Számításelmélet szigorlat, tudnivalók az új tételsorhoz
2004.áprilisától az új tételsor érvényes.
 
Tételsor

A szigorlati tételsor nyomtatott formában megtalálható a tanszéken, elektronikus formában pedig letölthetõ a tanszéki web oldalról a http://www.cs.bme.hu/szigorlat/ujtetelsor.html címrõl.

Jelentkezés

A szigorlatokra a Neptunon keresztül jelentkezni kell. Azokat a hallgatókat, akik ezt elmulasztják, nem tudjuk levizsgáztatni.

Kérjük, hogy egyszerre mindenki csak egy szigorlatra jelentkezzen, és ha valamiért nem jön el a vizsgára, akkor a lehetõ leghamarabb húzza ki magát. Aki ezt nem tartja be, az elsõsorban a többi vizsgázónak okoz kellemetlenséget.

A szigorlat lemondása

2008 őszétől a neptunban nem lehet igazolt távollétet bejegyezni, azonban a vizsgát lemondani (ill. felvenni) a vizsgát megelőző napon (és nem _munkanapon_) 12 óráig lehet. Aki a vizsgalapon szerepel, de nem jön vizsgázni, annak egyszerűen hiányzást jegyzünk a neptunba. Aki később igazoltatni szeretné a hiányzását, a KTH-hoz forduljon ezügyben.

A szigorlat lebonyolítása

A szigorlat elején 10 hallgató kezdheti meg a felkészülést, utána mindig annyi, amennyi kiment. A tanszék nem készít beosztást, hogy az adott napra jelentkezett hallgatók milyen sorrendben jöjjenek vizsgázni. Ha már nincs kint várakozó hallgató, akkor aznap a tanszék már több vizsgázót nem fogad.

A vizsgán mindenki két tételt kap, egyet az A és egyet a B tételsorból. 40 perc áll a vizsgázó rendelkezésére, hogy a két tételrõl egy bõ vázlatot írjon, ezen idõ letelte után már szólíthatják vizsgázni. A vizsga szóban, bizottság elõtt zajlik.

A számításelmélet szigorlaton nem szükséges elegáns ruhában megjelenni, a ruházat a szigorlat eredményét semmilyen irányban nem befolyásolja.

Mit kell tudni?

A szigorlat során elsõsorban azt szeretnénk felmérni, hogy a vizsgázó a tanult fogalmakat és ismereteket mennyire érti, mennyire látja át az összefüggéseket. Ezért a vizsgázótól elvárjuk, hogy az anyagban szereplõ fogalmakra és állításokra önállóan példákat tudjon adni, azokat szemléltetni tudja a vizsgáztató által kijelölt példán, vagy egyszerû gondolatmenetekben alkalmazza azokat. Így a szigorlat teljesítéséhez nem elég a kihúzott tételekben szereplõ definíciók és tételek puszta felsorolása.

Emellett a szigorlat során arról is szeretnénk megbizonyosodni, hogy a vizsgázó birtokában van a tanult anyagnak. Ezért minden vizsgázótól elvárjuk, hogy a szigorlati tételekben szereplõ definíciókat és tételeket pontosan ki tudja mondani, ismerje az algoritmusokat és konstrukciókat, valamint ezek célját.

A szigorlat teljesítéséhez azonban a korábban tanult bizonyítások közül csak a legalapvetõbbeket szükséges ismerni. Ezzel kapcsolatban a tételsor nyújt részletes felvilágosítást: a ($ \ast$)-gal jelölt tételek esetén elég a kapcsolódó állítás kimondása (algoritmus esetén az algoritmus ismertetése, lépésszám esetén az érték ismerete), a bizonyítást nem kell tudni. (Ahol ``szükséges és elégséges ($ \ast$) feltétel'' szerepel, ott csak az elégségesség bizonyítását nem kell tudni, a szükségességét igen.) Az anyagban való eligazodás megkönnyítése érdekében (NB)-vel jelöltük azokat a tételeket, amelyek bizonyítása a megfelelõ tárgy anyagában sem szerepelt (ezeket természetesen továbbra sem kell tudni).

A vizsga sikerességéhez a vizsgázónak mindkét kihúzott tételt külön-külön legalább elégségesre kell tudnia. Számítani kell arra is, hogy a vizsgáztatók a kihúzott tételeken kívül néhány definíció vagy tétel kimondása erejéig a többi tételbe is belekérdeznek. A szigorlat sikerességéhez ezekre a rövid kérdésekre is tudni kell válaszolni. Az alábbi (nem teljes) lista segít tájékozódni, hogy milyen jellegûek azok a rövid kérdések, amikre azonnal kell tudni válaszolni. (A lista letölthetõ ps-ben és pdf-ben is.)

AVL vagy piros-fekete?

Az algoritmuselméletet korábban teljesítő hallgatók tanulták az AVL fa adatstruktúrát, ám újabban e helyett a piros-fekete fákat tanítjuk. Ezért a tételsorban szereplő AVL fák helyett teljes értékűnek fogadjuk el azt is, ha a hallgató a piros-fekete fákat ismerteti.

Információ németes hallgatóknak

A német képzésben részt vevő hallgatókat kérjük, hogy egyeztessenek egymás között és velünk a szigorlat@cs.bme.hu címen, hogy a fenti alkalmak közül melyik alkalommal szeretnének vizsgázni.

A németül vizsgázó hallgatók tételsora abban különbözik a fent letölthetõ magyartól, hogy abban a lineáris algebra tételek (A2-tõl A6-ig) nem szerepelnek, hiszen a német képzésben a lineáris algebra az analízis szigorlat része.

V
álasztási lehetõséget kínálunk mindazon hallgatóknak, akik német képzésben kezdték meg tanulmányaikat, de már nem azt végzik. Vagy német nyelven szigorlatoznak a német tételsor alapján a fenti egyeztetést követõen, vagy a magyar szigorlati feltételek szerint (magyarul, a teljes magyar tételsor alapján). Utóbbi esetben egyeztetés nem szükséges, ám nyomatékosan felhívjuk az ezen opciót választó hallgatók figyelmét arra, hogy ekkor bizonyosan rákérdezünk a vizsgázó lineáris algebra ismereteire.