml-es formák esetén).



Csokis muffin
40 g kakaópor
170 g finomliszt
50 g teljes kiőrlésű liszt
140 g cukor
1 tk. szódabikarbóna
1/4 tk. só
1 vaníliáscukor
240 ml növényi tej
60 ml olívaolaj
80 g almaszósz
1 ek. borecet
100 g étcsokoládé feldarabolva

A sütőt 175 fokra előmelegítjük. Egy tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat, kivéve az étcsokoládét. Egy nagyobb tálban összekeverjük a nedves összetevőket. Beleszórjuk a lisztes keveréket is, elkeverjük (nem szabad túlkeverni). Muffinformákba töltjük, 25 percig sütjük.



Csokis vajkrém (tortához)
100 g étcsokoládé
250 g puha margarin
150 g porcukor
30 g kakaópor
1 tk. vaníliakivonat

A csokoládét felolvasztjuk, és megvárjuk, míg kicsit meghűl. A margarint, porcukrot, vaníliakivonat és a csokoládét elektromos habverővel felverjük. A torta bevonása előtt kicsit rakjuk be a hűtőbe, míg jól kezelhető állaga nem lesz. Ez az adag egy kétrétegű 23 cm-es torta bevonásához bőven elég.


Csokoládétorta
160 ml növényi tej
1 ek. almaecet
200 g almaszósz
80 ml olaj
170 g finomliszt
50 g teljes kiőrlésű liszt
130 g nádcukor
1 zacskó (8 g) vaníliáscukor
30 g kakaópor
1,5 tk. szódabikarbóna
3/4 tk. sütőpor
csipet só

Egy 23 cm-es tortaformát kikenünk margarinnal. A sütőt 175 fokra előmelegítjük. A tejet és az ecetet összekeverjük, pár percig félrerakjuk. Egy másik tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat. A tejhez hozzáadjuk a többi nedves összetevőt, alaposan összekeverjük. Beleszórjuk a lisztes keveréket is, összekeverjük (nem szabad túlkeverni). Beleöntjük a formába, és 35 percig sütjük.



Csokoládétorta (extra kakaós)
180 ml növényi tej
1,5 ek. almaecet
230 g almaszósz
90 ml kávé
120 ml olaj
1,5 tk. vaníliakivonat
120 g finomliszt
120 g teljes kiőrlésű liszt
175 g nádcukor
72 g kakaópor (cukrozatlan)
1,5 tk. szódabikarbóna
3/4 tk. sütőpor
csipet só

Egy 24 cm-es tortaformát kikenünk margarinnal, és megszórjuk kakaóporral. A sütőt 170 fokra előmelegítjük. A tejet és az ecetet összekeverjük, pár percig félrerakjuk. Egy másik tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat. A tejhez hozzáadjuk a többi nedves összetevőt, és habverővel felverjük. Járó habverő mellett apránként hozzáadjuk (vagy -szitáljuk) a lisztes keveréket is. Beleöntjük a formába, és kb. 35 percig sütjük.
Nagyon finom hozzá egy kevés mangókrém: mangópüré, szójajoghurt, és kókuszkrém (vagy sűrű kókusztej) keveréke.
Ha egy kétrétegű, 22 cm átmérőjű tortát szeretnénk, akkor egy réteghez elég ennek a mennyiségnek a 2/3-a.
A recept a Minimalist Baker blogról származik.


Csokoládétorta makadámdióval
Tortaalap:
150 g liszt (lehet mandulaliszt is)
40 g kókuszreszelék
40 g kókuszolaj
2 ek. juharszirup
1/4 tk. só

Csokoládékrém:
160 g zsíros kókusztej
230 g étcsokoládé
1/4 tk. só

Tetejére:
40 g kókuszpehely
60 g makadámdió

A sütőt 175 fokra előmelegítjük. A tortaalaphoz a kókuszolajat megolvasztjuk, elkeverjük a juharsziruppal, majd összedolgozzuk a liszttel és a kókuszreszelékkel. Ha már összecsípve egybetapad, margarinnal kikent piteformába nyomkodjuk. Kb. 12-15 percig sütjük, hogy kicsit megpiruljon. Utána a forró sütőben 5-7 perc alatt pirítsuk meg a kókuszpelyhet, majd külön a makadámdiót is.
Amíg a tortaalap hűl, melegítsük fel a kókusztejet annyira, hogy gőzölögjön, de ne még forrjon, majd keverjük el benne a darabokra tördelt étcsokit. Sózzuk meg, majd öntsük a kihűlt tortaalapra. Szórjuk meg a kókuszpehellyel és a makadámdióval. Tegyük hűtőbe legalább két órára.
A recept a Bakerita blogról származik.


Datolyás golyó
400 g datolya (kimagozás után kb. 360g)
200 g mazsola, beáztatva
300 g kesudió
200 g törökmogyoró
50 g dió
50 ml narancslé
100 g étcsokoládé, megolvasztva
2-3 evőkanál fahéjas porcukor

A datolyás és mazsolát aprítógépben pépesítjük, félrerakjuk. Utána apróra daráljuk a magokat, majd kisebb adagokban hozzáadjuk a datolyás-mazsolás pépet. Beleöntjük a narancslét és az olvasztott csokit is. Gombócokat formázunk belőle, sütőpapírra rakjuk őket, majd a végén beleforgatjuk a golyókat a fahéjas porcukorba.
Kb. 60-70 darab lesz belőle.


Diós kávétorta
A tortához:
250 g liszt
100 g dió
2,5 tk. sütőpor
220 g cukor
1/4 tk. só
15 g instant kávépor
300 ml szójatej
1 ek. almaecet
112 g napraforgóolaj
1 tk. vaníliakivonat

A kávékrémhez:
70 ml felverhető növényi tejszín
100 ml szójatej
1 ek. vaníliás pudingpor
30 g cukor
2 tk. instant kávépor
90 g margarin
30 g porcukor

Az instant kávéport öntsük fel 80 ml forró vízzel. Egy nagyobb edényben keverjük a szójatejbe az almaecetet, és tegyük félre 5 percre. A diót daráljuk le. A sütőt melegítsük elő 175 fokra, és kenjünk ki egy tortaformát margarinnal.
Ha a kávé meghűlt és a szójatej kicsapódott, öntsök őket össze, és alaposan keverjük el az olajjal és a vaníliakivonattal. Egy másik tálban keverjük össze a darált diót, a lisztet, a cukrot, a sütőport és a sót. Adjuk a száraz összetevőket a nedvesekhez, és keverjük el (de vigyázzunk, hogy ne keverjük túl). Simítsuk a tortaformába, és süssük 40-45 percig. Hagyjuk a tortaformában még legalább 20 percig hűlni.

A kávékrém elkészítéséhez a növényi tejszínt verjük fel; nem baj, ha nem sikerül tökéletesen. A szójatejet keverjük simára a pudingporral és az instant kávéporral, forraljuk fel, és főzzük, amíg besűrűsödik. Hagyjuk, hogy kicsit kihűljön, majd keverjük bele a cukrot és a margarint. Verjük fel gépi habverővel, amíg habos nem lesz, közben adjuk hozzá a felvert tejszínt és apránként a porcukrot is. Vonjuk be vele a teljesen kihűlt tortát.
A kávétorta receptje az Addicted to Dates blogról való.


Diós linzer
180 g finomliszt
100 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
100 g barnacukor
100 g dió
140 g vaj vagy margarin
1/2 citrom leve és héja
2 tk. almapép
1 tk. növényi tej
1 tk. méz (vagy agave-szirup)
tetejére: diódarabkák

Nem vegán verzió: az almapép, a növényi tej és a méz helyett használhatunk 2 tojást.

A diót és a cukrot megdaráljuk, összekeverjük a lisztekkel, majd összegyúrjük a többi hozzávalóval is. (Ha tojást használunk, akkor az almapép helyett 2 tojássárgáját tegyünk bele.) A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Ujjnyi vastagra nyújtjuk, formára szaggatjuk, és sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk. A tetejét bőven megkenjük a méz és a növényi tej keverékével vagy tojásfehérjével. 180 fokos sütőben 15 percig sütjük.


Epres sütemény édesköménnyel
60 dkg eper
3/4 tk. édesköménymag
175 ml növényi tej
2 tk. almaecet
200 g finomliszt
45 g teljes kiőrlésű liszt
120 g + 1,5 ek. nádcukor
1 zacskó vaníliáscukor
2,5 tk. sütőpor
0,5 tk. szódabikarbóna
1/3 tk. só
80 g napraforgóolaj
45 g olívaolaj

Az epreket megtisztítjuk és félbevágjuk. Az édesköménymagot mozsárban porrá törjük, elkeverjük 1,5 ek. nádcukorral és félretesszük. A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A növényi tejhez adjuk az almaecetet, állni hagyjuk 5 percig. Közben a kétféle lisztet, a maradék 120 g cukrot, a vaníliáscukrot, sütőport, szódabikarbónát és a sót összekeverjük. Az ecetes tejhez adjuk az olajat, alaposan elkeverjük. A száraz és nedves összetevőket összekeverjük, majd a tésztát szétterítjük egy sütőpapírral bélelt, közepes méretű tepsin. A tetejére tesszük a epreket vágott felükkel lefelé, közvetlenül egymás mellé pakolva őket. Megszórjuk az édesköményes cukorral. 200 fokon 30 percig sütjük.
A recept Meera Sodhától származik.


Fahéjas csiga
40 dkg finomliszt
10 dkg teljes kiőrlésű liszt
5 dkg cukor
25 g élesztő
250 ml langyos víz
10 dkg olvasztott margarin vagy kókuszzsír
8 dkg cukor
1 tk. fahéj
40 ml olaj


A liszteket, az 5 dkg cukrot, az élesztőt, a (már nem forró) olvasztott margarint és a langyos vizet összegyúrjuk. Egy óráig pihentetjük. A maradék cukrot a fahéjjal elkeverjük. Ha szépen megdagadt a tészta, akkor téglalap alakúra kinyújtjuk. Olajjal megkenjük, majd egyenletesen megszórjuk a fahéjas cukorral. Feltekerjük, majd egy éles késsel kb. 2-3 cm vastag tekercsekre szeleteljük. A csigákat sütőpapírral borított sütőlemezre rakjuk, a maradék olajjal megkenjük a tetejüket és az oldalukat. 15 percig pihentetjük, majd előmelegített sütőben 5 percig 200 fokon, utána 180 fokon addig sütjük, amíg szép színe nem lesz.


Fánk
500 g liszt
30 g élesztő
50 g margarin
30 g cukor
300 ml növényi tej
csipetnyi só
olaj a sütéshez

A növényi tejet langyosítsuk meg, és futtassuk fel benne az élesztőt. A margarint olvasszuk meg, és várjuk meg, amíg kicsit meghűl. Adjuk hozzá a liszthez a felfuttatott élesztőt, a margarint és a sót. Összedolgozzuk a tésztát, majd 10-15 percig dagasztjuk. Langyos helyen, letakarva 40-50 percig kelesztjük.
A megkelt tésztát kilisztezett felületre borítjuk és 1,5 cm vastagságúra kinyújtjuk. Kiszaggatjuk a fánkokat, és letakarva még 30 percig kelesztjük. Mielőtt kisütjük őket, mélyedést nyomunk a közepükbe. Bő olajban, alacsony lángon sütjük ki a fánkokat: először lefedve, majd miután megfordítottuk őket, fedő nélkül. Figyeljünk, hogy időben megfordítsuk őket, és hogy elég olaj legyen a fánkok alatt (ha leér az aljuk, odaégnek).


Fordított körtetorta
188 g liszt
2 tk. sütőpor
1/4 tk. szódabikarbóna
1/3 bögre (67 g) cukor
1/3 tk. mézeskalácsfűszer
1/3 tk. fahéj
1/3 tk. kínai ötfűszer
1/2 tk. só
3/4 bögre (177 ml) szójatej
1/4 bögre (40 g) körte- vagy almapüré
1 ek. citromlé
1/4 bögre (56 ml) olaj
1 tk. vaníliakivonat
2 körte
3 ek. juharszirup

A száraz és a nedves összetevőket külön-külön összekeverjük (a juharszirup és a körte kivételével). A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Egy tortaformát kibélelünk sütőpapírral, és lerakunk egy réteg körtét vastag szeletekre vágva. Meglocsoljuk a juharsziruppal. Összekeverjük a száraz és nedves összetevőket, a masszát ráöntjük a körteszeletekre. 35-40 perc alatt készre sütjük, öt percet várunk, majd fejjel lefelé kiborítjuk a tortát egy tányérra.
A recept a Vegan Richa blogról való.


Földimogyorós keksz csokiba mártva
115 g puha margarin
128 g földimogyorókrém
100 g cukor
1 tk. vaníliakivonat
30 g almapüré
170 g liszt
1/2 tk. só
1/2 tk. szódabikarbóna
1/2 tk. sütőpor
1,5 tk. kukoricakeményítő
180 g étcsokoládé

A margarint, a cukrot és a vaníliakivonatot habverővel igyekszünk habosra verni, majd belekeverjük a mogyorókrémet és az almapürét is. Egy másik tálban összekeverjük a lisztet, a sót, a szódabikarbónát, a sütőport és a kukoricakeményítőt, majd a tál tartalmát hozzákeverjük a földimogyorós krémhez. Ha nem állna össze, egy kevés növényi tejjel fellazítjuk. Mikor a tészta összeállt, letakarva hűtőbe rakjuk 35 percre.
A sütőt 175 fokra melegítjük. A tésztából 20 g-os gombócokat gyúrunk, szétlapítjuk a tenyerünkkel és sütőpapírral bélelt tepsire tesszük őket. Hagyjunk köztük 4-5 cm-nyi helyet, mert alaposan megnő a keksz a sütőben! Az előmelegített sütőben 13 percig sütjük őket, majd hagyjuk őket a forró tepsin hűlni. Utána rácsra tesszük őket, amíg ki nem hűlnek.
A csokoládé 2/3-át gőz felett megolvasztjuk, majd belekeverjük a maradék 1/3-ot. Egyenként belemártjuk a kekszeket (elég ha a felük csokis lesz), majd sütőpapíron hagyjuk a csokit megszilárdulni (hűtőbe is rakhatjuk a tálcát). Ennyiből kb. 22 darab keksz lesz.
A recept az Everyday cooking című könyvből való.


Ghraybeh (rózsavízzel készült omlós keksz)
100 g margarin
40-50 g porcukor
185 g finomliszt
1/4 tk. só
1/2 ek. narancsvirágvíz
1/2 ek. rózsavíz
20-22 szem pisztácia (lehetőleg sótlan)

A margarint a porcukorral egy nagyobb tálban krémessé keverjük (legjobb habverővel, de fakanállal kikeverve is működik). Hozzáadjuk a lisztet, a sót, a narancsvirág- és rózsavizet. Homogén masszává gyúrjuk, majd fóliába csomagolva egy órára hűtőbe rakjuk. Ha a pisztácia sós, akkor megmossuk, kicsit ledörzsüljük a belső héjat, és hagyjuk megszáradni.
Pihentetés után a sütőt előmelegítjük 180 fokra, a tésztából pedig 15 g-os golyókat formálunk. Kicsit kilapítjuk a golyókat, és mindegyik közepébe egy szem pisztáciát nyomunk. Sütőpapírral bélelt tepsin 17 percig sütjük.


Gyömbéres keksz
150 g margarin
130 g cukor
4 ek. (60 ml) aquafaba (csicseriborsó-konzerv leve)
80 g juharszirup
100 g dió
255 g finomliszt
100 g teljes kiőrlésű liszt
56 g kukoricakeményítő
1 tk. sütőpor
1 tk. őrölt gyömbér
1 és 1/3 tk. fahéj
1/3 tk. szerecsendió
1 nagyobb csipet só
opcionális: 1 ek. fahéjas cukor

A margarint időben elővesszük, hogy puha legyen. A diót ledaráljuk.
Habverővel habosra verjük a margarint, hozzáadjuk a cukrot (tovább keverve az egészet a habverővel), majd egy perccel később a juharszirupot és a csicseriborsólét is. Ezután hozzákeverjük a száraz összetevőket is (a darált diót, a lisztet, a keményítőt, a sütőport, a fűszereket és a sót). Hűtőben 30 percig pihentetjük.
A sütőt 190 fokra melegítjük. Diónyi gombócokat formázunk a masszából, sütőpapírral borított sütőlapra tesszük és egy pohár aljával kilapítjuk őket. Ha szeretnénk, ekkor megszórhatjuk a kekszeket fahéjas cukorral. 10-11 percig sütjük, utána még 10 percig a sütőlapon, aztán rácson hagyjuk kihűlni. Összesen két tepsi keksz lesz belőle.
A recept a Minimalist Baker blogról való.


Foszlós kalács
1 dl szójatej
50 g cukor
20 g élesztő
50 dkg finomliszt
50 g almaszósz
180 g szójatejszín
20 g margarin, megolvasztva
+ tetejére: 2 ek. szójatejben elkevert 1 tk. agavészirup

A tejet meglangyosítjuk, belerakunk a cukorból egy keveset, és belemorzsoljuk az élesztőt. Megvárjuk, míg felfut.
Az összes hozzávalóból (a felfuttatott élesztővel együtt) tésztát gyúrunk, majd 45 percig egy tálban lefedve kelesztjük. Utána annyi részre vágjuk, ahány szálból a kalácsot fonni szeretnénk, majd mindegyiket meggömbölyítjük. Tíz percig pihentetjük, utána rudakat sodrunk a gombócokból, és megfonjuk a kalácsot. Sütőpapírral borított tepsire rakjuk, és megkenjük az édesített növényi tejjel. 30 percig kelni hagyjuk, közben a sütőt előmelegítjük 170 fokra. A 30 perc leteltével újra megkenegetjük a kalácsot, majd 30-35 perc alatt megsütjük.


Mákos golyó
50 g mák
50 g dió
75 g magozott datolya
40 ml narancslé
1/2 ek. kakaópor
1/2 ek. porcukor (nádcukorból)

A kakaóport és a cukrot összekeverjük, ebbe fogjuk a golyókat belehempergetni. A mákot és a diót megdaráljuk. A datolyát durvára aprítjuk, hozzáadjuk a narancslét, negyed órát állni hagyjuk, majd pépesítjük. A datolyához keverjük a mákot és a diót, kis golyókat formálunk belőle, majd cukros kakaóporba forgatjuk őket.


Mákos – diós banánkenyér
75 g mák
115 g cukor
100 g dió
2 banán
110 g vaj vagy margarin
65 g almapép
140 g szójajoghurt
1 tk. vaníliakivonat
1 tk. sütőpor
1 tk. szódabikarbóna
190 g liszt
1 csipet só

A mákot a cukor egy részével megdaráljuk, a diót szintén. A sütőt 175 fokra előmelegítjük.
A vajat megolvasztjuk, hozzákeverjük a maradék cukrot, a joghurtot, az almapépet, a vaníliakivonatot, végül a villával pépesített banánt. A lisztet, mákot, sütőport, szódabikarbónát és a sót egy tálban összekeverjük, majd hozzáadjuk a banános masszát is. Egy hosszúkás, mélyebb sütőformát kibélelünk sütőpapírral, beletöltjük a keveréket, majd 175 fokon kb. 50 percig sütjük.


Meggyes pite
1 érett banán (kb. 110 g)
2 dl növényi tej
170 g cukor
1 tk. vaníliakivonat
100 g finomliszt
100 g teljes kiőrlésű liszt
1 csomag sütőpor
1 csipet só
1 tk. olaj
30 dkg meggy
30 g étcsokoládé

A banánt krémesre nyomkodjuk villával, majd hozzáadjuk a növényi tejet, a vaníliakivonatot és a cukrot. Egy másik tálban összekeverjük a liszteket, a sütőport és a sót. A meggyet kimagozzuk, a csokit kisebb darabokra tördeljük.
A sütőt 180 fokra előmelegítjük. Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, a sütőpapírt vékonyan kiolajozzuk. Összekeverjük a két tál tartalmát, és a tepsibe öntjük. Ha a sütő elérte a 180 fokot, akkor berakjuk a tepsit, majd 5 perc után megszórjuk a tésztát a meggyel és a csokidarabokkal. További 25 percig sütjük.
A receptet Csonka Lillától kaptam.


Mézeskalács
140 g margarin
250 g méz
1 narancs reszelt héja
500 g liszt
1 tk. sütőpor
2/3 tk. szódabikarbóna
2/3 tk. fahéj
2/3 tk. mézeskalács fűszerkeverék

A margarint felolvasztjuk, ha már nem forró, elkeverjük benne a mézet. Hozzáadjuk a reszelt narancshéjat is. A lisztet, sütőport, szódabikarbónát és a fűszereket elkeverjük, majd majd hozzáadjuk a mézes keveréket és összedolgozzuk. Alaposan elkeverjük, és lefedve (legalább) fél óráig állni hagyjuk. Újra átgyúrjuk, majd enyhén lisztezett felületen 3-4 mm vastagságúra nyújtjuk. Formákra szaggatjuk, azokat sütőpapírral tepsibe rakjuk, majd 175 fokon 11 percig sütjük.


Rebarbarás crumble
300 g rebarbara
300 g eper
100 g + 3 ek. cukor
1 tk. garam masala
1 tk. vaníliakivonat
3/4 bögre (kb. 100 g) liszt
3/4 bögre (kb. 70 g) zabpehely
1 tk. fahéj
4 ek. napraforgóolaj
2 ek. (növényi) tej

A rebarbarát a 3 ek. cukorral, 1 ek. vízzel, a garam masalával és a vaníliával együtt egész röviden pároljuk, majd szétterítjük egy kiolajozott hőálló tál alján. A lisztet és a zabpelyhet a maradék cukorral, a fahéjjal, az olajjal és a tejjel együtt összedolgozzuk, majd rászórjuk a gyümölcsökre. Előmelegített sütőben 200 fokon kb. 25 percig sütjük.


Répatorta fehércsokis krémmel
A tortához:

220 g liszt
100 g darált dió
2 tk. sütőpor
1 tk. szódabikarbóna
1 tk. fahéj
1 tk. gyömbérpor
1 csipet só
160 ml narancslé
100 ml joghurt
140 g cukor
150 ml olaj
1 tk. vaníliakivonat
300 g reszelt répa

A krémhez:

120 ml növényi tej
2 ek. kukoricakeményítő
50 g kakaóvaj
40 ml agavészirup
200 g jó minőségű margarin
1 tk. vaníliakivonat
opcionális: 1-2 ek. porcukor

A lisztet, darált diót, sütőport, szódabikarbónát, a fűszereket és a sót egy tálban összekeverjük, minden mást egy másik tálban szintén összekeverünk. A két tál tartalmát összeöntjük, majd gyorsan összedolgozzuk. Tortaformában 180 fokon 45 percig sütjük, majd a formában hagyjuk kihűlni.
A krémhez a növényi tejet összeturmixoljuk a keményítővel, felforraljuk, majd a tűzről lehúzva addig kevergetjük, amíg be nem sűrűsödik. Keverjük hozzá az agavészirupot is. A kakaóvajat alacsony hőfokon olvasszuk meg. Elektromos habverővel verjük habosra a margarint a vaníliakivonattal, adjuk hozzá a kakaóvajat és a keményítős masszát. Verjük homogénra, ízlés szerint adjunk még hozzá porcukrot. Tegyük be a hűtőbe, amíg kicsit megkeményedik, de még kenhető. Vonjuk be vele a kihűlt tortát.


Répás muffin
180 g liszt
75 g cukor
1 csomag sütőpor
1 tk. fahéj
1 csipet só
270 g reszelt répa
3 marék mazsola
80 ml olívaolaj
3 ek. almaszósz
2 ek. lenmagpehely
1,5 dl (növényi) tej
1 ek. almaecet

Nem vegán verzió: a lenmagpehely és az almaecet helyett 2 tojás, ekkor a tejből csak 1 dl kell.

A lisztet, cukrot, sót, sütőport, fahéjat egy tálban összekeverjük, minden mást egy másik tálban szintén összekeverünk. A két tál tartalmát összeöntjük, majd gyorsan összedolgozzuk. Muffinformákban 180 fokon 20-25 percig sütjük.


Sült körte fűszeresen, whiskey-vel
70 g nádcukor
75 g hideg margarin vagy vaj
1,5 tk. + 3 ágacska kakukkfű
1,5 tk. ötfűszer
25 g friss gyömbér
1/8 tk. só
750 g körte
3 csillagánizs
1 kezeletlen citrom
60 ml whiskey

A margarint felkockázzuk, és egy nagy tepsiben összekeverjük a cukorral, a 1,5 teáskanálnyi kakukkfűvel, az ötfűszerrel, és a sóval. A gyömbért lereszeljük, azt is hozzákeverjük. A sütőt 240 fokra előmelegítjük.
A körtéket meghámozzuk, félbevágjuk, és kivájjuk a magházukat. A vágott felükkel lefelé elrendezzük őket a tepsiben. A citrom héját vékony csíkokban lehámozzuk, és a csillagánizzsal valamint a 3 kakukkfűággal együtt szétszórjuk a körtéken. A citromból 1 evőkanálnyi citromlét facsarunk, meglocsoljuk vele a körtéket, majd ráöntjük a whiskey-t is. A tepsit betesszük a forró sütőbe, majd 10 perc után meglocsoljuk a körtéket a tepsiben bugyogó lével. Újabb 5 percig sütjük, majd megfordítjuk a körtéket, ismét meglocsolgatjuk őket, és további 10 percig sütjük.
A recept eredetije Yotam Ottolenghié.


Szilvás morzsasüti
900 g szilva
20 g nádcukor
1 tk. fahéj
1 tk. liszt
1 narancs vagy citrom reszelt héja
180 g finomliszt
70 g teljes kiőrlésű liszt
150 g margarin
30 g mandula
35 g nádcukor
35 g porcukor

A szilvát megmossuk, félbevágjuk és kimagozzuk, egy tepsi alján szétterítjük. Összekeverjük a reszelt narancs- vagy citromhéjat, a fahéjat, 1 tk. lisztet és 20 g nádcukrot, és ezzel a keverékkel megszórjuk a szilvákat. A mandulát megdaráljuk. A sütőt előmelegítjük 180 fokra, légkeveréssel. Egy tálban összemorzsoljuk a margarint és a kétféle lisztet, majd hozzáadjuk a mandulát, a nádcukrot és a porcukrot, majd ezt a keveréket egyenletesen rászórjuk szilvára. 40 percig sütjük.


Tápiókapuding
90 g (apró szemű) tápiókagyöngy
560 ml szójatej
1 kókusztejkonzerv (400 ml, zsíros)
50 g cukor
1 csomag vaníliáscukor

A tápiókagyöngyöt 30 percre beáztatjuk a kókusztej és a szójatej keverékébe. Folyamatos kavargatás mellett felforraljuk, majd 15 percig főzzük. A végén hozzáadjuk a cukrot és a vaníliás cukrot. A recept eredetije.


Tejberizs mazsolával
200 g rizs
1 l szójatej
1 csipet só
2 ek. cukor vagy méz
1 maroknyi mazsola

A rizst 2 dl vízben főzzük, amíg nagyjából fel nem szívja a vizet (kb. 5 perc). Megsózzuk, majd hozzáöntjük a tejet. Felforraljuk, majd lassú tűzön addig főzzük, amíg a rizs meg nem puhul; akkor jó, ha magába szívta a folyadék nagyját, de még nem sűrűsödött be igazán. Végül ízlés szerint édesítjük.


Tejberizs kókusztejjel
2 dl kókusztej
6 dl tej
1 dl kerekszemű rizs
2-3 ek. cukor
egy rúd fahéj
kevés vaj

A vajon rövid ideig pirítjuk a mosatlan rizst és a fahéjrudat. Ha a rizsszemek kicsit áttetszővé váltak, hozzáöntjük a kókusztejet és a tejet. Felforraljuk, majd lassú tűzön addig főzzük, amíg a rizs magába nem szívja a folyadékot (nagyjából 30 perc). Végül hozzáadjuk a cukrot.


Tökös-mákos rétes
15 dkg mák
15 dkg cukor
40 dk gyalult tök
2 ek. gríz
4 ek. mazsola
1 ek. narancslé
1 citrom héja és leve
8 réteslap
2 ek. zsemlemorzsa
1 ek. tejföl (elhagyható)
olaj

A mákot a cukorral együtt megdaráljuk. Hozzáadjuk a tököt, a mazsolát, a grízt, a narancslét, a citromlét és a reszelt citromhéjat.
Négy réteslapot egy konyharuhára fektetünk, mindegyiket egyenként megkenve olajjal. A negyediket megszórjuk zsemlemorzsával, és egy 8 cm vastag sávban ráhalmozzuk a mákos töltelék felét. A széleken hagyunk 2-3 cm helyet, az így szabadon hagyott sávokat visszahajtjuk. Végül az egészet a konyharuha segítségével feltekercseljük, kivajazott tepsire helyezzük. A maradék töltelékkel és a másik négy réteslappal megismételjük az egészet. A rétesek tetejét megkenjük a tejföl és egy evőkanál olaj keverékével. Előmelegített sütőben 200 fokon kb. 20-25 percig sütjük őket.